Ujetá a zvrácená Alenka v Říši divů

Tak jasně, že jsem si musela přečíst Šepotání od A. G. Howardové. Lákalo mě hlavně proto, že připomíná a vychází ze slavného příběhu Lewise Carrolla, Alenky v Říši divů.


Teenagerka Alyssa je praprapravnučkou slavné Alenky Liddellové, která kdysi Carrollovi vyprávěla o tom, jak spadla do králičí díry a on podle toho sepsal známou knihu. Alyssa bojuje s odkazem, který jí dávná příbuzná zanechala a snaží se vyrovnat s tím, že její matka i babička byly Alenkou natolik ovlivněny, že postupně zešílely. Do toho je tu taky nějaký ten superkluk odvedle a běžné problémy s dospíváním. Jo a taky mluvící brouci a květiny. A jeden sexy hajzlík s křídly. A nemluvě o tom, co na Alyssu čeká po tom, co společně se svou platonickou láskou Zachem spadnou do králičí díry, která skutečně vede do Říše divů.

Takže tak. Na jednu stranu je to dost typické young adult: lehce pošahaná teen hrdinka, trochu nadpřirozena, milostný trojúhelník. Z tohohle hlediska ta knížka není moc pro mě, na tohle jsem už asi fakt stará, jelikož většina romantických scén mi přišla hrozně hloupá a zbytečná. Na druhou stranu je tu ta Říše divů. Ze všeho, co se Alenky týče, jsem byla nadšená. Já totiž ten příběh miluju, i když jsem ho četla teprv nedávno, tak už ho znám dlouho a jsem zkrátka Alenčina velká fanynka.

Skvělé na Šepotání je to, že Howardová se nesnaží Carolla nějak napodobovat, parodovat nebo cokoliv. Vzala z něj to nejlepší a uhnětla z toho vlastní verzi. V knize je vysvětleno, že když byla v Říši divů malá Alenka, pravděpodobně si spoustu věcí vysvětlovala jinak, pamatovala jinak, pohlížela na ně z jiného úhlu. Proto se jí maličký mužík s kůží naruby a bílými parohy mohl jevit jako Bílý králík, že. Říše divů od Howardové je tisíckrát temnější, zvrácenější a prapodivnější. A je dost možné, že vás po přečtení knížky čeká noční můra, ve které vás budou honit obří sedmikrásky s vyceněnými zuby. #vyzkousenozavas

Všechno, co se týče Alenky a části příběhu, kdy je Alyssa se Zachem v Říši divů, je fakt dobré. Čtivé a nápadité. Naštěstí se Howardová v ničem nebrzdí a ve stylu Carolla se snaží být co nejvíc ujetá. Pokud jste ovšem nečetli / neviděli Alenku v Říši divů, nebo vám případně tenhle styl příběhů moc nesedne, nedokážu si představit, že by se vám to líbilo. Je tu spoustu narážek na různé postavy a zápletky a podle mě si to fakt nemůžete tolik užít. Kdybych nečetla Alenku, přišlo by mi to strašně divné, nesmyslné a štvalo by mě, že si nemůžu užít a vychutnat všechny detaily. Proto doporučuju přečíst nejprve Alenku a až pak Alyssu.

Hlavní hrdinka mi přišla příjemně neutrální, rozčilovali mě jen mužští představitelé, kteří byli do jednoho úplně blbí. Jak Zach, tak Morfeus. Ještě štěstí, že to v dialozích většinou zachraňuje nějaká ta příšerka z Říše. Taky mě krapet zklamala obálka, je sice docela efektní, ale na mě krapet laciná. CooBoo to umí i lépe. Největším mínusem na celé knížce je ovšem zelený font písma. No fakt! Nedokázala jsem si na to zvyknout ani po třísté stránce a nechápu, k čemu to jako je dobré. Jsem prostě tradiční čtenářka a mám za to, že s fontem by se rozhodně experimentovat nemělo.

Sečteno podtrženo, tahle knížka má své mouchy, ale příběh jako takový je fajn. Pokud dokážete skousnout některé kýčovité scénky mezi hlavními hrdiny, odměnou vám bude fakt skvěle ujetá, zvrácená a nelogická Říše divů. A to je fér, ne?


Šepotání (Splintered) / A. G. Howardová / Magdaléna Stárková / 2015
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

3 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Šepotání mám přečteno a moc se mi líbilo, i když ten milostný trojúhelník mě místy fakt štval :D Skvělá recenze!

  OdpovědětVymazat
 2. No...podle pár komentů na FB jsem pochopila, že je to pěkná blbost. I když námět super.

  OdpovědětVymazat
 3. No tohle asi nebude můj šálek kávy... Ale super recenze =)
  http://fantasyalatriel.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat