Proč dal Joey Malé ženy do mrazáku

pátek 22. května 2015

Asi to bude znít trochu blbě, ale Malé ženy jsem si ke čtení vybrala hlavně proto, že je četl Joey v Přátelích (a díky tomu taky vím, že strašidelné knížky patří do mrazáku) a já vždycky toužila dozvědět se, co ho donutilo tam tu knížku dát. Protože je to přece taková hezká, uhlazená dívčí klasika. Nebo ne?

Slavný americký příběh vypráví životní osudy 4 "malých žen" - sester Marchových. Každá jsou samozřejmě úplně jiná. Máme tu divokou, klučičí Jo, budou paní spisovatelku. Pak je tu romantická a krásná Meg a rozmazlená fintilka Amy. A do čtveřice ještě tichá Beth, laskavost a ochota sama. Příběh se odvíjí od začátku občanské války, kdy jejich otec odjíždí bojovat na frontu a sestry si společně slíbí, že budou hodné a poslušné a zkrátka budou dělat samou radost své matce, která se o ně přičinlivě stará. Jenže to se snadno řekne a hůř udělá, že.


Tak to tedy doopravdy je hezká, uhlazená dívčí klasika. Takovéhle knížky jsem mívala strašně ráda, když mi bylo tak patnáct šestnáct, mohla jsem se utlouct po klasikách typu Jana Eyrová a tohle mi to tak trochu připomnělo. Akorát že mě štvalo, že čtu Malé ženy hrozně ve spěchu, poslední dobou jsem neustále ve skluzu a v poklusu, takže jsem s knížkou trávila čas jen na přednáškách, v metru a těsně před spaním. Ale neužila jsem si to. Tohle je knížka, ke které se hodí kvalitní čaj, sušenky, deka a déšť / sníh za oknem. Její děj se navíc skoro neustále odehrává o Vánocích, takže to teď taky bylo mimo. Rozhodně si Malé ženy přečtu znovu někdy v listopadu a věřím, že můj zážitek z knížky bude ještě mnohem lepší. Taky váš dojem z knížky ovlivňují takové věci? :)

Každopádně i tak mě to hrozně bavilo. Alcottová píše sympaticky a čtivě a hrozně lehce. Je docela zřejmé, že spíš než vymyšlený příběh vypráví upravené a přibarvené verze svého skutečného života; podle toho, co jsem o knize četla, je to hodně autobiografické dílo. Je to předvídatelné a trochu mi vadila šablonovitost jednotlivých postav, ale když to vezmu kolem a kolem, nenapadá mě nic, co by mě štvalo doopravdy. Hrozně jsem si oblíbila nespoutanou Jo, bavila mě nejvíc ze všech dívek a vůbec mi nevadilo, že dostávala v knize větší prostor; nebo mi to tak alespoň připadalo.

Je to opravdu rozkošný a citlivý a dojemný příběh a právem patří do světové klasiky. Docela už se těším, až se k němu po čase zase vrátím. 
Co říkáte na Malé ženy vy? :)


Malé ženy (Little Women) / Louisa May Alcottová / Jana Kunová / 2014

12 komentářů

 1. To som ešte nečítala, ale určite sa chystám a teším :) A zoberiem si k srdcu tvoje odporúčanie čítať to v zime :)

  OdpovědětVymazat
 2. Hi, taky jsem ji četla díky Přátelům:) je to taková ta knížka, jakou Si představuju že budu číst jednou svojí dceři a bude to moc fajn...zkrátka pohodová klasika a ano, určitě nejlepší na dlouhé podzimní či zimní večery!

  OdpovědětVymazat
 3. Malé ženy jsem ještě nečetla, ale už se na tuto knihu těším. Asi si ji nechám na listopad jak píšeš. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Už je to sice pár let, co jsem četla úplně stejné vydání, co máš ty, ale pamatuju se, že to bylo přesně takové, jak jsem si vyprávění představovala. Roztomile předvídavé, á la Jane Austenovské. Daleko víc mě zaujala druhá část, jejíž překlad do češtiny vyšel poprvé právě v této verzi. Zdál se mi mnohem víc reálný a divočejší, víc akční a především uvěřitelný. A jak píšeš, vážně se skvěle hodí spíš na podzim :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tuhle knížku má sentimentálně ráda moje mamka, četla jsme ji vlastně kvůli ní, je to jedna z těch "putovních" v naší rodině :) A musím přiznat, že má něco do sebe. Tedy víc mě bavila první část (původně první díl knihy) - ta druhá, ve které autorka všechny vdá, mi připadá až moc umělá. A na moralizování tohoto typu moc nejsem...
  Ale je to milá knížka, která se do určité atmosféry hodí (máš úplnou pravdu, číst ji za běhu a v metru nemá moc cenu...).
  Mimochodem, možná se zkus podívat na vlogový seriál, který na motivy Malých žen právě běží: The March Family Letters (http://marchfamilyletters.ca/). Mně moc nezaujal, ale třeba se ti bude líbit :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem ji četla asi před šesti lety a těším si, až si někdy dám re-reading, protože to je kniha, která opravdu stojí za pozornost. :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Jenom bych chtěla upozornit, že kniha se odehrává na konci války občanské, ne první světové. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju za upozornění, nějak jsem se přepsala :D.

   Vymazat
 8. Já tuhle knížku četla kvůli filmu, který podle ní byl natočen, a který se mi dost líbí... nooo a tohle je jeden z mála případů, kdy u mě kniha nepřekonala film.

  OdpovědětVymazat
 9. Pořád se na knihu chystám, ale čekám na tu správnou náladu. Zřejmě nutnost u této knihy ;)

  OdpovědětVymazat
 10. Právě jsem dočetla Malé ženy. Jako většina jsem se k nim dostala přes seriál Přátele, na doporučení od Rachel.
  Vždy jsem měla ráda knihy od Jane Austenové, takže se mi kniha velice líbila a sedla mi.
  Po dočtení jsem se pustila i do seriálu (2017). Je příjemný, ale kniha se mi, jako skoro vždy, líbila více :).

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.