Jak jsem se zamilovala do jedné české spisovatelky

Román To prší moře mi doporučila Lucka z Martinus.cz a přiznávám, že jsem se na něj moc netěšila, protože víte co, ty české knížky... valná většina z nich mě dost zklamala. Jenže když vám doporučí knížku někdo z knihkupectví, tak si ji přečtete, v takové lidi já mám zkrátka naprostou důvěru. A vyplatilo se mi to.
Dvacetileté Hance se rozpadá svět, když postupně zemřou oba její rodiče. Radka Třeštíková nechává čtenáře pomalu nakukovat pod povrch téhle na první pohled sobecké, laxní a otravné holky, která se jen tak plácá a neví, co se životem. Zjistíte, co vedlo jejího otce k sebevraždě, jak se zamilovala do svého nevlastního bratra, proč se vlastně její matce přihodila autonehoda, kvůli čemu se její babičce přezdívá bláznivá Zora a kdo je ten podivný malý muž, který Hance nedá pokoj. Je to hluboký, temný, dramatický a skvěle propracovaný příběh a já po jeho dočtení měla hroznou kocovinu a bylo mi to málo a chtěla jsem ještě, ještě mnohem víc té skvělé Radky Třeštíkové.

Konečně jsem narazila na knížku, u které se můžu s hlavní hrdinkou ztotožnit. Teda naštěstí jen co se věku a všech těch trablů, co se k němu váží, týče. Na klasické young adult už si většinou přijdu stará a na romány pro ženy zase ještě moc mladá a tímhle typem hrdinky se mi autorka knihy absolutně trefila do vkusu. Pokud je vám kolem dvaceti a už jste vyrostly z teenagerovských let, ale ještě úplně nedospěly do... no.. dospělé ženy, tak to je knížka pro vás, dámy. Ale ani muži se jí bát nemusí, Hanka je dost neholčičí a věřím, že si jí taky zamilujete.

V knize se ve vyprávění střídá 3. osoba a Hančin pohled na věc, občas se vracíme do minulosti a sledujeme životní osudy babičky Zory, Hančiny mámy i otce, její macechy i Aleše, jejího nevlastního bratra. Je to spletité, ale zároveň velice jasně rozdělené a nesmírně čtivé. Na to, jak je ten příběh vlastně tragický, je to docela vtipná a hodně ironická kniha, a to se mi líbilo. Najdete tu spoustu trefných metafor a občas jsem se u ní s chutí zasmála. Jinde mi zas bylo do pláče. A nebo jsem se naštvala na Hanku, že se chová pitomě a taky jsem držela palce Radimovi, ať dokáže překonat své noční můry a vzmuží se... zkrátka a dobře, emocí u čtení bylo spoustu. A to je známka kvalitní knížky. Nenechá vás chladnými.

Není to černobílé a občas bych té Hance nejradši vlepila pár facek, ale ve skutečnosti jsem si ji fakt oblíbila a jen nerada jsem knížku dočítala, protože to znamenalo, že se s ní budu muset rozloučit. Neskutečně mě bavilo, jak spisovatelka dokázala z postav v jedné docela obyčejné české rodině vytřískat tak boží záležitost. Díkybohu Třeštíková napsala ještě jednu knížku, tu si teď budu muset co nejrychleji opatřit. A snad co nejdřív něco dalšího napíše! Její psaní je totiž jako droga, velmi rychle jsem si na něj zvykla a teď mi chybí. Ty dokonale vyvážené knihy s reálnými hrdiny, co jdou s emocemi až na dřeň, mám nejradši.


Tak co, zaujala vás nová Třeštíková? :)

To prší moře / Radka Třeštíková / 2015
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

8 komentářů:

 1. Já mám s českými autory vesměs dobrou zkušenost, jediný, na koho jsem po dvou knihách zanevřela, je Michaela Burdová, protože přirovnání černé jako beton ve "středověkém románu", to fakt jako ne. :D
  Tuhle knížku bych moc ráda zkusila, na blogery často dám a tady se mi navíc moc líbí téma, něco pro mě. :)

  Mimochodem, miluju tyhle Martinusácké záložky. :)

  OdpovědětVymazat
 2. O této knize slyším poprvé a hned mě hodně zaujala. Myslím si, že by se mi tato kniha mohla líbit i když mě také valná většina českých knížek zklamala. Určitě brzy zabrousím do nějakého knihkupectví a koupím si tam tuto knihu. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nejvíc mě zaujala ta záložka :-)

  O autorce jsem vůbec nikdy neslyšela, ale četla jsem teď jinou dobrou českou spisovatelku - poprvé - Radku Denemarkovou. Taky doporučuju :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Už jsem po ní pokukovala, přijde nám v novinkách. Zaujala mě , když jsem s v ní listovala na regále, a ještě víc i po tvé recenzi, těším se na ni.

  OdpovědětVymazat
 5. Četla jsem autorčinu prvotinu Dobře mi tak a hodně pozitivně mě to překvapilo. Bylo to takové živé až živelné, čím dál víc zamotané, ale nakonec do sebe všechny dílky zapadly jak skládačka, a hlavně to bylo vtipné až ironické až sarkastické až groteska... ale zároveň proloženo poměrně velkými moudrostmi a se spoustou trefných a originálních metafor. Moře jsem si taky koupila, ale ještě neotevřela, tak jsem na to zvědavá. Pěkná recenze. Díky. Petra

  OdpovědětVymazat
 6. bohužel jsem nebyla schopná tuto knížku dočíst do konce, protože to byla neskutečná nuda, docela se divím této recenzi

  OdpovědětVymazat
 7. Za sebe musím říct, že jsem dala na doporučení kamarádky, ale nakonec jsem byla zklamaná a knihu odložila. Je to rozvleklé a nezajímavé, spíš práce grafomaniaka než román.

  OdpovědětVymazat
 8. Veľmi rada počujem chválu na českú autorku. Ja mám s nimi ale veľmi dobre skúsenosti a len v tomto roku som narazila na niekoľko výborných kníh. Na túto knihu som pozerala na Svete knihy, ale nakoniec som si kupovala iné. To prší moře mám ale stále vo wishliste a myslím, že po tvojej krásnej recenzii ho posuniem do popredných miest :)

  OdpovědětVymazat

Články na mail