Přečtěte si to a začněte lhát

pondělí 6. dubna 2015

O téhle knize jsem se dozvěděla na návštěvě v nakladatelství Host a už podle anotace v edičním plánu a krátké ukázky, kterou nám poskytly redaktorky, jsem se do Ostrova lhářů tak trochu zamilovala. Jsem proto nesmírně pyšná, že jsem recenzní kopii dostala ještě pár dní před oficiálním vydáním české verze.

Ostrov lhářů je pravděpodobně ta nejtajemnější knížka, jakou jsem kdy četla. Ani na internetu se toho o ní moc nedozvíte. Není divu, když je už na obálce varování: "Přečtěte si to. A když se vás někdo zeptá, jak to skončí, lžete." Takže když už třeba máte pocit, že jste si nějak přes ty komentáře na různých knižních webech dali do kupy, o čem to je, jistí si tím stejně být nemůžete. Co vám budu povídat, knihomolové své oblíbené autory div neuctívají, takže když jim E. Lockhartová nakáže, aby o příběhu lhali, pravděpodobně to udělají. Nakonec si nemůžete být jistí ani tím, jestli vám nelže i anotace. Jediná možnost, jak zjistit skutečnou pravdu o celé knize, je přečíst si ji.

Ani já vám to nejdůležitější prozrazovat nebudu, ale aspoň nějaké důvěryhodné info vám přece jen poskytnu. Román se točí okolo rodiny Sinclairových, privilegovaných, bohatých a nafoukaných spratcích, kteří si každoročně jezdí dovolenkovat na svůj soukromý ostrov. Hlavní hrdinkou knihy je patnáctiletá Cadence. Ona a další tři lháři se vždy ve všem podvolují svým rodičům a ani náhodou je nenapadne nějaká revolta. Vlastně se můžete připravit na to, že se v příběhu nestane nic příliš šokujícího, právě díky tomu, že lháře, tyhle rozmazlené puberťáky, nic nepřinutí protestovat proti nemilosrdnému vládci jejich ostrova, dědečkovi Harrisovi.

Cadence, Mirren, Johnny a Gat - to jsou 4 lháři, hlavní postavy. Cadence je ve skutečnosti nekomplikovaná a pohodová holka a vůbec, všechno jsou to taková bezstarostná sluníčka. Že je to temný a dramatický a smutný román? Ale kdeže! Takové prima letní čtení, řekla bych. Úplně na vás dýchá ta atmosféra letního ostrova s prosluněnými plážemi a ze stránek skoro cítíte vůni moře a slyšíte křik racků. Čtyřka lhářů tomu hodně napomáhá; takovéhle optimistické a nadšené bytosti aby člověk v reálném světě pohledal. Zvlášť Gat se mi zamlouval, prostě nic neřešil, nad ničím nepřemýšlel a to, jak nesnášel knížky, mě fakt docela pobavilo.

Ostrov lhářů je psán jednoduše a vůbec ne tak poeticky, jak jsem si původně představovala. Lockhartová tomu mohla dodat trochu větší šťávu, upřímně, aby ta knížka byla aspoň krapet zajímavější a neotřelá. Ale i tak jsem tu knížku měla přečtenou za necelé čtyři hodiny. Dopředu mě tentokrát hnala hlavně zvědavost, jak to s Cadence a lháři a vůbec celým ostrovem vlastně je. Až do posledních stránek si totiž nemůžete být jistí, co všechno je pravda. Ovšem nakonec se ukázalo, že celý příběh je jedna velká, nafouknutá bublina, bohužel.

Celkem vzato ale musím říct, že jsem z knížky docela zklamaná. Fakt jsem čekala, že to bude víc temné, víc emotivní, víc poetické a že to zkrátka bude neotřelá a napínavá podívaná, která vyvrcholí nějakým totálním zvratem v ději. Místo toho jsem dostala sluníčkový a optimistický příběh jedné zbohatlické rodinky. Dokonce ani žádná milostná zápletka! Kruci. Jediné, co mě v knize jakžtakž potěšilo, byl ten ukázkový sladký happyend, protože to přece k tomu létu tak nějak patří. Tuhle knížku si prostě fakt užijete, až se budete válet u bazénu na lehátku se slunečními brýlemi a opalovacím krémem.

Ale na druhou stranu...

Možná taky lžu. Pravdu má Kristýna z Books In Ashes. #jsemlhar

Ostrov lhářů (We Were Liars) / E Lockhartová / Barbora Doležalová / 2015

12 komentářů

 1. Tak tahle recenze je prvotřídní! Nemůžu se dočkat, až si knihu přečtu :).

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá recenze :) Samozřejmě netuším, čemu věřit a čemu ne, ale moc se těším, až knížka vyjde :) Ačkoli si nejsem jistá, že po přečtení tvé recenze ještě dovedu čekat, i když jen pár dní :)
  Jdu se proklikat k ostatním lhářům :)

  OdpovědětVymazat
 3. Představuju si, jak ses bavila při psaní téhle recenze a přemýšlela jsi, co si z toho tvoji čtenáři vezmou :D Tak jo, jsem dokonale zmatená. Budu si ji muset přečíst :D
  (Opravdu skvěle napsáno!)

  OdpovědětVymazat
 4. Po Tvé skvělé recenzi jsem na knížku natěšená dvojnásob! :-D

  OdpovědětVymazat
 5. Tomuhle říkám úžasné zmatení čtenářů! :D Opravdu výborně napsaná recenze. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to je boží...všechny ty recenze, co jsem na tuhle knížku teď přečetla! :D
  Vy holky víte (nebo to je možná tak trochu i zásluha autorky), jak nás navnadit! :)
  Bezva recenze!

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tuto knihu si musím přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 8. To je hrozně vtipný, ty lhářko jedna, přečetla jsem i další dva odkazy na recenze :D

  OdpovědětVymazat
 9. Ha tak teď jsem si přečetla tvojí recenzi a hned by si na Ostrov zapadla! :)

  OdpovědětVymazat
 10. Tohle je tedy pěkně zlomyslná recenze! :D

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrá a prohnaná recenze. Teď mě tahle „kniha o které se lže“ zajímá ještě víc.

  Lhát se nemá. Vy lháři. (a nebo snad mluvíte pravdu?)

  OdpovědětVymazat
 12. LHÁŘKO! :DD
  Teď jim dáváš zbytečné naděje!
  Nebo možná lžu?
  Ne-e-e.
  Je vtipný jak každý píše něco jiného :D

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.