Knížek není nikdy dost

čtvrtek 2. dubna 2015

"To jako čteš i knížky o knížkách? Nepřeháníš to už trochu?" To byla první reakce mého kamaráda, když u mě uviděl Překnížkováno od Jiřího Trávníčka. Samozřejmě, že to nepřeháním. Trávníčkova studie s podtitulem "Co čteme a kupujeme" by měla mít čestné místo v knihovničce každého, kdo chce mít přehled o českém i světovém knižním trhu.
Překnížkováno bych si s chutí přečetla jen tak, pro zábavu, ale navíc jsem z ní ještě mohla čerpat informace pro svou školní esej. Mám za to, že pro každého, kdo studuje nebo pracuje v knižním oboru, je tato kniha zkrátka nutností. Literární vědec a kritik Jiří Trávníček si dal záležet na tom, aby do světa vyslal publikaci, která bude mapovat všechny základní věci, které bychom o knižním trhu měli vědět: například to, jaká jsme vlastně čtenářská kultura, kolik knížek kupujeme, podle čeho si je vybíráme, jak je to v Čechách s nakladatelstvími, knihovnami a co se asi bude dít s knížkami v blízké budoucnosti. A to je jen malý zlomek. Překnížkováno vám odpoví i na otázky, na které jste snad ještě ani nepomysleli.

Veškeré info je víceméně aktuální, ale jelikož byla knížka vydaná v roce 2013, dá se očekávat, že se čísla zase krapet změnila. Vůbec bych se nezlobila, kdyby Trávníček tuhletu lahůdku každý rok aktualizoval a vydávala se znovu a znovu; pokaždé bych si ji ráda přečetla. A to ačkoliv je to odborná publikace a styl psaní tomu odpovídá. Není to čtivá, jednoduchá a napínavá četba (ok, v jistém smyslu asi je), takže jsem si ji mohla číst jen v poklidu, při maximálně bdělém stavu, nejlépe u psacího stolu, abych si při tom mohla dělat poznámky k eseji. Nebavilo mě to proto, jak je to napsané, ale proto, co v tom je napsáno.


Když si představím, kolik úsilí bylo potřeba vynaložit k sepsání této knížky, aby byla skutečně věrohodná a navíc smysluplná, tak tedy opravdu klobouk dolů. Prozkoumat všechny složky a části a odvětví knižního trhu v České republice není žádná hračka. Jediné, co mi v knize trochu chybělo, byl bližší pohled na alespoň ta největší česká nakladatelství a knihkupectví, zdálo se mi, že jsou tu sotva zmíněná; Překnížkováno se spíš zaměřuje na čtení a na čtenáře jako takové. Víc výhrad už ale nemám, Trávníčkova knížka na mě i tak udělala velký dojem a já už pokukuju po novém dotisku jeho Knihy kupovati...


Láká vás Překnížkováno? :)Překnížkováno / Jiří Trávníček / 2012

5 komentářů

 1. Další položka na můj sáhodlouhý seznam, knih, které chci letos přečíst. Díky za tip!

  OdpovědětVymazat
 2. Slyším o tom prvně, ale vypadá to dobře :)

  OdpovědětVymazat
 3. kniha vyzera velmi zaujimava a strasne rada by som si ju precitala. akurat mam problem zamestnanych rodicov, ze nestiham citat tak vela ako by som chcela.
  mimochodom, kniha vysla na konci minuleho roku. akurat udaje su z 2013.

  OdpovědětVymazat
 4. Mám pocit, že už jsem to někde zahlédla. :) Číst knížky o knížkách je možná výstřednost knihomolů, ale proč ne. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Tá záložka je geniálna, martinus má skvelé nápady :). Inak ďakujem za tip, knižný priemysel ma zaujíma čím ďalej tým viac, takže Překnížkováno beriem ako také "must read".

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.