John Green píše o zázračném dítěti a 19 Kateřinách

Jako narovinu - do Greena jsem se po přečtení Hvězd totálně zbláznila a bylo mi jasné, že všechno od něj, co se odteď objeví na pultech knihkupectví, prostě musím mít. Takže jsem pak poctivě přelouskala Hledání Aljašky, Papírová města a teď jsem se pustila i do Příliš mnoho Kateřin.

Vezmeme to pěkně popořadě. Hvězdy nám nepřály bylo super. Je to doják, který se ale hodí i pro ty, kteří obvykle dojáky opovrhují. Jestli byste měli ve svých antidojemných to-read listech udělat výjimku, tak jednoznačně pro Hvězdy. Hledání Aljašky mi ale přišlo ještě o píď lepší. Literárně lepší. Což je vtipné, protože Aljaška je vlastně Greenova prvotina. O píď horší než Hvězdy byla Papírová města. Jako by Green už krapet ztrácel dech, ale pořád dobrý. Příliš mnoho Kateřin nakonec ale řadím až na poslední příčku.

Nechápejte mě špatně, není to hrozná kniha. Je vlastně dost dobrá, ale po očekávání, jaká jsem měla, mi zkrátka přišla nedostatečně dobrá. Když vidím jméno John Green na obálce, předpokládám, že to bude vtipné, svižné, ironické, plné moudrých vět, které si budu podtrhovat. Tentokrát jsem neměla nutkání cokoliv podtrhávat, občas jsem se lehce pousmála a často se mi zdálo, že se děj zbytečně vleče. Věřím tomu, že kdybych neznala autora, bylo by se mi to bývalo zdálo daleko lepší. A nebo kdybych ty knihy četla popořadě, tak, jak je Green napsal.

Vysokoškolák Colin je zázračné dítě. Což znamená, že mu fakt jde matika, pamatuje si kdejakou hloupost, má opravdu vysoké IQ a občas se chová drobátko jako Sheldon z TBBT. Jeho prokletím jsou Kateřiny; on totiž chodí jen s holkama, co se jmenují Catherina. Právě mu dala kopačky jeho devatenáctá Kateřina a Colin se to rozhodne řešit velice svérázně. Prostě nasedne se svým tlustým kamarádem Hassanem do auta, odjedou do zapadákova, kde leží hrob Františka Ferdinanda d'Este, snaží se vyřešit rovnici předvídatelnosti vztahů a do toho se tu ještě objeví jedna po všech stránkách skvělá holka. Až na to, že se nejmenuje Kateřina.

Zápletka je to dobrá a zajímavá a je fakt milé číst si pro jednou román, který není tak úplně o tom, jak dospět k happyendu, ale jak se vylízat z porozchodových trápení. Jen to prostě není ono, i když je to čtivé, tak se mi zdá, že místy příběh drhne a vleče se a je to prokládáno spoustou nudných zbytečností. Zkratky a přezdívky pro vedlejší postavy mě opravdu štvaly. Lindsey mi nepřišla tak "osudová" jako Margo nebo Hazel nebo Aljaška. Nehledě na poznámky pod čarou, přece víte, jak je nemám ráda, a tady jsou zase na každé druhé stránce, achjo.

Na závěr ale přidám ještě jednu pochvalu, a to překladatelce Veronice Volhejnové. Klobouk dolů, překlad je zvládnutý na jedničku a vsadím se, že muselo být pekelně těžké překládat všechny ty Colinovy přesmyčky. Jsem ráda, že jsem si na Příliš mnoho Kateřin počkala až do českého překladu a že se toho Volhejnová zhostila s takovou grácií a že díky ní neztratila knížka ani krapítek ze svého vtipu. 

Pro obdivovatele Johna Greena je to tak jako tak povinná četba, ale těm, kteří se do něj ještě nezamilovali, bych rozhodně doporučovala začít s něčím jiným od něj, protože díky téhle knížce se z vás asi velcí fanoušci tohoto spisovatele nestanou. Není to špatné, ale zkrátka... Green to umí i lépe.


Příliš mnoho Kateřin (An Abundance of Catherines) / John Green / Veronika Volhejnová / 2015

10 komentářů:

 1. Velmi pěkně napsaný článek. Já jsem knihu dočetla před pád dny. A ano, sice to nebylo typické Greenovo dílo s tragickou zápletkou, ale nic to nezměnilo na mém názoru, že je buď génius, nebo byl v dětství zázračné dítě :)

  Pokud posíláš ráda pohledy a chceš se seznámit s lidmi,kteří mají stejný koníček, zapoj se do nového projektu! http://milujemekihy.blogspot.cz/2015/04/zapoj-se-poznej-nove-pratele.html

  OdpovědětVymazat
 2. Od Johna Greena jsem ještě nic nečetla, ale na začátku měsíce jsem si konečně jeho knihy pořídila. Pustím se do nich hned, jak budu mít čas, protože se na ně nesmírně těším. Kateřiny ještě nemám, protože čekám na vydání od Yoli, takže je více než jasné, že nebudou první knihou, kterou si od Greena přečtu :) Asi začnu Aljaškou, když je to jeho prvotina.
  Jinak skvělá recenze, jen škoda, že tě knížka zklamala :(

  OdpovědětVymazat
 3. Já bych dnes chtěla začít s Aljaškou. Jsem na ni hodně zvědavá, jako na tuto knihu. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Mě Hvězdy od Greena zase úplně odradily a tematicky mi tohle přijde spíš zajímavější, ale přes všechnu chválu na něj nevím, jestli se do něj, ještě někdy pustím. =)

  OdpovědětVymazat
 5. Mně se líbila trochu víc než tobě, možná proto, že mi v jisté věci Colin připomínal mě samotnou :) Ale zatím se mi stejně nejvíc líbily Hvězdy :)

  OdpovědětVymazat
 6. Četla jsem Aljašku, Paper Towns i Hvězdy (vše v angličtině) a taky Greena miluju... Kateřiny si už nějakou dobu nechávám, že si je přečtu, až budu nutně potřebovat terapii dobrou knihou. Ráda slyším, že je český překlad povedený! To bych mu mohla dát šanci :)

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem od Greena zatím četla jenom Hvězdy a Papírová města. Obě knihy se mi líbily a opravdu mi to sedlo. Proto se chystám na Hledání Aljašky a samozřejmě i na Kateřiny. Každopádně na Příliš mnoho Kateřin zas tak pozitivní recenze nevídám, tak na knihu nebudu pospíchat. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Pro me byly papirova mesta totalni tragedie, hlavni hrdinka se mi nelibila. Koupil mi to manzel, ze jsem ji podobna, ale jeste jsem to ani nedocetla. Hvezdy byly na druhou stranu tak super, ze jsem je i poshlednuti filmu precetla jako knihu. Takze je to zatim pro johna nerozhodne. Uz mam i ty dalsk knihy, tak mu snad dam o dovolene sanci.

  OdpovědětVymazat
 9. Krásna recenzia!
  Mne osobne sa kniha páčila nejako podobne, dala som jej hodnotenie 3,5/5. Páčila sa mi, niektoré veci ma však štvali a po prečítaní jedného článku som si naozaj začala uvedomovať podobnosti napr. medzi Aljaškou a Lindsey. John vytvára dosť podobné postavy a to mi tam teraz už vadilo. A taktiež som strhla bod za to, že tam nebola nejaká veľká akčnosť alebo to dobrodružstvo :) Teda, aspoň mne to tam chýbalo a nevedela som ho tam nájsť.
  Najlepšia kniha od neho je pre mňa aj tak Aljaška, potom Papierové mestá, Na vine sú hviezdy a nakoniec táto :)

  www.readingbookswithlove467.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 10. překlad nezhodnotím, četla jsem v originálne a na četbu do metra do/z práce to bylo akorát :) jinak jsem četla jen Paper Towns, nemám tedy s čím pořádně srovnávat.

  OdpovědětVymazat

Články na mail