Glattauerův nový román je pohodová oddechovka

Od Glattauera už jsem přečetla dvě knížky a když jsem se dozvěděla, že Host vydává další, bylo mi jasné, že dřív nebo později si ji přečtu taky. Tahle zelená kráska vyšla letos na Velký knižní čtvrtek a pro mě to byla jednoznačně ta nejočekávanější novinka.

Z předchozích Glattauerových knih jsem byla zvyklá na čtivost, lehký styl psaní, jemnou romantiku a ironický humor. První dvě věci se zachovaly i v jeho nejnovější knize Není zač. Tentokrát prožíváme osudy novináře Gerolda. Gerold je tak trochu ztracená existence; rozvedený, pracuje v nudném bulvárním plátku, s dcerou si moc nerozumí, ženám se zrovna dvakrát nelíbí a navíc má asi tak trochu problémy s alkoholem.


To všechno se ale změní, když se v jeho životě objeví Manuel, výsledek jednoho krátkého románku před čtrnácti lety. A zatímco Gerold vstřebává fakt, že má čtrnáctiletého syna, začne jakýsi záhadný mecenáš posílat deset tisíc eur potřebným lidem a organizacím, o kterých Gerold píše krátké zprávy do novin. Takže tu máme jednu velkou záhadu, pubertálního synka a navíc ještě jednu velmi pohlednou zubařku. Na jeden příběh je toho ažaž.

Je to ten nejvíc oddechový román, který jsem za poslední dobu četla. Fakt při něm moc nemusíte namáhat mozkové buňky, není to zrovna chytré čtení, ale to nevadí. Je to vtipné, zábavné, napínavé a pohodové. Gerold je vlastně docela idiot, ale tím svým svérázným způsobem umí být i docela roztomilý, takže jsem si ho nakonec oblíbila. On i já jsme na to, kdo je tím tajemným mecenášem, přišli až na poslední stránce, takže za to taky plus k dobru; fakt jsem až do konce tu záhadu s finančními příspěvky od záhadného dobrodince nerozluštila. Vlastně je to až detektivní zápletka a má zajímavý morální přesah, ale ten se Glattauerovi obvykle podařilo udupat hned v zárodku. Je jasné, že mu šlo jen o to, aby své čtenáře pobavil.


A povedlo se mu to. Slupla jsem tu knížku jako malinu a i když ve mně nezanechala nějaké výraznější pocity, tak jsem se u ní párkrát od srdce zasmála, četla jsem ji s chutí a ráda ji doporučím každému, kdo bude chtít nějakou oddychovku s otevřeným koncem. Jo, na ten bacha, mimochodem - dost věcí v knize zůstane nedořešených, takže pokud nejste fanoušci domýšlení si závěrů, možná radši zkuste něco jiného, protože by vás mohl Glattauer pekelně naštvat. Ale pokud máte otevřené konce rádi tak, jako já, a máte chuť na něco veselého a nenáročného, tak šup šup pro Není zač! ;)Četli už jste něco od Glattauera? :)

Není zač (Geschenkt) / Daniel Glattauer / Iva Kratochvílová / 2015

7 komentářů:

 1. Nečetla a abych byla upřímná, slyším o něm poprvé :D Ale díky za doplnění obzorů ;)

  OdpovědětVymazat
 2. O vydání této knihy jsem slyšela, však žádnou recenzi ( kromě tvé), jsem na ni ještě nečetla. Rozhodně se po této knize podívám, díky :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Podla recenzie hádam, že presne takýto typ knihy je aj Čakanie na Pesa, ktorý som recenzovala na svojom blogu - úplne nenáročná oddychovka s otvoreným koncom :)

  OdpovědětVymazat
 4. Od Glattauera jsem si asi před měsícem koupila Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna, potěšilo mě, že to vyšlo v jednom svazku. Podle anotace se mi líbila i kniha Není zač, ale zařekla jsem se, že si prvně přečtu to, co od něj mám

  OdpovědětVymazat
 5. Asi před 2 roky jsem byla na Listování - Dobrý proti severáku a bylo to úžasné, tak jsem si pak ještě přečetla Každá sedmá vlna a po tvé recenzi se chystám i na tuhle knížku. :)

  http://allissiascrive.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 6. Od tohoto autora jsem nic nečetla a ani jsem o něm neslyšela. Po přečtení tvé recenze si chci přečíst tuto knihu a rozhodně se kouknu i na další od tohoto autora. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Četla jsem knížku Dobrý proti severáku, která se mi opravdu hodně líbila. Pořád sama sebe přemlouvám, jestli se mám pustit i do Každé sedmé vlny - líbil se mi hodně otevřený konec a tak trochu se bojím, aby mi pokračování ten dobrý příběh nezkazilo :)

  OdpovědětVymazat

Články na mail