Cestujte v čase za láskou

čtvrtek 23. dubna 2015

Film Zakletý v čase jsem viděla už několikrát (protože Rachel McAdamsová), ale že je to natočeno na motivy knížky, to mi pořádně došlo až před několika týdny, když jsem po skvělé Mapě času pátrala po dalších románech o cestování v čase. Bichle od Audrey Niffeneggerové se zdála být ideální i přesto, že už jsem věděla, jak to dopadne.

Existují totiž příběhy, které jsou krásné a neodolatelné i navzdory tomu, že víte, jak skončí. A kupodivu nejsou o nic míň napínavé. Stejnojmenný film je pohodová a dojemná romantika. Román je mnohovrstevnatý a daleko komplikovanější, propracovanější a není tak hollywoodsky cukrkandlový. I tak mám ten film ráda, ale po přečtení knížky musím říct, že ta tedy jednoznačně vede.

Henry DeTamble je poutníkem v čase. Naprosto nekoordinovaně se přemisťuje do minulosti i do budoucnosti. Objevuje se na náhodných místech zcela nahý, hladový a často musí bojovat o holý život. Ve své současnosti se i přesto snaží zachovat si normální práci knihovníka a vést jakýs takýs život. Právě v knihovně ho jednou osloví jakási Clare, která tvrdí, že ho zná už od svých sedmi let a vůbec vypadá, že je do něj pořádně zamilovaná. Clare je skutečně Henryho životní láska a my sledujeme jejich životní osudy, které jdou úplně napříč časem.

Vynikající nápad! Je to složitý a pořádně zamotaný příběh a leckdy jsem se musela zamyslet nad tím, jestli všechny ty bizarní situace dávají smysl, ale podle mě ano. Henry se totiž ztrácí ze své současnosti, ale v budoucnosti i v minulosti se klidně může potkat se svým já, což zapříčiňuje celou řadu fakt prapodivných událostí. Jediné, co mi tam opravdu nesedělo, je fakt, že ačkoliv o Henryho genetické poruše věděla poměrně velká spousta lidí, nikoho nenapadlo oznámit to třeba na veřejnosti. Prásknout Henryho policii. Zavolat do novin. Cokoliv. Všichni jsou nesmírně loajální a jakmile to zjistí, tak nějak se s tím pokojně smíří.

Henry je boží. Je to přesně takový ten typ osudového muže, který vám zláme srdce natřikrát, ale stejně bez něj nemůžete existovat. Clare je boží. Je to holka, kterou bych chtěla mít za kamarádku. Nejsou dokonalí, oba dva mají asi milion chyb. Jejich vztah není dokonalý, vlastně je neustále plný problémů, zmatků, smutků a dramat, ale je skutečný. Oni jsou skuteční. Audrey Niffeneggerové dokázala své literární hrdiny oživit. Trochu mi to připadalo jako ten moment z Harryho Pottera a Tajemné komnaty, kdy se Harry při čtení Raddleova deníku propadne do jeho stránek. Pamatujete si to? Takhle nějak jsem si připadala, jako bych ten příběh prožívala přímo po boku Henryho a Clare.

Je to krásná kniha. Jedna z těch, kterou chcete číst v houpacím křesle na terase s výhledem na západ slunce. Jakože to čtení si chcete fakt užít. Niffeneggerová vám naservíruje romantickou story, kterou budete chtít sami prožít, protože víte, že to za všechny ty slzy a trápení stálo. Je to čtivé, je to milé, je to občas i docela nervydrásající (pokud jste to už, jako já, neviděli). Dočetla jsem se smutkem v duši, že už to končí a hodlám ji doporučovat všem okolo sebe.


Zakletý v čase (The Time Traveler's Wife) / Audrey Niffeneggerová / Petra Andělová / 2009

6 komentářů

 1. Film jsem taky viděla, ale na můj vkus to je až moc velká slaďárna, takže na knížku se nechystám :)

  OdpovědětVymazat
 2. Túto knihu mám hrozne rada. Úžasne na mňa zapôsobila práve tým, čo aj ty opisuješ - že hrdinovia sú ako živí, že čitateľ sa do príbehu úplne ponorí. A to prefektné poňatie ich zoznámenia! A ich vzťahu! Skvelé to bolo, keby som mala knihu po ruke, hneď by som sa do nej zasa pustila. :) Myslím, že som bola jedným z ľudí, ktorí ti Zakletého v čase odporúčali, a som tým pádom veľmi rada, že sa ti ten román páčil (cítim osobnú zodpovednosť za každého, ktorému odporúčam nejakú knihu :-D ). Katka Pravá knihomolka

  OdpovědětVymazat
 3. Film miluji a jako ty jsem také nevěděla že je i kniha. Rozhodně bych si ji chtěla přečíst a jsem zvědavá jestli se mi bude líbit. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Uf, čítala som ju hrozne dlho, mne strašne nesadol štýl písania, motív bol fajn...

  OdpovědětVymazat
 5. Krásné fotografie a moc hezky napsaný článek. Knihu jsem nečetla, ale třeba se k ní někdy dopracuji :)

  Pokud posíláš ráda pohledy a chceš se seznámit s lidmi,kteří mají stejný koníček, zapoj se do nového projektu! http://milujemekihy.blogspot.cz/2015/04/zapoj-se-poznej-nove-pratele.html

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.