Cormoran boduje i podruhé

středa 11. března 2015

Když jsem napjatě očekávala český překlad nové detektivky od Rowlingové, tak trochu bezděky jsem si připomněla, že v podstatě úplně stejné pocity jsem měla, když jsem očekávala další díl Harryho Pottera. Taky jsem se nesmírně těšila, taky jsem byla hrozně zvědavá, taky jsem ho zhltla za méně než 24 hodin.

No fakticky, těch pět set stran mi zabralo skoro na minutu přesně jeden den; a to jsem mezitím dělala ještě spoustu dalších věcí. Ok, školu jsem mimořádně vynechala, ale napadlo mě, že na knihovnickém oboru by mi mohli absenci kvůli rozečtení dobré knihy tolerovat (netolerovali). Čtivost, dámy a pánové, čtivost nesmí chybět dobré knize. A Hedvábník ji tedy má na rozdávání. Znovu se setkáváme se soukromým očkem Cormoranem Strikem a jeho asistentkou Robin, kteří jsou díky odhalení vraha Luly Landryové (z minulého dílu) teď v Londýně jaksepatří v kurzu. Ačkoli vyřešit případ náhlého zmizení průměrného spisovatele Owena Quina se nezdá být Cormoranovi příliš lukrativní, nakonec se do toho pustí po hlavě. A už to jede - zvrácení nakladatelé, protřelí literární agenti, směšně nabubřelí spisovatelé a opravdu, opravdu nechutná vražda... Stejně se zarazím pokaždé, když Cormoran vystřelí nějaké přisprostlé slovo a napadne mě, jak tohle mohl napsat někdo, kdo vymyslel trpaslenky.

A teď už to na vás můžu vychrlit: je to skvělé, báječné, výborné a boží! Jako jasně, Rowlingovou zbožňuju, ale tohle je dobré bez ohledu na to, jak moc si myslím, že je geniální. Je to dobré v každém ohledu - postavy, zápletka, děj, popisy, zkrátka všechno. V prvním díle jsme se s Cormoranem a Robin sotva seznámili, takže jsem k nim chovala jen takové přátelské sympatie. Teď jsem si je teprve pořádně oblíbila a jsem přesvědčená, že se mi po nich už za chviličku začne stýskat... takže bych ten další díl prosila co nejdřív. Cormoranova schopnost dedukce a Robinina půvabná inteligence jsou zkrátka neodolatelné.

Stejně jako v minulém díle mě bavily pestré a propracované charaktery postav, vtipné a řízné dialogy a detailní popisy všemožných londýnských zákoutí (hospůdek především!). Tak nějak neustále jsem měla chuť na pintu piva a fish and chips, Rowlingová vás prostě svým líčením kupodivu dokáže navnadit i na něco takového, jako je typická britská kuchyně. Pro tentokrát jsem se i relativně snadno smířila se závěrem, v němž se všechno vysvětlí, zrekapituluje a uzavře; v takové staré dobré detektivce se vším všudy mě prostě žádné pochyby na závěr nečekají.

Tahle kniha má pro nás knihomoly ještě drobné pozlátko navíc - podíváte se totiž do zákulisí nakladatelské redakce, zjistíte, co se děje ve chvíli, kdy autor odevzdá rukopis svému literárnímu agentovi (nebo spíš to, co by se dít nemělo) a jak může vypadat život po spisovatelově boku. A že žít mezi knížkami taky nemusí být žádný med. A pro mě osobně pak ještě tím úplně největším rozkošnictvím bylo, že jsem si četla Hedvábníka v paperbacku. Prostě boží.


Taky jste se zamilovali do detektivek od Rowlingové? :)


Hedvábník (The Silkworm / Robert Galbraith / Ladislav Šenkyřík / 2015

8 komentářů

 1. Rowlingová prostě umí, o tom není pochyb.

  OdpovědětVymazat
 2. Rowlingovou miluji. Zatím mám za sebou "jen" několikrát čteného Harryho, ale už se opravdu musím dokopat znovu rozečíst Prázdné místo, protože vím, že za to stojí :) a pak šup na Kukačku a Hedvábníka:)
  Přisproslá slova versus trpaslenky? :o Rowlingová holt válí!

  OdpovědětVymazat
 3. Hedvábník byl o fous lepší než Volání kukačky, ale pár výhrad bych asi měla - především právě ty všudypřítomné popisy, kterých tam na mě bylo prostě moc. Stejně už se ale nemůžu dočkat, co Rowlingová vyplodí příště. ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Dobře, nalákala jsi mě :D K detektivkám Rowlingové jsem se zatím nedostala, je to ostuda, ale je fakt, že mám k tomu boomu detektivek trochu nedůvěru.
  A asi tady rozvířím vzduch, ale Rowlingovou jsem nikdy nehltala a potterománii jsem odolala (pak jsem všechny ty knihy přečetla najednou, když všechny vyšly - zpětně vím, že jsem asi přišla o hodně příjemného napjatého čekání na další díly).

  OdpovědětVymazat
 5. Také si mě dokázala na tohoto nově populárního spisovatele a na jeho knihy navnadit. I když knihy takové žánru zrovna mezi mé nejoblíbenější nepatří, ale díky za pěkný článek, doplněný krásnými fotkami :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 6. Mám Volání Kukačky doma na poličce, jen co se vrátím z koleje, jdu do toho! :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Nečítala som zatiaľ prvú, ani druhú časť, ale chcem to napraviť! Zatiaľ som prvú časť kúpila len kamarátke a nie sebe :)

  OdpovědětVymazat
 8. Mám takový zvláštní dojem, že mě zítra čeká výlet do knihkupectví! :D

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.