Ukaž, co děláš

středa 4. února 2015

Všichni o tom Austinu Kleonovi pořád básnili a tvrdili mi, že je to knížka, kterou si prostě musím přečíst. To víte, zvědavost mi nedala, a tak jsem si Ukaž, co děláš pořídila. No a ty bláho... jasně, že teď chodím a všem tvrdím, že je to knížka, kterou si prostě musí přečíst.

Austin Kleon ve své knížce vlastně neříká nic, co už bych nevěděla. Jeho předchozí dílo Kraď jako umělec bylo o tom, odkud můžete čerpat kreativitu; Ukaž, co děláš je o tom, jak byste měli zapůsobit na druhé, aby tu kreativitu chtěli čerpat právě od vás. V deseti stručných bodech vás Kleon provede svými myšlenkami a fakt neříká nic světoborného, ani převratného, ale... on to prostě říká tak pěkně a zajímavě a čtivě, že mu to neuvěřitelně baštíte.

V Ukaž, co děláš, je hlavním tématem to, jak o sobě máte dávat vědět (online především), jak si vybudovat dobré jméno, proč je důležitější proces, než výsledek, jak můžete učit ostatní, jak fungují příběhy a že zaprodat se nemusí být vždycky špatné. Je to kniha, kterou si zamilujete už na první pohled pro její neotřelý čtvercový formát, líbivý font a vůbec způsob, jakým je udělaná. Knížky z Jan Melvil Publishing mají prostě vždycky charisma.

I já jsem se do ní samozřejmě na první pohled zakoukala, oddaně ji s sebou nosila v kabelce a četla ji hned 3x za sebou. Zabralo mi to tři dny, protože je v ní souvislejšího textu dost málo (na knihu), ale odnesla jsem si tolik myšlenek, informací a hlavně neuvěřitelné inspirace, že z toho budu čerpat ještě pěkně dlouhou dobu. Mám zkrátka tuhle nakopávací četbu ráda, zvlášť když vidím, že jsem čtením jen neztrácela čas a ta knížka mi skutečně něco dala. Díky Kleonovi mám mnohem větší chuť do práce, spoustu nápadů, jak vylepšit své projekty a ráda bych i věřila, že se mi na Instagramu začne objevovat víc fotek mé práce, než dortíků a lattéček... no, ale až tak moc to na mě asi zase nezapůsobilo :D.


Ukaž, co děláš (Show Your Work!: 10 Ways to Share Your Creativity and Get Discovered) / Austin Kleon / Jan P. Martínek / 2014

23 komentářů

 1. Vždycky mě pobaví, jak si všichni v souvislosti s touhle knížkou brání focení lattéček, svých dětí, psů a dortíků. Máme k tomu tak silné pouto, že ani Kleon nám to nevymluví. :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Knižka ma zaujala, pekná recenzia. :) Môj pes by sa tejto knihe tiež potešil, myslím že mu ide na nervy ako ho stále fotím. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Veru, skvelá kniha. Akurát mi k nej pribudla Kraď jako umělec, ale mám taký tušák, že pre mňa to bude dvojka. Ale jeden nikdy nevie...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no, snad se k té první taky někdy dostanu, jsem na to zvědavá :).

   Vymazat
 4. Děkuji za tip, objednávám a těším se :) Každopádně focení lattéček, dětí atd. se nevzdám :D
  www.jankafj.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Já si je chci půjčit, ale nikde pořád není :) A ty latte a dortíčky k naší "práci" tak nějak patří :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jj, taky mě to napadlo, že s těmi knížkami to jde tak nějak ruku v ruce :D.

   Vymazat
 6. Ja už som do knižky nahliadla a veľmi ma zaujala, ale tak trochu si to dávkujem a sem tam prečítam kapitolu, ale určite má zaujímavé myšlienky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. napoprvé jsem to zhltla během chviličky, ale pak jsem to taky četla důkladněji a "dávkovala si to", v tomhle případě to pro mě bylo lepší, abych měla čas se nad tím, co Kleon píše, zamyslet a převést to na vlastní práci.. :)

   Vymazat
 7. Mně naopak tyhle sebenakopávací knížky většinou nesednou, ale tahle rozhodně nevypadá zle a možná ji zkusím :) Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a to já mám takové knihy zase ráda, jednou za čas, když je to něco fakt kvalitního jako třeba právě Kleon. a děkuju :).

   Vymazat
  2. Musím povedať, že nemám v láske motivačnú literatúru, ale okrem toho, že kniha ma zaujala designom, bola som nadšená aj obsahom. V tomto prípade preto odporúčam minimálne vyskúšať. :)

   Vymazat
  3. jsem ráda, že má takové pozitivní ohlasy! :)

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Já si říkala odkud toho Kleona znám. Kraď jako umělec, to je ono! :)) taky jsem na to slyšela jen pozitivní ohlasy, zní to vážně zjímavě.

  OdpovědětVymazat
 10. Niekedy to proste potrebujeme počuť od niekoho iného, aj keď to pre nás nie sú úplne novinky. Tiež mám takúto nakopávaciu a inšpirujúcu literatúru rada, a je pravda, že Austin Kleon dokáže stručne povedať veľa.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.