Nesmírná líbeznost slečny Primové

čtvrtek 26. února 2015

Procitnutí slečny Primové, které jsem si přivezla ze sobotní brněnské akce, ode mě dostává čestný titul nejlíbeznější kniha, jakou jsem kdy přečetla. Nenapadá mě nic výstižnějšího, co by tuhle knížku charakterizovalo lépe. Je prostě líbezná.


Trvalo, než jsem se dostala k jejímu přečtení. V merku jsem ji měla už pořádně dlouho, ale bůhvíproč jsem její čtení pořád odsouvala. Pořádně mě na ni nalákala vlastně až spolužačka, která tvrdila, že je to knížka přesně pro mě. Nutno říct, že mě má dokonale přečtenou. Procitnutí slečny Primové mi je ušito přímo na míru.

Prudencie Primová přijede do San Irenea, městečka, kde se zastavil čas, aby pracovala jako knihovnice u záhadného "muže z křesla". Postupně poznává obyvatele města a zjišťuje, že tohle kouzelné místečko v sobě ukrývá půvab, kterému se zkrátka nedá odolat. Je to příběh plný šlehačkových dortů, horké čokolády, citronových piškotů, povídání u krbu s praskajícím ohněm, procházek zasněženým městečkem a hlavně - je to příběh plný knih! Katalogizování, které mi vždycky připadalo jako nesmírně otravná činnost, se se slečnou Primovou mění v něco ohromně... líbezného.

Kromě všech těch skvělých věcí mě na knížce hrozně bavily drobné odkazy k Jane Austenové. Vůbec to něžné špičkování a diskuze hlavních hrdinů mi její díla trochu připomínala. Právě dialogy jsou nejsilnější zbraní spisovatelky Natalie Sanmartin Fenollery. Prudencie se dokáže se svým zaměstnavatelem bavit se skvělým ironickým podtónem a nenápadným, lehkým vtipem, což oboje koření jinak docela předvídatelnou romantickou zápletku. To, co knížce schází v akci, napětí a dobrodružství bohatě vynahrazuje autorčin jemný a inteligentní humor.

Všechny postavy mě víceméně bavily, protože jsou charakterově dost pestré a výrazné, a to já ráda. Nejsem si úplně jistá, jestli jsem si hlavní hrdinku oblíbila, ale mám dojem, že je to hlavně proto, že mi hrozně připomínala mně a ve všech situacích se zachovala přesně tak, jak bych to udělala já. Zkrátka dost často jednala zkratkovitě a bez rozmyšlení a semtam se projevovala její neskutečná paličatost a neschopnost vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. O dost víc jsem se bavila s bezejmenným hlavním hrdinou, který si sice dělal lehce jízlivou legraci z ostatních, ale taky si dovedl tropit žerty i sám ze sebe.

Každopádně si myslím, že vzhledem ke všem těm poznatcím, které jsem v knize vstřebala o feminismu, jemnocitu, životosprávě a schopnosti nahlížet na svět a věci v něm, je tohle naprosto jedinečná a potřebná kniha pro dámy všeho věku bez rozdílu. Nejsem si jistá, jestli ji ocení pánové, přece jen mi to pořád připadalo jako takové "holčičí" čtení, ale kdoví, třeba se bude líbit i jim a bylo by to jedině dobře. Ode mě má slečna Primová každopádně plný počet bodů a s radostí ji budu doporučovat každému, kdo projeví zájem přečíst si milou, humornou a hlavně líbeznou knihu.


Procitnutí slečny Primové (El despertar de la seňorita Prim) / Natalia Sanmartin Fenollera / Dora Poláková, Jana Novotná / 2013
Za knihu děkuji nakladatelství Host.

17 komentářů

 1. O knížce slyším poprvé, ale vypadá dobře :)
  Skvělá recenze!

  OdpovědětVymazat
 2. Jaj, hurá! Mně se moc líbí obálka - Host to s nimi umí. Četla jsem někdy už nepříliš nadšenou recenzi, ale na tebe dám spíš, poněvadž se mi spíš trefuješ knížkami do vkusu. Tudíž hurá na slečnu Primovou! Jsem na nic zvědavá, už teď je na mém čtecím seznamu. =) A slovo líbezná je ve spojení s knížkou velmi lákavé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. viď :)), super, pusť se do ní a dej vědět, jak se ti líbila.

   Vymazat
 3. Po dlouhé době jsem byla skutečně nalákána k přečtení a do knížky se zamilovala už skrze tvou recenzi...Díky :-)

  OdpovědětVymazat
 4. To zní velmi dobře. Popravdě nevím, co přesně si mám představit pod slovem líbezná, když se jedná o knížku. Nechám se tedy překvapit a zařadím jí do seznamu četby. :)
  Moc pěkná recenze a fotky též. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. díky :), hrozně ráda bych to "líbezná" nějak vysvětlila, ale nějak mě nenapadá, jak to říct jinak.. přečti si to :D.

   Vymazat
 5. Achjooo, proč mi to děláš? :D Doteď jsem si říkala: "Ne, nepotřebuješ ji, je to "jen" hezká obálka, knížka určitě nic moc..." A teď? Všechny ambice si ji nekoupit jsou nenávratně pryč... :D

  OdpovědětVymazat
 6. Taky jsem ji četla, a to loni na podzim :) A měla jsem z ní dost podobné pocity. Ačkoli tam scházela nějaký výrazná akce, tak se kniha výborně četla a pořád se někam vyvíjela, ne příběhem, ale spíš samotnými postavami. Určitě se k ní někdy vrátím :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně, je to zvláštní, že někde akci potřebuju, ale tady mi vůbec nescházela a přesto měl ten děj spád a byl čtivý :).

   Vymazat
 7. Upřímně, já když si na slečnu Primovou vzpomenu, tak se hrůzou otřesu :D mně nesedla vůbec. Ale tak nemůže se mi líbit všechno.

  OdpovědětVymazat
 8. "líbezné", to je dokonalé slovo. Knihu som teda zatiaľ nečítala, ale obálka i názov na mňa tak pôsobia. Krásna recenzia :)

  OdpovědětVymazat
 9. Taky mě zaujalo to slovo - "líbezná". Hrozně moc se mi líbí, že jsi ho použila, tak nějak na něj narážím jenom ve starší literatře :D Ale ke knize evokující Jane Austen se určitě hodí! Zařazuji knížku do svého seznamu na přečtení, vypadá jako moje krevní skupina :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.