Epický i předvídatelný Lovec draků

Hosseiniho A hory odpověděly jsem přečetla jedním dechem a slíbila si, že se k tomuhle autorovi určitě ještě někdy vrátím. Ten správný čas přišel teď na začátku roku, když jsem si vybírala objednávala nové knihy. Volba padla na Lovce draků. Očekávání byla velká a těšení ohromné.

Vybrala jsem si paperbackovou verzi. Znám spoustu knihomolů, kteří paperbacky rádi nemají, protože se knihy snáze zničí, ale jak víte, tohle není můj problém. Moje knížky si se mnou musí něco vytrpět a prožít, ale pro nějakou tu skvrnku od kafe, nebo zmuchlaný roh je nepřestanu mít ráda. A paperbacky mám teď nějak víc v oblibě než knihy s tvrdými deskami. Nehraje to sice významnou roli ve výběru knihy, ale rozhodně je to malé plus.

V Lovci draků se čtenář seznamuje s dvěma chlapci vyrůstajícími v Afghánistánu za dob posledních let monarchie. Amír je privilegovaný syn bohatého podnikatele, Hasan je synem chudého sluhy. Amír je bojácný, věčně zahloubaný do knih a za každou cenu se snaží zavděčit otci. Hasan je statečný, upřímný a sportovně založený, navíc absolutně oddaný Amírovi. Tihle dva se stanou nejlepšími přáteli - alespoň nakolik to pravidla a tradice dovolují - ale jejich křehké souznění se zhroutí v okamžiku, kdy Amír vidí, jak Hasana znásilňují tři kluci, ale nedokáže proti nim zakročit. Míra jeho viny je tak velká, že přeroste až v nenávist k Hasanovi, kterého nakonec vyštve z domu. Po mnoha letech, kdy už Amír žije se svou manželkou v Americe, mu zavolá starý rodinný známý, aby mu prozradil, že Hasana zastřelili Tálibánci. Hasan po sobě zanechal syna; a to právě může být klíč k tomu, aby Amír napravil své staré hříchy.

Tohle je ten typ příběhu, který se asi pro svou epickou šíři a předvídatelnost nebude zamlouvat každému. Jenže... Khaled Hosseini je stejně Pan Spisovatel. I z tak průhledného příběhu dokáže udělat něco výjimečného. Píše strašně čtivě, tu knížku máte přečtenou za chviličku, ani nevíte, jak se to stalo. Ačkoliv vám je velmi brzy jasné, jak to dopadne a až na pár nečekaných momentů na vás žádné velké "wow" nečeká, prostě stejně nemůžete přestat číst. Někde jsem slyšela, že do mekáčových výrobků se přidává nějaká chemikálie, která je činí návykovými... a mám takový pocit, že něco podobného musí být i v Hosseiniho knihách.

Hosseiniho největší triumf je podle mě v barvitých charakterech jeho postav. Dokáže na papíře vymodelovat skutečné lidi, kteří by tam někde v Afghánistánu skutečně mohli existovat. Když máte pocit, že postavy v knize při čtení ožívají, tak je pak jasné, že o ně máte strach, držíte jim palce, nesnášíte je a nebo si nimi soucítíte. Při čtení díky nim prožijete celou paletu pocitů, a potom tedy není divu, že jste z knížky celí paf. Dalším velkým plusem je autorova podrobná znalost afghánského prostředí a jeho historie, které dokázal načrtnout velice přesvědčivě. Nenásilně do příběhu vměstnal také afghánské tradice, zvyky a rituály, složitou povahu aghánského lidu, všechny krásy a hrůzy toho kraje. Nakonec zjistíte, že jste se při čtení dozvěděli o Afghánistánu víc, než by se vám kdy povedlo si zapamatovat z nějaké učebnice.

Na Amíra a Hasana rozhodně jen tak nezapomenu a už se hrozně těším, až si přečtu Tisíce planoucích sluncí. Pokud jste Khaleda Hosseiniho zatím ještě míjeli, je nejvyšší čas, abyste do některé z jeho knih pustili.


Lovec draků (The Kite Runner) / Khaled Hosseini / Eva Kondrysová / 2009

13 komentářů:

 1. Tuto knihu bych si chtěla přečíst. Skvělá recenze. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkná recenze obohacená o krásné fotky, díky :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Píšeš skvělé recenze. :) Já od Hosseiniho četla Tisíce planoucích sluncí a brzy se chystám právě na Lovce draků a strašně moc se na to těším. Zamilovala jsem si jeho styl psaní, a co se týče příběhu, tak ten mě úplně dostal...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju :), já se na ta slunce hrozně těším už.

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze. :)
  Chtěla bych si knížku rozhodně přečíst, tak uvidíme. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. díky, dej vědět, jak se ti líbila :).

   Vymazat
 5. Parádní recenze :)

  Od tohoto autora si chci přečíst už strašně dlouho naprosto cokoli a pořád se k tomu nemůžu dokopat. Tak snad se mi to v tomhle roce konečně podaří :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. stojí to za to ;), já už se chystám na další :).

   Vymazat
 6. Tak si to napísala, že mám chuť hneď siahnuť po nejakej jeho knihe :D V čítačke mám A hory odpovedali, takže zrejme sa do nej čoskoro pustím. Jeho knihy ma zaujali najmä tým, že sú z arabských krajín a ich kultúra je nesmierne zaujímavá, tak pevne verím, že ma nesklame :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pusť se do toho, A hory odpověděly jsou jedinečná knížka! :)

   Vymazat
 7. Tuhle knížku mám koupenou už několik let a vždycky dostane přednost jiná. Snad se k ní v nejbližší době dostanu

  OdpovědětVymazat

Články na mail