Vydejte se na cestu napříč časem

pondělí 26. ledna 2015

"Opravdová literatura musí čtenářem pohnout, zasáhnout ho, změnit jeho pohled na věci, shodit ho dobře mířeným šťouchnutím ze srázu jasnozřivosti." Tuhle větu najdete v samém závěru Palmovy Mapy času a musím říct, že přesně taková tahle kniha je. Pohne s vámi, zasáhne vás, změní vám pohled na věci a shodí vás dobře mířeným šťouchnutím ze srázu jasnozřivosti.

Španělský spisovatel Félix J. Palma vzal velmi slibné literární přísady - H. G. Wellse a jeho román Stroj času, Jacka Rozparovače a jeho kruté vraždy prostitutek ve Whitechappelu a konečně viktoriánský Londýn a jeho pobláznění vším nadpřirozeným, což zahrnovalo i najít způsob, jak cestovat v čase. Přidal k tomu kapku napětí, celou hrst překvapení a čtivosti a Mapa času byla na světě. Naprosto nepředvídatelný román, který si zahrává nejen s časem, ale i se svými čtenáři.

Záměrně jsem si nečetla žádné recenze, jen oficiální anotaci. Doporučení na ni jsem měla už od několika známých a bylo mi řečeno, že některé neuvážené recenze by mi mohly zkazit dojem překvapení. Knížku jsem dostala jako vánoční dárek od nakladatelství Host a musím říct, že lépe jsem si vybrat snad ani nemohla. Obvykle teď mám sice spíš v oblibě kratší knížky, které můžu strčit do kabelky a můžu je nosit všude s sebou, ale jako správného knihomola mě stejně budou vždycky víc přitahovat tlusté bichle s krásnými obálkami a'la Mapa času.

V knize se čtenář nejdřív ze všeho seznamuje s vypravěčem, který ho bude celým dílem provázet. Občas se sice trochu vytrácí, ale pořád vám je jasné, že tam někde je a tahá za nitky celého příběhu. Kniha je rozdělena na 3 části; v té první se potkáváme s Andrewem a jeho nešťastnou láskou k prostitutce Mary Kelley, poslední obětí Jacka Rozparovače. Andrew se rozhodne využít nejnovější londýnské senzace, aby své lásce znovu vrátil život - firmy Murrayho cesty časem. Ta sice zatím nabízí "jen" cestu do roku 2000, ale její majitel Gilliam Murray tuší, že spisovatel H. G. Wells, který napsal báječný příběh Stroj času, by skutečně mohl vlastnit přístroj, který vás zanese do kterékoli doby si zamanete.

V druhé části se podíváme do roku 2000 právě prostřednictvím Murrayho cest časem a seznámíme se s Claire Haggertyovou, která se na výpravě bezhlavě zamiluje do muže z budoucnosti. To odstartuje celou řadu událostí, které nás mimo jiné zavedou zpátky k H. G. Wellsovi. A konečně ve třetí části příběhu dostane čtenář naservírováno vysvětlení, co ksakru měla ta předchozí literární (a úžasná) změť vlastně znamenat. Nebo ne?

Věřte, že bych se teď s vámi nejradši podělila o všechny podrobnosti, které jsem v knize přečetla a donekonečna o nich s vámi debatovala, ale to bych vás ochudila o všechna překvapení. Postačí, když řeknu, že nic z toho, co se v příběhu dozvíte, není ve skutečnosti tak, jak se na první pohled zdá. Je to čtivé, vtipné, ironické dílo plné tajemství, překvapení a lehkého nadpřirozena, což je kombinace, jenž mě vždycky nadchne. Sice je to román dost spletitý, ale pokud budete dávat jaksepatří pozor, jistě vám nic neunikne.

Cestování časem je téma velice přitažlivé, ale taky dost zrádné. Čím víc jsem si Mapu času zamilovávala, tím víc jsem se bála časových nesrovnalostí a nedomyšlených činů, které by mě zase postavily zpátky na pevnou zem. No, všechna čest spisovateli, nic takového se mi objevit nepodařilo. Pravdou je, že jsem se v příběhu moc nešťourala (jsem takový ten typ čtenáře, který se rád nechá ošálit a zatáhnout do každého literárního dobrodružství, aniž by dalekosáhle zkoumal, co všechno v příběhu nesedí), ale nenarazila jsem na nic, co by mi připadalo podivné. Tedy až na samotný fakt, že by se nějakým způsobem dalo skutečně cestovat časem.

Co se záporů týče, napadá mě jen jeden, a to nedotáhnuté charaktery některých postav. Andrew, Mary, Claire, Jane... jejich osudy by se mě mnohem víc dotkly, kdyby si s nimi autor víc vyhrál, kdyby je vyšperkoval k dokonalosti. Na druhou stranu to vyvažují takové postavy jako H. G. Wells, jehož Palma svým čtenářům vykreslil skutečně mistrně.

Ráda se nechávám ošálit, překvapit, nadchnout - a všechno tohle mi Félix J. Palma ve svém románu umožnil. Nehledě na otevřený závěr knihy, který pro mě byl takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Musím říct, že je to zatraceně dobrá kniha a že byste udělali zatraceně velkou chybu, kdybyste se na ni aspoň nepodívali. Rok 2015 je zatím ve znamení skoro samých skvělých knih, doufám, že to tak bude i nadále! :)


Jaké další romány o cestování časem znáte?


Mapa času (El mapa del tiempo) / Félix J. Palma / Iveta Gonzálezová / 2008
Za knihu děkuji nakladatelství Host.

23 komentářů

 1. To zní naprosto báječně, jako moje krevní skupina. ;) Určitě si to přečtu, španělští autoři mi v repertoáru dost chybí. Z těch současných znám v podstatě jen Zafóna. Díky za recenzi. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, jsem na tom podobně, Zafón a pak už nic :).

   Vymazat
 2. Práve som si ju kúpila ako e-knihu a už sa na ňu hrozne teším! Už dlho na ňu pokukujem a akcia na Palmknihách bola posledné postrčenie. Aj keď teraz, keď vidím fotky, trochu ľutujem, že som si ju nezaobstarala v papierovej forme, vyzerá nádherne. Poriadne si ma recenziou navnadila, a desivé je, že teraz musím ešte nejaký ten týždeň čakať s prečítaním, lebo mám čítačku na reklamácii. :-D Tomu sa hovorí sofistikovaná forma masochizmu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vypadá nádherně, ale je těžká jako kráva :D. nosit tohle někam s sebou fakt nešlo, takže chvílemi jsem zatoužila po té e-verzi :D.

   Vymazat
 3. To vypadá na vskutku kouzelnou knížku. Od španělských autorů jsem nestihla přečíst tolik knížek, ale mám pocit, že oni jsou myšlenkově zase někde jinde, a proto jsou jejich knížky vždycky strašně kouzelné, jelikož jsou prostě strašně jiné. Ale tohle bych si chtěla opravdu přečíst :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. máš pravdu, ti španělští jsou takoví jiní, i když jsem toho teda ze Španělska zatím přečetla hrozně málo :).

   Vymazat
 4. takze ides na dalsie diely? tusim je to trilogia.
  mne (v scifi vcelku zbehleho citatela) pripadal dej dost nudny, asi preto ma viac rozculovali tie negativne veci. a ploche postavy boli len jednou z nich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo, určitě jdu i na další! :) kromě těch postav jsem na žádné další negativum nenarazila :).

   Vymazat
 5. Na tuhle knížku jsem četla strašně moc ohlasů a každý úplně jiný. Někdo tvrdí, že je to úžasné, někdo, že je to děsně nudné. Takže fakt nevím, co si o tom myslet, ale asi to budu muset zjistit sama :) navíc mám fakt ráda viktoriánskou Anglii, Londýn obzvlášť. O cestování časem ani nemluvě. Dohromady s tvojí skvělou recenzí to znamená, že se na knížku rozhodně budu muset vrhnout! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. myslím, že pokud se ti zamlouvá výše zmiňované, tak se toho bát nemusíš... jako je pravda, že názory se na to různí, no, ale pokud se ti zamlouvalo víc knížek, co jsem četla a taky z nich byla nadšená, tak se snad i v téhle shodneme :).

   Vymazat
 6. Koupila jsem jí celkem náhodou jen pár dní potom, co vyšla, a musím říct, že se mi hrozně moc líbila. Také jsem nečetla nic jiného než anotaci, plus mě ještě navnadil fakt, že jde o steampunk, víceméně. :D Ta knížka je vážně úžasná, už jen proto, že člověka donutí přemýšlet nad tím, jestli to autor fakt myslí vážně. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně tak, pořád si čtenář není stopro jistý, jestli na něj nešije nějakou boudu :D.

   Vymazat
 7. Tejto knihe sa už dlhšie vyhýbam. Mám ju... ale je proste dlhá. I teraz na dovolenke som dala prednosť trom kratším. Ale tvoja recenzia ma trošku nakopla, takže keď budem najbližšie prechádzať Kindle a hľadať do čoho sa začítam, asi už mám víťaza. Krásna recenzia mimochodom :)
  Knihu o cestovaní časom si nevybavujem žiadnu, snáď len svojim spôsobom Atlas mrakov od Mitchella. A to je úchvatný román.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju! :) do Atlasu mraků jsem se pustila v audioverzi, ale nějak mě to nechytlo... chci si ale každopádně co nejdřív přečíst románek Zakletý v čase :).

   Vymazat
 8. Nalákala jsi mě. ;-) Já se jí vyhýbám od léta 2013, kdy mi ji dal přítel, ale letos už se na ni určitě, určitě vrhnu a do té doby snad přečtu všechny vypůjčené knihy, abych je mohla vrátit. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to jsem ráda, bylo by škoda si ji nezkusit přečíst :).

   Vymazat
 9. Já ji pro změnu četla v E-verzi a pokaždé, když ji v knihkupectví vidím, uvažuji o koupi. Ona je tak nádherná!

  Jinak parádní recenze, v podstatě s Tebou ve všem souhlasím, i když musím říct, že postavy jsem při čtení jako nedostatečně propracované nevnímala. Na druhou stranu mi v porovnání se zbytkem knihy až tak nesedla poslední část, ale závěr mě také moc potěšil :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je to úžasná bichle, to zas jo a má hrozně fotogenickou obálku :). díky za pochvalu :).

   Vymazat
 10. Já se téhle knížce vyhýbala, protože jsem od někoho slyšela, že to nebylo nic moc. Ale možná jsem na dotyčného vůbec neměla dát, podle tvé recenze to vypadá fakt dobře. Cestování v čase je hrozně zajímavé téma... v létě jsem četla Dallas 63 od Kinga a sice to mělo poněkud zdlouhavý začátek, ale nakonec mě to úplně vtáhlo. Nejlepší jsou ale filmy Back to the Future! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Back to the Future mám taky ráda :)). tak na tu Mapu času jsou vážně hodně protichůdné názory, tyjo :).

   Vymazat
 11. Jsme podobný typ čtenáře - já taky do věcí tolik nešťourám, až mě občas překvapí, na co někteří přicházejí.
  A musím říct, kdykoliv se zmíní cestování časem, začne mi v hlavě řvát: "DOCTORWHODOCTORWHODOCTORWHO."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak tomu jsem zase já nikdy na chuť nepřišla :).

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.