Seznamte se s Medou Mládkovou

Knížku o Medě Mládkové jsem si přála přečíst už od té chvíle, co jsem se dozvěděla o jejím vydání, a to i když jsem o této dámě skoro nic nevěděla. Měla jsem jen takové matné povědomí o tom, že ta žena má něco společného s muzeem Kampa a spojovala jsem si ji s českým výtvarným uměním, ale to bylo tak všechno. Ta knížka mě lákala hlavně proto, že ji vydala má oblíbená Academia, má sympatickou obálku, sepsal ji známý český novinář a hlavně si už delší dobu chci přečíst něco životopisného.

Pravda, bylo by hezké mít ušlechtilejší důvody k přečtení knihy o tak zajímavém člověku, třeba že se chci vzdělat v české kultuře, naučit se něco o českém výtvarnictví, poučit se z tak poutavého a naplněného života. Tohle všechno se totiž stalo, tohle vám ta kniha dá, ale to i když si ji na první pohled trochu povrchně oblíbíte jen kvůli obálce.


Meda Mládková má za sebou dětství s despotickým otcem, studium v Praze, profesionální tanec na celé řadě míst v Evropě, univerzitu ve Švýcarsku, odchod z Čech po únorovém převratu, zahraniční hnutí, objevení Františka Kupky a dalších umělců... její životní osudy rozhodně patří k těm, které si zaslouží být zaznamenány na papíře. Ujal se toho Ondřej Kundra, který vede politickou rubriku časopisu Respekt. Přiznávám, že jsem se obávala, že to bude příliš strohé a investigativní a vůbec, že se to zkrátka bude spíš podobat článku v týdeníku, než klasickému životopisnému vyprávění.


Obvyklé životopisné vyprávění to tedy rozhodně není. Kniha je vedena jako rozhovor s Medou Mládkovou, jíž Kundra pokládá otázky a ona na ně odpovídá. Do toho jsou vměstnána Kundrova krátká povídání, vysvětlivky, sem tam i dokumenty, dopisy a spoustu fotografií. Ačkoliv takové knížky normálně nevyhledávám, tady mi to nevadilo a kniha se mi četla víc než dobře. Nejen díky tomu, jak citlivé a zároveň trefné otázky Kundra Mládkové pokládal, ale i proto, že bylo více než zajímavé číst si její odpovědi, tedy ne přepracovaný pohled na její život někoho jiného, ale přímo to, co si Meda Mládková myslí. 


Z mého pohledu jsou to odpovědi velice upřímné. V knize se neřeší jen ty pozitivní věci, ale i ty negativní, Medin osobní život, její názory na ostatní lidi, nepříjemnosti, se kterými se setkala. Čím víc Medu Mládkovou poznáváte, tím víc si ji ale podle mě musíte zamilovat. Je to vážně obdivuhodná osobnost; vážně mě nepřestane udivovat, že člověk, který dokázal vytvořit největší soukromou sbírku výtvarných děl umělců z Československa, který jí věnoval spoustu let života, spoustu úsilí, času a samozřejmě i peněz, se rozhodne, že ji celou věnuje Praze. 


Tahle kniha je vhodná jak pro ty, kteří Medu Mládkovou znají jen trochu, nebo klidně i vůbec neznají, tak i pro ty, kteří si o ní chtějí jen rozšířit znalosti, protože Kundrův výtvor je obsahuje všechno, co Meda Mládková chce, aby o ní svět věděl - však se taky s Kundrou scházeli víc než rok, když připravovali příběh Můj úžasný život. A věřte, že to úžasné vážně je.Láká vás úžasný život Medy Mládkové? :)

Meda Mládková - Můj úžasný život / Ondřej Kundra / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Academia.
Za fotopodlahu použitou na fotkách děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.

4 komentáře:

 1. Vypadá moc povedeně, kamarádka si jí také hned pořídila, až budu mít chuť na životopis, vím, kde hledat :) Btw miluji ty Tvoje fotky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mám radost, že se ti líbí knížka i fotky! :)

   Vymazat
 2. Láka, keďže podobné knihy raz za čas vyhľadávam. Tie fotografie a celkové spracovanie vyzerajú kvalitne. Teším sa na to, keď sa ku knihe dostanem. :)

  OdpovědětVymazat

Články na mail