Nový rok se Zmizelou

čtvrtek 1. ledna 2015

Myslím, že je u mě už celkem zvykem, že nebývám v té první vlně nadšených knižních recenzentů, když jde o nějakou horkou novinku. I s tou Zmizelou jsem si dala pěkně načas. To víte, thrillery já ráda, ale musím na to zkrátka mít tu správnou náladu. A na tuhle knihu mě nakonec nalákal až film, z nějž jsem v kině zahlédla prvních a posledních pár minut, a usoudila jsem, že zřejmě i kniha by mohla stát za přečtení. Zvlášť když o ní všichni už nějakou dobu básní.

Krásná a blonďatá Amy Dunnová zmizí v den pátého výročí svatby. Podezřelým se automaticky stává její manžel Nick Dunne, jelikož v devadesáti devíti procentech případů je za zmizením manželky právě manžel. Zvlášť když je to manžel vznětlivý, lživý, podvádivý a k tomu všemu se ještě směle usmívá a mává fotografům, ačkoliv se jeho žena právě pohřešuje. Kdo by ho nepodezíral, že?


Kniha je psaná z pohledu obou dvou hlavních aktérů, Nicka a Amy. Čtenáři sledují to, co Nick prožívá ode dne, kdy Amy zmizela a zároveň s tím čtou, co si hlavní hrdinka psala do deníku od doby, kdy se s Nickem seznámili. Tak nějak od začátku máte jasno v tom, co si o těch dvou asi myslet, ale najednou, zničehonic, uprostřed knihy následuje totální zlom a převrat, který vás donutí (minimálně) nevěřícně zakroutit hlavou. Všechno, o čem jste se dosud domnívali, že víte, je totiž úplně jinak.


Klobouk dolů před Gillian Flynnovou! Od téhle autorky jsem zatím četla jen Ostré předměty (které byly, pokud si dobře vzpomínám, úplně první recenzní výtisk od Martinus.cz) a ty se mi líbily, ale že bych z nich byla extra paf, to se říct nedá. Za to Zmizelá mě úplně nadchla! Nejde jen o ten zlom uprostřed příběhu, ale hlavně o to, jak skvělé a nevypočitatelné postavy dokázala Flynnová vytvořit. Jsou to padouši, které si snad i proti své vůli musíte zamilovat.


Kromě Nicka a Amy jsem v knize obdivovala, jak se autorka dokázala vypořádat s rozlišením mužské a ženské verze příběhu. Nejenže je tu krásně vidět, jak má každá mince (historka) dvě strany, ale taky je tu perfektně znázorněno, jak na stejné věci různě pohlížejí muži a ženy. Hrozně mě bavilo, jak reálný a skutečně pravděpodobný tenhle příběh je, navzdory tomu, že to, co se v něm odehrávalo, je dost šílené.


Nutno říct, že ačkoliv mám k bestsellerům obvykle již dopředu nedůvěru, Zmizelá se mi fakt dostala pod kůži. Pár týdnů po dočtení knížky jsem se vypravila i na film, abych ho konečně viděla celý. Po knize to bylo vcelku zklamání, ale na Bena Afflecka se mi hezky kouká, takže úplně smutná jsem z toho nebyla. Nicméně kniha je boží, rozhodně byste ji v knihkupectví neměli minout, zvlášť pokud vás těší napínavé psychologické thrillery


Už jsem vás se svým názorem na Zmizelou chtěla seznámit daleko dřív, ale rozhodla jsem se, že si ho nechám až na dnešek, protože Nový rok jsem chtěla uvítat nějakou opravdu kladnou recenzí. Takže mi jen ještě dovolte malé přání, aby nás všechny (knihomoly) během letošního roku potkávaly samé skvělé, báječné, napínavé a čtivé knihy, díky nimž nás čeká spoustu probdělých nocí a plno krásných dobrodružství! :)Zmizelá (Gone Girl) / Gillian Flynnová / 2013

12 komentářů

 1. To vypadá zajímavě. Není to moc složité??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, možná to jen složitě popisuju :D, ale orientovala jsem se v tom v pohodě.

   Vymazat
 2. Podle popisu Zmizelá nepatří mezi ten druh knížek, které bych příliš často četla. Ale to tvé zmínění odlišnosti mužského/ženského pohledu, nastínění zvratu ve mně vyvolalo chuť si knížku přečíst.

  Myslím, že umíš psát dobré recenze, protože z tvého blogu odcházím vždy s dojmem, že si musím přečíst i knížku, o kterou bych jinak ani nezavadila pohledem. =)

  Hezký nový rok! =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, tak to jsem moc ráda :)) Tobě taky hezký nový rok!

   Vymazat
 3. Tuším, že si ju pridám do zoznamu kníh na prečítanie. Vyzerá to dobre :)
  http://zoniaworld.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 4. oba hlavni hrdinovia nie su ani zdaleka typickymi predstavitelmi muza a zeny. mozno tak v prvej polovici ked je Amy tyrana milujuca manzelka. okrem toho su obaja viac ci menej sialenci. v druhej polovici podla mna uplne pada klise muzskeho a zenskeho pohladu. ano, su dva pohlady, Amy a Nick. ale nie Zena a Muz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V té druhé polovině je to asi míň výrazné, ale stejně mi přijde, že na stejné věci pohlíželi různě právě z toho důvodu, že muž X žena, hlavně taková ta úžasná ženská logika se tam dost tloukla s přímočarým mužským uvažováním... i když bych zase netvrdila, že jsou to "typičtí" představitelé muže a ženy, to určitě ne. Ale mohlo ti to samozřejmě připadat jinak než mně :)

   Vymazat
 5. Od autorky jsem četla zmiňované Ostré předměty a knížka se mi nelíbila celá, od začátku do konce. Proto, když začala mánie okolo Zmizelé, rozhodla jsem se, že se tomu pokusím vyhnout. Odmítla jsem pár pozvání na film, protože jsem usoudila, že je velká šance, že budu moc a moc litovat vyhozených peněz. Nicméně čas se trochu posunul, a já usoudila, že se podívám alespoň na film. Jsem zvědavá, na ten hrozný převrat. Pokud nebudu zklamaná, možná dám autorce ještě jednu šanci :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně, já být tebou, nejdřív bych si přečetla knížku, protože když nejdřív uvidíš film, tak přijdeš o to super "wow" a podle mě si v té knížce mnohem víc užiješ, jak to postupně graduje :)

   Vymazat
 6. V rámci akcie Cinema City, kedy boli filmy za 50 Kč, som Zmizelú videla sfilmovanú a práve ten zlom ma vtedy úplne dostal. Hrozne sa teším, až si prečítam knihu a uvidím, ako ho autorka napísala a či má aj kniha takú atmosféru, alebo sa to len filmárom podarilo tak dobre natočiť. A dúfam, že tam budú ďalšie pre mňa prekvapivé momenty, ktoré sa do filmu nedostali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že se ti to bude líbit minimálně stejně jako film :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.