Nepodceňujte introverty

O téhle knížce jsem dozvěděla díky recenzi od Brabikate a slíbila si, že se k ní jednoho krásného dne určitě dostanu, protože rozdíly mezi extroverty a introverty, které tato kniha slibuje dopodrobna řešit, mě zajímaly už na střední při psychologii. No a ten krásný den nastal letos před Vánoci, když mi ji Martinus.cz poslal pod stromeček.

Na první pohled ovšem kniha Susan Cainové, kterou u nás vydal Jan Melvil Publishing (zaměřující se na self-help literaturu), působí spíš jako pořádně strašidelný thriller, aspoň podle té obálky. Každopádně vás upoutá. Až když si přečtete podtitul: "Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit", dojde vám, že vás asi nečeká dramatický temný příběh. Ale napínavé je to i tak, slibuji.


Myslím, že u nás tahle kniha neměla takový ohlas, jaký by si zasloužila. To ve světovém měřítku si na tom stojí lépe - byla přeložena do 30 jazyků a je jednou z nejpopulárnějších knih svého druhu. Aby taky ne; Susan Cainová studovala rozdíly mezi extroverty a introverty opravdu podrobně a neušla jí snad sebemenší zmínka o téhle části psychologie člověka. Zkoumala všechno, co s tím aspoň trochu souvisí a pak to přehledně a čtivě zpracovala do Ticha, tak, že i člověk, který se o psychologii nikdy ani trochu nezajímal, se od toho chvílemi nebude moci odtrhnout.


To nejdůležitější poselství, jaké kniha přináší, je jasné. Náš svět je založený na myšlence, že být extrovertem je důležité. Že je to lepší. Že je to výhodnější. Pokud máte v životopisu uvedeno, že jste komunikativní, rádi pracujete v týmu a setkáváte se se spoustou lidí, tak je to vždycky plus. Většina lidí se domnívá, že k tomu, abyste v životě skutečně dokázali velké věci, musíte mít v sobě notnou dávku extroverze. Proto se taky často stává, že kdo ve skutečnosti extrovertem není, často si na něj alespoň hraje.


Co ale introverti? Opravdu jsou to jen zapšklí, samotářští knihomolové, co nemají lidi v lásce? Cainová ve své knize vyvrací tuto obecnou představu o introvertech a předkládá úplně jiný obraz: introverti jsou podle ní lidé, kteří jsou ve srovnání s extroverty mnohem více přemýšliví, citliví, empatičtí, vnímaví. Ze samoty, které se extrovert vyhýbá, introvert čerpá nápady a energii. Neznamená tedy, že být introvertem je horší. Jen díky tomu, že jsou introverti mnohem méně průbojní, extroverze si vydobyla mnohem lepší pověst.


Nemyslete si ovšem, že by Cainová v Tichu extroverzi kritizovala. Ani jedno nepokládá za horší, nebo lepší, jen se víc soustředí na introverzi a na to, jak se s ní víc prosadit. Mám dojem, že tahle kniha je výhodná pro oba typy lidí, věřím, že i extroverti si z ní odnesou mnoho zajímavých informací. A pro introverty je to zejména impuls k tomu, aby se nesnažili předělat svou osobnost, jen proto, že to společnost vyžaduje. Introverti jsou často pochybovační a díky Tichu možná pochybovat přestanou a budou sebejistější.


Sama jsem vždycky váhala, do jaké škatulky se zařadit. Mezi lidmi, které znám - dobrými přáteli, rodinou - jsem vždycky ukecaná až běda, vyhledávám společnost těchto lidí, vrhám se s nimi po hlavě do každé akce. Ale jakmile jsem s někým, koho skoro nebo vůbec neznám, jsem zamlklá, nejradši bych se vypařila a v duchu si říkám, jak by mi bylo mnohem líp někde s hrnkem čaje a dobrou knížkou. Pravdou ovšem je, že většina z toho, jak Cainová popisuje introverty, na mě sedí. Spíš než týmový hráč jsem individualista, co si rád dělá věci po svém a samota mě neděsí, naopak, někdy ji vyhledávám. 


Ticho je kniha, ve které se dozvíte kvantum zajímavých informací čtivou formou. A co je důležitější - dozvíte se kvantum informací především sami o sobě. Možná vám to úplně nezmění život, ale donutí vás opravdu se zamyslet nad tím, kdo skutečně jste a jestli náhodou před ostatními něco nepředstíráte. Já jsem z té knížky byla nadšená a věřím, že vy budete taky.Tak co, charakterizujete se spíš jako introvert nebo extrovert? :)


Ticho (Quiet) / Susan Cainová / Petr Miklica / 2012
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.

13 komentářů:

 1. Introvert, mám to podobně jako Ty. Zní to zajímavě, Ticho zkusím. Díky za tip.

  OdpovědětVymazat
 2. Pořád se na tuhle knížku chystám, zatím jsem rozečetla jen první dvě kapitoly v angličtině a zaujalo mě to . Už jen kvůli tomu, že jsem introvert jak řemen (i když občas nějaký ten extrovertní sklon mám) a docela mě štve, že mi ostatní dávají najevo, že je na tom něco "nenormálního". Na večeru stráveného hezky o samotě s knížkou nebo psaním přece nic špatného není, no ne? ;) Díky za recenzi. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně tak, podle mě by tohle měla být alespoň doporučená četba na školách, aby se ty stereotypy začaly trochu bořit.. :)

   Vymazat
 3. Tak o téhle knížce teda slyším poprvé, ale rozhodně s na ni mrknu! něco takového bych si zrovna chtěla přečíst ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prima, jen do toho, stojí za to :).

   Vymazat
 4. Četla jsem ji už když vyšla jako novinka a teď si ji připomínám. Je skvělá. Někky slouží jako moc dobré povzbuzení, že ve světě je více takových, kteří se snaží vypořáda s těmi výmluvnějšími :))

  OdpovědětVymazat
 5. Také o ní slyším poprvé, ale jelikož to dost často mám přesně jako Ty, asi by se pro mě také hodila :) Skvělá recenze!

  OdpovědětVymazat
 6. Krásně napsáno, Jani! Jsem ráda, že to vidíš vlastně úplně stejně jako já. :-)

  OdpovědětVymazat

Články na mail