Mapu Anny je radost číst

Na začátku roku jsem se pustila do prozkoumávání novinek na poli české literatury a seznámila se díky tomu s Markem Šindelkou a jeho nejnovějším počinem. Bylo to něco úplně jiného, než jsem četla v poslední době, a tak jsem po Mapě Anny okamžitě zatoužila.

V pěti krátkých povídkách Marek Šindelka rozehrává příběhy, jenž ve vás budou silně rezonovat ještě dlouho po přečtení. Varuji předem, není to odpočinková četba, kterou smlsnete jako jednohubku, přestože je to knížka tenoučká. Jednotlivá slova, slovní spojení, smysl Šindelkových řádků jsem si převalovala v hlavě ještě dlouho po přečtení, znovu se k příběhům vracela, podtrhávala věty, přemýšlela nad nimi, udivovalo mě, jak nesmírně jsou pravdivé. To je to nejlepší na Mapě Anny, zanechá ve vás spoustu dojmů a pocitů, které nevymizí ještě dlouho po tom, co knihu zavřete a uložíte do knihovny.


V knize si Šindelka všímá především lidských vztahů a nevztahů. Mapa Anny je plná lásky, zloby, radosti, neštěstí, těžkosti i lehkosti bytí. Z těch pěti osobitých příběhů mě nejvíce zaujaly dva - Ulita, v níž nechává autor čtenáře nahlížet do vztahu dvou lidí, jenž jsou přesvědčeni, že se absolutně znají, i když to tak vůbec není. Druhou povídkou, která ve mě zanechala hluboký dojem, je Kopie, zčásti proto, že je to tak trochu povídka i z mého osobního života a zčásti proto, že má skvělý závěr. Nicméně všechny povídky jsou výborně vypointované, čtivé a zajímavé, nenašla se ani jedna, která by mě vyloženě nebavila.


Co mi na Šindelkově psaní trochu nesedí, je to hrabalovské nabalování slov, takové to "pábitelství". Sice není tak výrazné jako u spisovatele, pro nějž je nejtypičtější, ale i tak. Dávám přednost krátkým a jednoduchým větám, protože při takovémhle způsobu vyprávění mám občas pocit, jako by mi při čtení docházel dech, i když nečtu nahlas. Zkrátka to úplně není můj šálek kávy, ale věřím, že někomu to naopak může připadat jako výrazné plus.


Suma sumárum, Mapu Anny vám rozhodně můžu doporučit. Je to nejen kniha plná poutavých příběhů, ale především kniha plná mistrné práce s jazykem a přirovnáními, taková kniha, kterou je radost číst už jen proto, jak je napsaná a že z ní na první pohled čiší všechny krásy českého jazyka. Marek Šindelka si umí hrát se slovy a díky němu je česká literatura obohacená o výjimečnou knihu. Neměli byste ji nechat bez povšimnutí.Která další česká kniha vám v poslední době utkvěla v paměti? :)

Mapa Anny / Marek Šindelka / 2014
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.

12 komentářů:

 1. Á, né, dlouhý téměř-hrabalovský věty, to ne, to ne. Ale jinak to zní vážně dobře. Alespoň vím, že až na ni někde narazím, dám jí šanci :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dej jí šanci, ty dlouhé věty se dají přežít a ten obsah stojí za to :).

   Vymazat
 2. Mě by jen ještě zajímal ten název...? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jakože proč Mapa Anny? nejsem si jistá vlastně, každopádně ta postava Anny prostupuje vícero povídkami :).

   Vymazat
  2. Děkuju, tak to bude asi ono, mapa jejím povídkovým životem, či co :D

   Vymazat
 3. Upřímně nějak českým knihám témeř nedávám šanci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky upřednostňuji světovou literaturu, ale každopádně se snažím mít alespoň přehled o tom, co se v české beletrii vydává, přece jen tak nějak cítím potřebu se o tom aspoň informovat, když je to z mé země :). a podle mě je toho teď relativně dost kvalitního, akorát že to prostě není můj šálek kávy, nesedí mi ten příběh. Mapu Anny můžu nicméně doporučit a hodně zvědavá jsem teď na novou Denemarkovou :).

   Vymazat
 4. pekna recenzia. u mna dlhe vety jednoznacne plus. to som zvedava co napises o mape casu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju :), tu Mapu času už jsem přečetla, takže recenze bude snad do příštího týdne :).

   Vymazat
 5. Keď spomínaš tie dlhé vety, to si vždy vybavím Fakta o Finsku od Erlenda Loeho. Tam bola veta i na pol strany. Ale ďakujem za tip, českých autorov objavujem rada. Mne utkveli v pamäti knihy od Jany Šrámkovej, najmä Hruškadóttir.

  OdpovědětVymazat

Články na mail