Když se Bertík chová jako fracek

neděle 4. ledna 2015

Pořád bloumám tou moderní českou literaturou a zkouším najít nějakou knihu, která by mi opravdu sedla. Zatím se mi to moc nedařilo. Mám za sebou dětskou knížku Bertík a čmuchadlo, dočítám Mapu Anny od Šindelky a v plánu mám ještě Kundrovo Medu Mládkovou.

Teď si ale povíme něco o Bertíkovi a čmuchadle. Knihu napsala Petra Soukupová, která se vedle Tučkové a Denemarkové řadí k nejvýraznějším současným českým spisovatelkám. Tohle je její první počin na poli dětské literatury a já byla moc zvědavá, jaké to bude. Knihu určenou primárně dětem jsem už nečetla ani nepamatuju, naposledy snad Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton. Nutno říct, že knížky pro děti mám obvykle v oblibě, takže jsem se na Bertíka a čmuchadlo hrozně těšila.


Devítiletý Bertík je celý naštvaný a protivný, protože se jeho rodiče rozvedli a maminka začala žít s Richardem alias Rypoušem, který je teda asi fajn, ale Bertík se rozhodl ho preventivně nesnášet. A všichni tři jedou na chalupu, kde se Bertík chová jako totální fracek, takže bych mu okamžitě vlepila pár facek. No a kromě toho potká jakési čmuchadlo, které mu řekne ta samá moudra, jaká mají obvykle po kapsách schovaná rodiče, ale Bertíkovi tím (překvapivě) změní pohled na svět.


Z toho plyne, že je ta knížka vlastně o ničem, což mě dost naštvalo. Je totiž napsaná a udělaná fakt krásně. Soukupová píše skvěle, čtivě a tak nějak hrozně upřímně, prostě si na nic nehraje a mám pocit, že jakékoliv dítě podobné věku Bertíka by se do té knížky určitě úplně vžilo. Zkrátka je vidět, že autorka rozumí dětské duši a píše z jejího pohledu opravdu věrohodně. Nakladatelství Host navíc na knize odvedlo pořádný kus práce. Má jednoduchou a krásnou obálku s vyraženým, lehce blýskavým písmem. Je pěkná i na omak a nemůžu si pomoct, svým vzhledem mi přišla trochu retro, připomínala mi pohádkové knížky mého dětství. Ani ilustrace od Petra Korunky nejsou k zahození.


Jen kdyby ten příběh měl, krucipísek, nějakou pořádnou zápletku. Nejenže působí děsně mravokárně, ale navíc jsou tu všichni suproví, báječní a zábavní, žádný záporák, nic, co by stálo za to, aby vás to u knihy drželo jako přikované. Prostě jedna z milionu dětských knih, které se vám z mysli vytratí jako pára nad hrncem už za chviličku. Což je vzhledem k tomu, jak ta kniha vypadá a kým byla napsaná, vážně velká škoda.Jaká dětská kniha v poslední době zaujala vás?

Bertík a čmuchadlo / Petra Soukupová / 2014
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.

12 komentářů

 1. Mě občas dovedou pěkně otrávit i knihy pro teenagery, když jsou o ničem. Naposled jsem něco vyloženě dětského četla asi před rokem a něco, Ztraceni v čase od Petry Braunové, myslím. Nebylo to k zahození, ale asi bych si to víc užila jako devítiletá. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já si dětskou knížku umím jaksepatří užít, i když už jsem dospělá... možná dokonce ještě víc než jako dítě :D

   Vymazat
 2. Jako malá jsem měla mnohem radši takovéhle pohádky - Mít svoje vlastní zvířátko, Martínkova a Alenčina čítanka... Takže si umím představit, jak by mě Bertík a čmuchadlo nadchli i tehdy. Děti nepotřebují akci, napětí a tak... Aspoň ne pořád :-) Vlastně si z dětství mnohem víc pamatuju, tyhle knížky "o ničem" než žůžo dobrodrůžo z knihovny, to mi hned zmizelo z hlavy.
  A jo, jasně, je to moralizující, ale ono je to, myslím, velmi záměrné a cílí přesně na takovou situaci, kterých se tu objevuje čím dál víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi máš pravdu, dovedu si představit, že děti to bude bavit a je to docela smutné vlastně, že mně už to "nestačí" a potřebuju ještě o krapítek víc :D

   Vymazat
 3. Od Soukupové jsem četla Zmizet, což je soubor tří povídek, které jsou v podstatě taky pojaté z dětského pohledu. Máš naprostou pravdu - umí se do dětí dokonale vžít. Její styl psaní je úžasný, působilo to na mě velmi "pravdivě" a mrazivě (jde tam o rodinné vztahy, často narušené traumaty) - zarylo se mi to hluboko pod kůži. Takže doufám, že se touhle dětskou knížkou nenecháš odradit, protože Soukupová je hodně dobrá spisovatelka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jde poznat i z Bertíka, že je to dobrá spisovatelka, takže tím, že se mi moc nezamlouvá jedna knížka, se určitě odradit nenechám :)

   Vymazat
 4. Medzi moje najobľúbenejšie a úplne najkrajšie (nielen) detské knihy patrí Kráľovná z Tammiru. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Hrozně se mi líbí slovo ČMUCHADLO :-D Čeština je fakt krásná:) Škoda té zápletky, kterou autorka nevyčmuchala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to mě taky, byla jsem hrozně zvědavá, co to vlastně je :D

   Vymazat
 6. Mňa z detských kníh bavia Mumínci, tí nikdy nesklamú :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.