Bajky z kouzelnického světa

středa 7. ledna 2015

Mezi nejlepší vánoční dárky jednoznačně patřily Bajky barda Beedleho. A to se všichni vymlouvali, že prý se mi knížky kupují hrozně těžko, protože nikdo neví, jestli už jsem to náhodou nepřečetla (a na blogu nezkritizovala) a jaké jsou mé momentální literární chutě. No, ale jak je vidět, vyplatí se zariskovat. Po bajkách od Beedleho jsem toužila už od té doby, co jsem se o nich dozvěděla o jejich vydání, ale bůhvíproč jsem je nikdy nepřečetla. Takže mi vánoční dárek udělal velikánskou radost!

Knihu Bajky barda Beedleho dostala v 7. dílu Hermiona od profesora Brumbála. Právě z této knihy pochází příběh o třech bratřích, díky kterému naše známá bradavická trojka zjišťuje, co jsou to vlastně relikvie smrti. Už nějakou chvíli si pohrávám s nápadem, že si symbol relikvií smrti nechám vytetovat a to, že se v mé knihovně právě teď objevila právě tahle kniha, mě v tom ještě víc utvrdilo.


Rowlingová do téhle knihy přispěla nejen 5 bajkami pro děti od 9 let, ale taky vlastními ilustracemi, které jsou... no... ujdou. Ale žádný zázrak to tedy není. Každopádně ráda jsem se nechala Rowlingovou ukecat na to, že bajky fakt napsal bard Beedle, že knihu z run přeložila Hermiona Grangerová, že poznámky do knihy skutečně vepsal Albus Brumbál a že sama autorka tak má na svědomí jen drobné popisky pod čarou. Co vám budu povídat, jsem milovník všech jejích knih už od dětství, na Harrym Potterovi jsem vyrostla a jeden čas jsem byla ochotná číst své oblíbené pasáže pořád dokolečka. Teď už si ty knihy vytáhnu jen jednou za pár měsíců, prolistuju je, pousměju se nad některými větami, ale doopravdy jsem je četla asi před rokem a půl. A momentálně čas na nějaký re-reading prostě není, no.


Co se týče bajek, pro jistotu jsem se připravovala, že to nebude žádný zázrak, nechtěla jsem být až příliš nadšená a potom zklamaná. Ale nemusela jsem se vůbec bát! Znovu se mi potvrdilo, že Rowlingová je výjimečná spisovatelka. Nejenže všechny bajky mají hlavu a patu, ale skvěle zapadají do toho božího kouzelnického světa. Nemluvě o vtipných a bystrých a lehce namyšlených postřezích Albuse Brumbála. Ani jsem si neuvědomila, jak mi tahle postava chyběla, dokud jsem se neponořila do jeho poznámek. Chápete, jak je ta spisovatelka geniální, když dokázala stvořit postavu, po které se některým lidem skutečně stýská? 


Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby a Mágovo chlupaté srdce jsou příběhy chytré a čtivé a zajímavé. Nejvíc mě však zaujaly poslední dva. Králice Alice a chechtavý pařez je bajka skutečně poučná a Příběh tří bratří je hlavně jímavý, protože je to něco, co už jste vlastně jednou četli (a viděli) v příběhu Harryho Pottera. A vůbec, dozvíte se tu i pár věcí, které jste z Harryho nevyčetli, třeba to, proč se v Bradavicích nikdy nehrálo divadlo. :)


Stydím se, že jsem se do bajek nepustila už dřív, ale na druhou stranu to bylo strašně hezké právě proto, že už je to tolik let, co jsem přečetla prvního Pottera. A nejlepší na tom je, že mě ten svět kouzel baví stejně jako tehdy. Na pohádky a kouzla očividně nikdy nebudeme příliš staří.Znáte bajky barda Beedleho? Která se vám zamlouvá nejvíce? :)


Bajky barda Beedleho (The Tales of Beedle The Bard) / J. K. Rowlingová / 2008

20 komentářů

 1. Já jsem ostuda ostudná, ale ještě jsem je nečetla. :( Ale chystám se to změnit. Stejně jako u dalších milion a půl knížek, však to každý zná:) Já si jenom vzpomínám, že jak Harryho, Rona a Hermionu přijel navštívit nový ministr kouzel, Ron mluvil o králici Alici, že jo? :D :) Jinak, krom Tří bratří, neznám nic:)
  O tom tetování taky uvažuji:) hezky pod šíji:) <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, o králici Alici a myslel si, že Popelka je nějaká nemoc :) já ho chtěla na ruku, ale nevím, jestli mi to dovolí v práci, takže možná ho taky budu mít na krku :)

   Vymazat
 2. Jé, Bajky mám doma od toho roku, co u nás vyšly. Dostala jsem je tehdy jako překvapení také pod stromeček. Plus jsem si teď nedávno doplnila svou Potterovskou knihovničku o Fantastická zvířata a kde je najít, tudíž ji mám kompletní.
  Všechny ty knihy jsou asi nejcennějšími kousky v mojí knihovně. Vracím se k nim pořád dokola. Většinou se do Harryho začítám v době, kdy mívám posmutnělou náladu. To pak moc ráda utíkám na knižní návštěvy do Bradavic.=) Jako malá jsem je dokonce četla tak často, že umím některé části nazpaměť.=)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky jsem měla takové období, kdy jsem některé pasáže znala zpaměti :D a Fantastická zvířata rozhodně potřebuju! :)

   Vymazat
 3. Bajky jsem četla, ale jaksi se jedná o poslední knihu, která mi doma z Pottera chybí (pokud nepočítám šest anglických dílů :D) Rozhodně je to krásné čtení (a je to Potter!) a ty bajky mám vážně ráda. Poznámky jsou skvělé, nicméně o něco lepší jsou ty Harryho ve Fantastických zvířatech, co si budeme povídat. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Úžasné príbehy. Najkrajší pre mňa je aj taka ale Príbeh o troch bratoch :).
  Dnes som dostala ďalšiu knihu o HP (Harry Potter a filozofie), tak som zvedavá, čo to bude zas :) Už je to 12 kus!
  Btw. pekná recenzia :)
  www.readingbookswithlove467.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tahle knížka by mě asi taky zajímala, jsem hrozný fanoušek :)), tak třeba se k ní taky někdy dostanu.

   Vymazat
 5. Tyhle bajky mám už od jejich vydání, a jsem za to ráda :) Vždycky jednou za čas je prolistuju, přečtu si nějakou vybranou bajku a je i fajn. Opravdu povedený kousek, a já jako milovník Harryho Pottera to oceňuji :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
 6. Moc hezky naspáno:) Na pohádky a kouzla nebudeme nikdy příliš staří - to je veliká pravda. Rowlingová opět nezklamala, děkuji za parádní lákačku :)

  OdpovědětVymazat
 7. Pěkná recenze :) Harry Potter je má oblíbená série na které jsem vyrůstala, takže mám v plánu si Bajky Barda Beedleho určitě přečíst :)

  OdpovědětVymazat
 8. Já je četla, ale je to tak dávno, že si to už ani nepamatuji. :) Chci si je spolu s Famfrpálem pořídit do knihovničky, ať to mám kompletní. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nápodobně, nutně potřebuju ještě Fantastická zvířata i Famfrpál v průběhu věků :).

   Vymazat
 9. Na tuto knihu se chystám už hrozně dlouho, ale zatím jsem se k ní nedostala. Tak doufám, že se to konečně brzo změní, když jsi na ni napsala tak pěknou recenzi. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. děkuju, rozhodně na ni nezapomeň :).

   Vymazat
 10. Knížečku jsem četla mám dojem kdysi z knihovny a teď mám pocit, že jsem asi blázen, že ji ještě nemám doma a mám nutkavou potřebu si je jít koupit :D Sakra, jak ty to děláš, že mě dokážeš takhle udolat? :)
  Vlastně si ty ostatní bajky (kromě Tří bratří) vůbec nepamatuji,takže je nejspíš na čase koupit si první lednovou knížku a oprášit znalosti ohledně Brada Beedleho. Harryho mám v živé paměti jednak z několikanásobného čtení, během těch let, ale navíc pořád dokola teď poslouchám audioknihy celé ságy, takže s ním žiji stejně jako před lety, kdy vycházel :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to je jasné, okamžitě si ji mazej koupit! :D

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.