Zatoulaná Bernadetta je čtivá a báječně praštěná

neděle 21. prosince 2014

Tak na tuhle knížku jsem se díky recenzím opravdu těšila. Nekorektní vtipný román, navíc tak trochu šílený? To je rozhodně něco pro mě!

Musím říct, že po celou dobu čtení jsem měla permanentně na tváři pobavený úsměv. Bernadetta není legrace k popukání, ale párkrát se tu od srdce zasmějete. Pokud máte rádi nekorektní a ironický humor. Protože srovnávat hrůzy mořské nemoci s hrůzami vražd v moskevském divadle asi není pro každého. Ale vám, co jim takový černý humor nevadí, rozhodně doporučuji, abyste se s rodinkou Branchových seznámili co nejdřív.


Elgin Branch pracuje v Microsoftu, rád chodí jen v ponožkách a zcela rezignoval na svou potrhlou, agorafobickou manželku Bernadettu, bývalou geniální architektku, která teď tráví volný čas tím, že se chová nepřátelsky k celému okolí a ke své pomlouvačné sousedce Audrey nejvíc. Připočtěte k tomu ještě supernadanou dcerušku Bee a padesátikilového psa Zmrzlinku a máte rodinu, na jakou asi hned tak nenarazíte. Zvlášť, když ta rodina sice bydlí v rozpadajícím se domě, kterým prolézá ostružiní, ale rozhodne se Bee splnit její přání za dobré známky - výlet do Antarktidy. To aby přestala škemrat o poníka.


Kde se touláš, Bernadetto? nemůžete brát úplně vážně. Je to trochu praštěná knížka, na kterou se musíte dívat s nadhledem. Ale pokud to uděláte, užijete si s ní spoustu legrace. Je psaná dost netradičně, příběh vytváří taková velká koláž historek nasbíraných Bee z e-mailů, faxů, ručně psaných vzkazů, oficiálních policejních zpráv... je to doslova smršť různých dokumentů, ale orientuje se v tom jedna báseň, věřte mi. Je to čtivé a báječné.


Kde se touláš, Bernadetto? ovšem rozhodně není kniha pro každého. Já mám tyhle ulítlé příběhy v oblibě, ale vy, co raději holdujete klasickým příběhů, se na tohle radši příliš netěšte. Knihu jsem záhy po dočtení půjčila kamarádce, která se na ni dost mračila, protože jí zkrátka často chování hlavní hrdinky nedávalo smysl. Ona je Bernadetta sice geniální, ale občas právě trochu nesmyslná. Pokud jste ale svobodomyslní a ta její praštěnost vám bude připadat líbezná, směle se vrhněte do čtení.


Kde se touláš, Bernadetto? (Where'd You Go, Bernadette) / Maria Sempleová / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

12 komentářů

 1. Já bych si s Bernadettou rozuměla. I když bych se do těch skopičin nechala dlouho přemlouvat, nakonec bych se přidala a užívala si srandy s ní. :) Moc pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Mě tahle knížka docela bavila, hlavně slovní humor a Bernadettiny poznámky a postřehy. Např. dialog na hřišti Microsoftu, nebo korespondence s indickou virtuální asistentkou. Na konci mi to přišlo ujetý už moc, takže hodnocení 85%, ale zasmála jsem se. http://naskokjinam.blogspot.cz/2014/10/marie-sempleova-kde-se-toulas-bernadetto.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, ty maily s virtuální asistentkou neměly chybu :))

   Vymazat
 3. Hmmmm vypadá to docela zajímavě, ale mám strach, abych se nakonec při čtení nemračila jako tvá kamarádka. Moc se mi líbí fotografie, kterými jsi článek doplnila. Netradiční kniha, netradiční místa, kde se objevila. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pro mne byla Bernadetta úplně boží:)...pifku jsem spíš občas měla na jejího muže:D...a knížka byla prostě báječná, o tom žádná:)...ono jde, aby se na ni vůbec někdo mračil?;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viď že jo, ten Elgie mi taky občas nesedl :)

   Vymazat
 5. Jsem ráda, že se ti Bernadetta taky líbila. :)
  Neumím přesně popsat v čem konkrétně, ale v Bernadettě jsem se tak trochu viděla. Přestože její chování bylo z objektivního hlediska vlastně nesmyslné, já jí většinou naprosto rozuměla. :)) Takže... zřejmě jsem tedy svobodomyslná a praštěná. Ale je to fajn. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jsem taky krapet svobodomyslná a praštěná, protože jsem se v ní viděla taky ;)

   Vymazat
 6. Pořád se nějak nemůžu rozhodnout, jestli mi bude Bernadetta (a tedy i celá knížka) lézt na nervy, nebo se v ní naopak najdu... snad bude brzo čas a já po knížce sáhnu :))

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.