Kouzlo první školní lásky

Dámy a pánové, představuji vám jednu z nejskvělejších knih letošního roku. Jmenuje se Eleanor & Park a ze začátku jsem na ní byla jen hodně zvědavá a neměla velká očekávání. To se ale změnilo hned po několika stranách. Byla to láska na první pohled.

Eleanor a Park to ale měli úplně jinak. Tohle je totiž milostný příběh, ale jiný, než na který jste z knih asi zvyklí. Ona má neposedné zrzavé háro, odrbané oblečení a spoustu problémů v rozpadající se rodině s mnoha sourozenci. On je asijský podivín s černými linkami pod očima, miluje komiksy a jeho máma prodává Avon. Oba jsou outsideři, obyčejní a všední lidé. Ale když se na ně podíváte pořádně, zjistíte, že Eleanor má šmrnc a vtip a Park zase skvělý hudební vkus... no a najednou se do nich úplně zamilujete. Ani nevíte jak.

Není to typická lovestory a chvíli trvá, než si tyhle dvě postavičky vůbec padnou do oka. Nakonec si ale padnou i do náruče, a to navzdory rodičům, zákeřným spolužákům a všem dalším protivenstvím, jaká je ve světě čekají. A vy jim při tom držíte palce, seč vám síly stačí a doufáte, že se tahle povedená dvojka dočká svého happyendu. Jenže jak si oni ten happyend vůbec představují?

Jak já se do téhle knížky pobláznila! Slupla jsem ji jako malinu a hned bych si dala nášup. Je to fakt jednoduchý příběh, ale stoprocentně dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Čtivý, přímý, plný dialogů; děj sledujeme z pohledu obou hlavních hrdinů v er-formě. Navíc je parádní, že to není jen o prvních láskách a krutostech střední školy, ale taky se to dotýká všemožných sociálních problémů. Kromě toho se příběh odehrává v 80. letech minulého století a mám dojem, že je to tam skvěle znázorněno, hlavně co se hudby týče!

Nedám teď dopustit na The Smiths a U2! Autorka knihy, Rainbow Rowellová, vytvořila "soundtrack" k této knížce, který rozhodně stojí za poslechnutí, skvěle se mi trefila do vkusu. A Eleanor & Park rozhodně stojí za přečtení, ale to je vám jasné, jsem z té knížky zkrátka úplně paf. A víte, co je na tom nejkrásnější? Připomenete si svou první školní lásku. To napětí, nervozitu, motýlky v břiše, první chycení za tlapky, první pusu... No, prostě, přečtěte si to, jo? :)


Jaká další romantika v poslední době dostala vás? :)


14 komentářů:

 1. Tak já si to teda přečtu. :) když to říkáš ^^ už jsem na Eleanor & Parka četla NESPOČET recenzí a zatím byly všechny kladné. To asi bude něco vypovídat. Neskutečně se těším, až otočím první stránku. A zároveň poslední. :)
  I když mě v některých knížkách začíná docela otravovat, jak autor skoro na každé stránce vyjmenovává padesáttři písniček a autorů, snad to nebude tady tak horké. :) hezká recenze ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si to teda přečti! :)) Tady je sice vyjmenováno možná i padesátčtyři písniček a autorů, jenže to prostě zapadá do děje a hrozně se to tam hodí ;)

   Vymazat
 2. Já jsem od Rainbow Rowell četla Fangirl a ta mě taky dostala hlavně tím, že přesto, jak byla dějová linka vlastně jednoduchá, mě to hrozně moc bavilo. A tu doporučuji. ;)
  Eleanor a Park(a) mám doma v angličtině (stejně jako Fangirl) a chystám se na ně, hned jak bude trošku víc času. ;)
  Mimochodem moc krásná recenze - hned jsem měla chuť vykašlat se na věci do školy a přečíst si to. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím si to od téhle autorky rozhodně přečíst něco dalšího, tak díky za tip :) A děkuju, přesně to bylo účelem, abyste se na vykašlali na všechno ostatní a pustili se do čtení ;) :)

   Vymazat
 3. Knihu rozhodně plánuji číst. Už jsem na ní moc zvědavá.
  Moc hezky napsaná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem nedávno dočetla knihu Než jsem tě poznala a úplně mě dostala. Sice to je spíše o nemoci, ale doporučuji si ji přečíst. Knihu Eleanor a Park bych si chtěla rozhodně přečíst. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem od téhle autorky četla jednu knížku a moc mě to nezaujalo, tak nevím nevím, jestli se k ní někdy vrátím, ale je fakt, že na Než jsem tě poznala bylo taky spoustu kladných recenzí :)

   Vymazat
 5. Neznáš nějakou negativní recenzi na tuto knihu? Protože jinak ještě dneska si pro ni zaběhnu do našeho nejbližšího knihkupectví, které má už dávno zavřeno, takže se tam vloupám a nechám jim tam 300 Kč. :D

  OdpovědětVymazat
 6. Asi jsem fakt jediná, komu se tohle nelíbilo. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veruže nie si. :D Mňa to tiež nechytilo a chystám aj recenziu...
   Pekná recenzia a som rada, že tebe sa páčila kniha tak veľmi. :)

   Vymazat
  2. Ani mě se to zas tak moc nelíbilo, četla jsem spoustu lepších lovestory :D

   Vymazat
 7. Já jsem z této knihy prostě byla nadšená, před pár dny jsem ji dočetla a hned bych se do ní nejradši pustila znovu. Nikdy na ní nezapomenu. :-)

  OdpovědětVymazat

Články na mail