Audio koncert pro vaše uši

čtvrtek 25. prosince 2014

Možná si pamatujete, jak jsem poslouchala svou první audioknihu. A že jsem z toho nebyla úplně nadšená. Jenže nabídce od OneHotBook jsem prostě nedokázala odolat. Navíc si možná pamatujete, že jsem se zúčastnila i křestu Nebezpečných známostí. Vzhledem k tomu, kdo v ní účinkuje, mi bylo okamžitě jasné, že to nebude žádný průšvih.

Tentokrát jsem na to šla vlastně úplně opačně než s první audioknihou. Nevybrala jsem si neznámou knihu, ale sáhla jsem po klasice, kterou moc dobře znám, jen jsem ji nečetla už pěkně dlouho. Nebezpečné známosti od Choderlose de Laclose mě kdysi úplně uchvátily, stejně tak Formanův film a letos jsem navíc ještě viděla balet Valmont, který rovněž stojí za to. Epistolární román plný spletitých intrik markýzy de Merteuil by si rozhodně měl přečíst úplně každý! A pokud by ho nebavilo číst, naskýtá se mu možnost pustit si knihu do uší.


Pařížskou audio smetánku z 18. století tvoří Jiří Dvořák coby vikomt Valmont, Klára Issová jako Cecílie Volanges, Jan Meduna v roli rytíře Dancenyho či Kristýna Frejová alias madame Tourvel a vypravěč Igor Bareš.  No a třešničkou na dortu je markýza de Merteuil = Vilma Cibulková. Zvlášť ona dělá z audioknížky výjimečný zážitek. Chvílemi totiž budete zapomínat, že vám ze sluchátek zní česká herečka, budete přesvědčeni, že to opravdu šeptá skutečná markýza de Merteuil. Klobouk dolů před Cibulkovou, ve své roli je vážně skvělá.

Nezaostávají za ní ovšem ani další herci. Dvořákův hlas jsem si oblíbila už v Muži z ostrova Lewis a jeho sytý baryton jistě nenechá žádnou dámu chladnou. Báječně věrohodná je Klára Issová jako ufňukaná Cecílie a fakt mě mrzelo, že Bareš neměl ve své roli ironického vypravěče větší prostor, protože knihu výborně doplňuje. Jediný, kdo mi nesedl, byla Kristýna Frejová - nemůžu si pomoct, její hlas mi prostě nebyl sympatický. Ale dost možná to bylo zapříčiněno i tím, že pánbíčkářka Tourvel mi už v knížce byla dost protivná, mnohem radši jsem měla vypočítavou markýzu! :)

Nebezpečné známosti jsem poslouchala vždy na svých cestách Praha-Sušice a měla tak na dvě hodiny o zábavu postaráno. Je to vskutku koncert pro vaše ušiska; přiznávám, že jsem se trochu obávala, jak si nakladatelství poradí s faktem, že je celý román vyprávěný v dopisech, ale ono to funguje právě proto skvěle. Zamlouvala se mi i hudba, která odděluje jednotlivé úseky knihy, jako vystřižená z nějakého noblesního salonku ve Versailles. Temné tóny mi už k románu tolik nesedly, ale nebylo to nic, co by mi výsledný dojem z audioknihy pokazilo.

Jak se zdá, pro mě osobně je mnohem lepší poslechnout si nějaký příběh, který už znám a oživit si ho v jinak zpracované verzi. Příběhy, které ještě neznám, si pořád radši přečtu v klasické psané formě. Nicméně díky Nebezpečným známostem si u mě audioknížky dost šplhly a už se fakt těším, až si poslechnu nějakou další!


Posloucháte / chystáte se poslechnout nějakou audioknihu? :)

Nebezpečné známosti (Les Liaisons dangereuses) / Choderlos de Laclos / Vilma Cibulková, Jiří Dvořák, Klára Issová, Jan Meduna, Igor Bareš, Kristýna Frejová / 2014
Za recenzní mp3 děkuji nakladatelství OneHotBook.

2 komentáře

© What Jane Read. Design by FCD.