Tklivé osudy francouzského Vrabčáka

neděle 16. listopadu 2014

Je to už 51 let od úmrtí slavné francouzské zpěvačky Edith Piaf. Nejsem sice její skalní fanynka, ale pokaždé, když slyším La vie en rose, mám husí kůži. Takže jsem si tuhle novinku od Metafory z edice Beletrizované životopisy samozřejmě nemohla nechat ujít.

Kniha sleduje zpěvaččin život chronologicky od narození do smrti, pojednává jen a pouze o ní, takže vypisovat, o čem kniha je, by bylo jako vypisovat její životopis, který na internetu najdete v tisícovce různých verzí. Obraz Edith Piaf, jaký čtenářům předkládá autor
 knihy Jean-Dominique Brierre, se takřka neliší od toho, co už jsem slyšela, viděla a četla jinde. Zkrátka a dobře výjimečně nadaná žena, která to v životě sakra neměla lehké, ale dokázala si užít každou jeho minutu.

V čem se tenhle životopis liší od jiných? Tak hlavně v tom, že Edithin život nijak nepřikrášluje. Spisovatel docela dlouho polemizuje o všech těch fámách, které kolem sebe šířila i sama Edith, aby se udělala zajímavější a logicky vyvrací údajná fakta - třeba to, že se zpěvačka narodila přímo na ulici, že vyléčení slepoty byl skutečný zázrak... Je toho docela dost, ale nebudu vám kazit překvapení při čtení.


Kromě toho se mi líbilo, jak detailně Brierre studoval Edithin život a nikde si nedovolí domýšlet, nebo přehánět. Však ono to ani není třeba, zpěvaččin život byl i tak dost zajímavý. Každopádně pro ty, kteří chtějí mít život Edith Piaf prostudovaný do detailu, je tohle učiněná studnice moudrosti. Najdete tu spoustu letopočtů a jmen, které s Edith Piaf souvisejí a prozkoumáte každičký detail její kariéry i osobního života.


Na druhou stranu, musím říct, že tahle knížka se mi z edice Beletrizované životopisy četla asi ze všech nejhůř. Kromě Edith jsem přečetla Pařížskou manželku, Mánii, Monu Lisu, Mladé romantiky, Fridu a Grace, kněžnu monackou a snad až na tu poslední se mi všechno četlo opravdu pěkně, ta beletrie v tom byla znát. V Edith Piaf ale dostanete naservírována jen suchá fakta (bez omáčky), a to já nerada. Nejsem si jistá, jestli by mě kniha bavila, kdyby mě osudy zpěvačky tolik nezajímaly. Knížka ve mně nedokázala vzbudit ty pravé emoce - to až ty písně, které jsem si při jejím čtení pouštěla - neuměla mě přenést do Francie, na ulici, před zpívající Edith. Je fakt, že od knížky očekávám možná až příliš, ale byla jsem z toho zkrátka trochu zklamaná.


Nicméně, jak už jsem říkala, pro milovníky francouzské šansoniérky je tahle kniha povinností a věřím, že zklamáni nebudete. Obsahuje totiž tolik cenných informací o vaší pěvecké ikoně, že vaše srdéčko radostí zaplesá. Myslím však, že ti, kteří dosud Edith Piaf na chuť nepřišli, na tom po přečtení téhle knihy nebudou jinak. Co říkáte na tuhle knížku? Četli jste ji? Chtěli byste si ji přečíst? :)


Edith Piaf: Bez lásky nejsme nic (Édith Piaf: Sans amour on n'est rien) / Jean-Dominique Brierre / Jakub Volný / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora.

6 komentářů

  1. Tuto knihu si chci už delší dobu přečíst. Jsem zvědavá jak se mi bude líbit. Krásná recenze a krásné fotky. :))

    OdpovědětVymazat
  2. Já životopisy extra nemusím, moc se mi ale líbí tvé fotky provázející celý článek :)

    OdpovědětVymazat
  3. Edith mám rozečtenou a zatím váhám, co si o tom myslet, ale doufám, že nakonec budu mít šanci napsat něco úžasnýho o téhle silné ženě ;)

    OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.