Nekupujte si tuhle knihu

středa 26. listopadu 2014

Don't buy this book - tenhle barevný nápis na černém přebalu vás okamžitě přitáhne, i když jinak byste o knihu možná ani nezavadili pohledem. Je to skvělý reklamní tah, který hezky vystihuje téma téhle odborné knihy - Historie, teorie a výzkum spotřební kultury.

Přečetla jsem si ji hlavně proto, že se pro letošní semestr stal marketing mým jednoznačně nejoblíbenějším předmětem a často si o něm díky odborným knížkám rozšiřuji znalosti. Řekla jsem si, že tahle novinka z Academie, která vyšla teprve na začátku listopadu, mi jednoznačně bude ku prospěchu. A ano, taky mě zaujal ten vyzývavý nápis.


Co je to vlastně spotřební kultura? Kniha sice nenabízí jasnou a pevně danou definici, ale uvede vás do všech detailů jejích začátků, změn, převratů, myšlenek, teorií i praxe. Takže na konci si dokážete o spotřební kultuře udělat docela dobrý obrázek vy sami. Spotřební kultura = vše, co se děje kolem nás. Všechny značky, reklama, konzumní způsob života, všechen trh a jeho propagace. Spotřební kultura nás obklopuje ať chceme, nebo nechceme, nemůžeme jí utéci. Jak řekl jeden ze spoluautorů, Martin Fafejta, na křtu knihy: "I to, že někdo nic nespotřebovává, je forma spotřeby. Je to spotřební styl, nebo módní trend a postoj ke spotřebě."


V knize najdete celkem 14 studií souvisejících se spotřební kulturou. Dozvíte se všechno jejích počátcích a historii, o propagaci prostřednictvím reklamy a marketingu, nechybí ani její kritika. Musím říct, že jsem z ní byla nadšená. Je to jedna z mála odborných knih, která mě opravdu bavila a třeba od historie reklamy jsem se fakt nemohla odtrhnout. Nicméně je fakt, že mi vše kolem reklamy, marketingu a obchodních značek přijde nesmírně zajímavé a přitažlivé. Pokud vám tato témata nic neříkají, pochybuji, že si se Spotřební kulturou padnete do oka. Je fakt, že tu byly i méně zajímavé studie, například Kulturní spotřeba a sociální distinkce v České republice mi nic moc neříkalo, a tak jsem to prostě přeskočila. Ale to je spíš o osobním vkusu. Na druhou stranu třeba studie Sociologie reklamy, Současný strategický marketing a Účinky reklamy a skeptický spotřebitel mě bavily hrozně moc.


Pokud jste do marketingu celí žhaví, může to být ovšem láska na první pohled. Samozřejmě tuhle knihu ocení i všichni amatérští milovníci, ale musthave kniha je to hlavně pro marketéry a kohokoliv, kdo pracuje v médiích a samozřejmě i pro studenty všech marketingových a sociologických oborů.


Je to čtivé, jasné, stručné, bez zbytečných omáček okolo. Za to velké plus. K odborné literatuře samozřejmě patří i odborný jazyk, takže to sice není ta nejjednodušší četba, ale téma je dostatečně zajímavé na to, aby vás to neodradilo. Jediné, co mi vadí (ale to je jen moje osobní libůstka) jsou dlouhé poznámky pod čarou, fakt strašně nerada je čtu, ale když jsou tak dlouhé, mám pocit, že mi uteče něco důležitého, když si to nepřečtu. Ani nevím, proč k nim mám takovou výhradu, ale jsou mi prostě hrozně protivné. V odborné literatuře je ale obvykle akceptuji, samozřejmě, ale třeba v beletrii mi vadí extrémně.


Tahle kniha je prý určena všem, co si nemyslí, že se spotřeba a kultura vylučují. Pokud si to taky nemyslíte a máte slabost pro marketing, na nic nečekejte a mazejte pro Spotřební kulturu.Spotřební kultura / Pavel Zahrádka a kolektiv / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Academia.

19 komentářů

 1. Moc pěkná recenze a zajímavá kniha, super kombinace! Obálka by mě rozhodně přitáhla a líbí se mi, že koresponduje s obsahem, marketing mě zajímá, i když jsem měla na VŠ snad jen dva předměty na toto téma (komunikace a mezinárodní m.), mohla bych se dovzdělat. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Pokud tě to baví, tak podle mě nebudeš litovat, je to fakt zajímavé čtení. ;)

   Vymazat
 2. Pěkně napsané, kniha mě samozřejmě zaujala na první pohled, nicméně o marketingu vím zhruba tolik, že se to rovná jednomu velkému nic, takže tahle knížka mě mine. Nicméně se mi strašně líbí, že dokážeš i na odbornou knížku napsat recenzi, díky které mám chuť si tu knížku přečíst :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Samozřejmě neexistuje knížka, která by se líbila všem, ale mám radost z toho, co píšeš :)

   Vymazat
 3. Opravte si prosím jméno!! Je to Martin Fafejta..

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tohle mě opravdu hodně zaujalo, marketing mě začal poslední dobou docela dost zajímat, takže tohle zní opravdu jako musthave kniha :)

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za skvělý tip! Nepřestává mě udivovat, jak propracovaný marketing dokáže i z podprůměrného produktu udělat hit.Tohle mě určitě bude bavit. Přidávám si do knih k přečtení.

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuju za tip na knížku, je to částečně můj obor, takže si ráda počtu :))

  OdpovědětVymazat
 7. Není to z mého okruhu zájmu, ale nutno říct, že název a obálka mě nalákaly přečíst si recenzi, paráda. Je vidět, že to dělal někdo, kdo rozumí oboru. ;) A vyvedená recenze.=)

  OdpovědětVymazat
 8. Ten název je skvělý marketingový tah.. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Mohu poprosit o název kapitoly, kterou v této knize má Jiří Šafr? Děkuji moc za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kulturní spotřeba a sociální distinkce v České republice ;)

   Vymazat
 10. Knížka je super a mimochodem jsem si ji kupovala dohromady s knihou jménem Buy this book od S. Gálika :) Nemohla jsem si nějak vybrat. Jinak doporučuji knihu Síla zvyku (pokud ji neznáš), je v ní krásně vysvětlení fungování reklamních kampaní a strategií různých známých jmen, třeba Starbucks, Procter&Gambel atd.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.