Jak se stát úspěšným obchodníkem podle Franka Bettgera

Poslední dobou jsem četla samou beletrii a co se týče jiné literatury, zvládla jsem tak maximálně přečíst něco do školy. Už dlouho jsem ale měla chuť na nějakou tu "self-helpovku" a knížka Škola úspěchu z nakladatelství Baroque Partners se mi zalíbila na první pohled.
Škola úspěchu s podtitulem "Jak jsem svůj neúspěch v prodeji obrátil v úspěch" je primárně určená těm, co se zabývají odvětvím obchodu. Takže ji ocení zejména realitní makléři a lidé zabývající se reklamou a nabízením čehokoliv. Byl to trochu risk, vybrat si zrovna tuhle knihu, protože já se ničím takovým nezabývám a ani zabývat nehodlám. Navíc, když se řekne "prodejce", blesknou mi hlavou takoví ti neodbytní a pofidérní obchodníčkové, kteří se vám snaží vnutit úplné nesmysly. V jedné recenzi na knihu jsem si ale přečetla, že z ní nápady a inspiraci může čerpat prakticky kdokoliv. Hm, tak uvidíme!

Knihu napsal obchodník Frank Bettger, který prodával životní pojištění. Dost neúspěšně. Vlivem několika okolností se ale začal na svět dívat jinýma očima, sepisoval si sám pro sebe nápady, které by mu mohly pomoci s prodáváním a nakonec se stal nejúspěšnějším a nejslavnějším prodejcem všech dob a ve čtyřiceti mohl odejít do důchodu. Co se týče samotné knihy, je to v podstatě velmi jednoduchá příručka, ve které Bettger vysvětluje pravidla úspěšného prodejce: jakou sílu má entuziasmus a nadšení, jak ovládnout strach a trému, jaká je nejrychlejší cesta k získání důvěry, jak přeměnit skeptického klienta na nadšeného kupujícího a jako třešničku na závěr přidává 7 pravidel uzavírání obchodu.

Musím říct, že je to docela pozoruhodná kniha. Nedokážu si sice představit, že by z ní mohl čerpat moudra a rady úplně každý, ale protože mě baví marketing a reklama, docela dost jsem se toho z ní dozvěděla. Ale pokud vás nebaví žádné z výše zmíněných témat, pochybuji, že vám knížka k něčemu bude. Nutno říct, že ačkoliv Bettger tuhle knížku sepsal někdy ve 40. letech minulého století, je fascinující, že všechna jeho pravidla platí i dnes. A věřím, že ještě nějakou chvíli tahle kniha určitě aktuální zůstane.

Je psaná stručně, úderně, jasně. Bettger rozhodně neplácá jen tak do větru, všechno podkládá osobními zkušenostmi z praxe a dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých věcí o obchodu a prodávání. Je to čtivé a srozumitelné. Jediné, co mi trochu vadilo, byl ten způsob vnímání úspěchu - neustále jste ujišťování o tom, kolik si můžete vydělat, co všechno si můžete dovolit, když budete úspěšní, jak je tohle povolání lukrativní... Nehledě na to, že vás Bettger neustále přesvědčuje, jak jste skvělí, báječní, chytří, úžasní a schopní čehokoliv na světě. Na jednu stranu je to rozhodně víc motivující, než kdyby vám bylo vtloukáno do hlavy, že jste k ničemu, žejo, ale na druhou stranu to je hrozně přehnané. :)


Nicméně čtení nelituju ani náhodou a doufám, že aspoň něco z toho, co jsem se z téhle příručky dozvěděla, se mi podaří jednou využít v praxi.

Slyšeli jste někdy o Franku Bettgerovi? Zaujala vás tahle knížka? :)

Škola úspěchu: Jak jsem svůj neúspěch v prodeji obrátil v úspěch (How I Raised Myself from Failure to Succes in Selling) / Frank Bettger / Marie Harcubová / 2012
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baroque Partners.

Share this:

, , , ,

KONVERZACE

4 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Prodej a obchodování není zrovna můj obor, takže bych se do této knihy asi nehrnula, každopádně si ale chci v blízké době přečíst něco podobně motivujícího. Jen ještě nevím co :D
  Obdivuji tě, že toho přečteš tolik. Já se s jednou knihou plácám už skoro dva měsíce. Ne, že by se mi nelíbila, jen si na ni prostě nedokážu udělat čas. :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to si přečti tohle -> http://blog.martinus.cz/2013/12/me-tajemstvi-jaktoze-prectu-tolik-knih :) Snažím se prostě využívat každou volnou minutu :D

   Vymazat
 2. Tato kniha musí být určitě užitečná. Mám pocit, že si ji jednou rozhodně přečtu. :-)
  A ta fotka na konci je vážně skvělá! :D

  OdpovědětVymazat