Festival spisovatelů 2014

Kdybych tak měla obraceč času, to bych se pak mohla jít podívat na úplně celý letošní Festival spisovatelů. :) Ale protože mám školu a další povinnosti, podívala jsem se na pražský festival pouze v pátek v poledne, a to na diskuzi o marockém umění a literatuře v sídle Senátu ČR, v překrásném Valdštejnském paláci.
Rozhodně to stálo za to. Když mi přišla pozvánka od pořadatelů festivalu, neváhala jsem ani chviličku, podobné literární akce mám moc ráda. Do Valdštejnského paláce jsem se vydala s kamarádkou a ještě před samotným začátkem diskuze se pokoušela v zahradách ulovit fotku zdejšího páva, který, jak je vidět z fotky, na mě očividně nebyl zvědavý. Tak snad někdy příště. :)

Diskuze o marockém umění a literatuře - ale vždyť já o kultuře Maroka vůbec nic nevím, říkala jsem si. Nakonec to naštěstí nevadilo, ale podle slov účastníků je vážně škoda, že jsem Maroko ze svého knižního wishlistu tak dlouho vynechávala... je to literatura, která je opravdu silně poznamenaná tamějšími politickými událostmi, kulturními odlišnostmi a knihy z této země jsou často velmi silné, dojemné a krutě reálné. Takové jsou i knihy marockého spisovatele Mahi Binebineho a koneckonců asi i umění malíře Mehdi Qotbiho.


Právě tihle dva pánové spolu diskutovali o nejrůznějších věcech; o knihách, psaní, o příbězích, o lidech, které potkali a o lidech, kteří se objevují v jejich dílech, nebo je nějak inspirovali. Bylo to nesmírně zajímavé a inspirující a občas taky dost vtipné, zvlášť když spisovatel líčil, jací jsou jiní autoři vlastně straky a jak si mezi sebou kradou historky, které pak nenápadně vpasují do svých děl. Binebine i Qotbi hovořili ve francouzštině a celý jejich hovor nám byl ve sluchátkách simultánně překládán do češtiny.


Festival spisovatelů měl letos téma "Láska a nenávist" a probíhal od 2. do 4. října a fakt mě mrzelo, že jsem se ho nemohla zúčastnit celého, ale jsem ráda, že jsem stihla aspoň kousek. Máte tip na nějakou další literární akci v Praze v nejbližší době? A navštěvujete literární akce pravidelně? :)

9 komentářů:

 1. Slyšela jsem o galavečeru, ale jinak mi takhle akce uniká - pro koho to bylo? Dělalo to na mě dojem, že se jedná jen o vzájemné chválení dvou kultur, ale kdo to platil, jaký to mělo smysl, když se nic na veřejnost nedostalo...? Nevíš? Pochopila jsem to špatně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě je to docela fajn akce... akorát že má docela mizernou propagaci, takže tam moc normálních smrtelníků nebylo, hlavně lidi z těch institucí, ze senátu atd.. každopádně ale po registraci na jejich webu tam mohl přijít kdokoli. Trochu mě mrzí, že to není tak, že by se sešlo spoustu českých i zahraničních spisovatelů, ale vždycky vyberou zemi, téma a jen pár účastníků, ale i tak to bylo moc zajímavé. :)

   Vymazat
  2. Vidíš, to jsem vůbec nepochopila...

   Vymazat
 2. Pěkně zachycená akce. Slyšela jsem o ni, ale tak úplně mě nenalákala. Což je možná škoda, jak tak čtu a koukám. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. :) Já teda určitě nelituju, podle mě stál za to i zbytek festivalu. Tak příští rok. ;)

   Vymazat
 3. Já o této akci slyším prvně. Je to škoda, také bych se možná zúčastnila. Měla bych si na podobné akce dávat větší pozor aby mi neunikaly :) jen tak mimochodem ta fotka lustru je báječná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Akce byla supr, ale jak jsem už říkala výše, tu propagaci podle mě dost podcenili, no. :)

   Vymazat
 4. Zrovna na téhle debatě jsem byla taky a rozhodně to bylo zajímavé. Měla bych se o Marako a jeho kulturu víc zajímat, nějakou knížku od spisovatele si hodlám co nejdřív sehnat a přečíst.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, asi začnu tou knížkou Boží koně a pak uvidím. :)

   Vymazat

Články na mail