S Avou Lavender není nic nemožné

středa 17. září 2014

Dostala jsem báječnou příležitost přečíst si Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender ještě před jejím vydáním. Četla jsem reading copy v brožované verzi, ale i tak jsem byla okouzlená krásnou obálkou. Vlastně díky tomu pohádkovému designu mě tahle knížka zaujala.
Ava Lavender je normální teenager, který si nejradši povídá o klucích se svou nejlepší kamarádkou Cardigan a kriticky hodnotí svůj vzhled. Až na to, že Ava neřeší velký zadek nebo nos; řeší dvě velká kropenatá křídla, se kterými se narodila. Tahle anomálie, díky které byla některými pokládána za andělské dítě, ji nutí zůstávat skrytá doma před zraky lidí, kteří by ji mohli obtěžovat.

Dá se říct, že nikdo z rodiny Lavenderových není úplně normální; Avino dvojče Henry mluví jen v podivných větách, které nedávají smysl, babička Emilliene vidí své mrtvé sourozence, máma Viviene zase dokáže svým čichem rozlišit různé druhy deště... a to je jen zlomek. Celý příběh vrcholí na svátek slunovratu, kdy se nebe roztrhne, vzduchem poletuje peří a jeden šílenec se rozhodne, že Ava je jeho andělem z nebes.

Páni, tak takhle knížka... je směsicí těch nejdivnějších, nejpodivuhodnějších a nejzvláštnějších příběhů, jaké jsem kdy četla. Pro autorku Leslye Waltonovou očividně není nic nemožné. Při čtení jsem jen střídavě kroutila hlavou a přitom byla lehce pobavená a prostě nemohla přestat číst, takže jsem za necelých pět hodin měla knihu přečtenou a zbyl mi jen takový podivný smutek z toho, že na něco takového už asi jen tak znovu nenarazím.

Původně jsem si myslela, že to celé bude jen o Avě a o tom jejím "problému" s křídly, ale Ava se v knížce pořádně objeví až po první polovině. Nejprve hraje roli vypravěče a vykládá čtenáři barvité osudy celé své rodiny. Nedivte se, když si tu někdo sám vyřízne srdce z těla, nebo se z vlastní vůle promění na kanára, nebo si případně k narozeninám dopřeje bílé tygry a akrobaty z Číny. Je to trochu šílená knížka. Na obálce stojí, že ji ocení především milovníci Márqueze, Hosseiniho a taky ti, kteří si oblíbili Zvláštní smutek citronového koláče. Márqueze jsem četla jen v úryvcích, takže nemůžu soudit, Hosseiniho jsem tu vnímala a Zvláštní smutek citronového koláče taky. Ještě bych dodala, že mi to taky trochu připomnělo Pěnu dní, Velkou rybu a Noční cirkus.

Takže ve výsledku trochu fantazijní, pěkně napínavé, dramatické, vášnivé, docela dost strašidelné a krapítek depresivní. Ale taky zábavné, vtipné a inteligentní. A jako třešnička na dortu je tu ta megačtivost. Je to psáno dost jednoduše, až jsem si říkala, že by ty dialogy neškodilo trochu víc vypiplat, touhle knížkou by se pak veškeré mé předsudky, které jsem kdy mívala o young adult, úplně vytratily.

Ale i tak to stojí za to. Tahle knížka je povinností pro všechny čtenáře magického realismu a taky pro všechny, kteří nepohrdnou příběhy, ve kterých není nic nemožné.


Těšíte se na Avu Lavender? :)

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender) / Leslye Waltonová / Jana Jašová / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství CooBoo.
Za fotopodlahu na fotkách děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.

16 komentářů

 1. Vlastně jsem ještě žádné dílo magického realismu, ani žádnou ze zmíněných knih a autorů nečetla. Tahle kniha mě původně příliš nezaujala, ale jak jsem si přečetla tvou recenzi, tak mě to trošku nahlodalo. Nedovedu říct, zda se mi to bude líbit, ale předpokládám, že to musím prostě zkusit a uvidí se :) Díky za nalákání! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tuto knihu bych si také chtěla přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Asi si to chci přečíst... :) A i jako paperback je to hezký. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezký to je, hlavně o dost praktičtější (menší, ohýbatelnější, ...), ale ta tvrdá obálka bude určitě daleko luxusnější. : )

   Vymazat
 4. Magický realismus mám ráda a proto i toto dílo určitě zařadím do své knihovničky :) Tvá recenze mě velice zaujala. Někde jsem četla pár negativních názorů, tak jsem byla trochu zklamaná. Nicméně děkuji, že jsi mi zase vrátila chuť se do této knihy pustit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, to já taky, ale nedivím se, ona to není knížka, která by se líbila masově třeba jako Hvězdy nám nepřály, nebo tak, je taková hodně specifická. : )

   Vymazat
 5. Obálka je krásna a knižka tiež nevyzerá najhoršiel. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Marqueza milujem, Citrónvý koláč ma nebavil, tak uvidím, ako to bude s Avou :)

  OdpovědětVymazat
 7. Knizka me podle anotace zaujala uz v AJ nez jsem se dozvedela, ze by mela byt vydana v CJ. Dneska jsem nad ni stala v knihkupectvi a vahala, jestli si ji vzit nebo ne. Mam z ni momentalne hodne rozporuplne pocity (nemam rada strasidelne pribehy, vylozene silence a ruzne krvave nechutnosti), takze se bojim, aby na me Ava nebyla trochu moc :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš co, ono je to vždycky tak na hraně... co se těch strašidelných příběhů a šílenců týče, nic nechutnýho tu snad až na jednu scénu na závěr není. Těžko říct, no, je fakt, že to není čtení pro každého už jen proto, jak je to tak prazvláštně divný. :)

   Vymazat
 8. Stála jsem nad ní v knihkupectví, ale nakonec si ji nekoupila :D Musím to co nejdříve napravit! :)
  Moc pěkně napsaná recenze, navnadila mě na knihu a moc :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ráda slyším, byla bych ráda, aby si tu knížku přečetlo co nejvíc lidí, patří mezi mé letošní nejoblíbenější. :)

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.