Strašidelné Asylum se příliš nepovedlo

Asylum: Ústav pro duševně choré jsem si přečetla hlavně díky kladné recenzi od Dity Murinové na blogu Neoluxoru. Očekávala jsem, že atmosférou a ilustracemi to bude trochu jako podobná kniha od Joty, Ve stínu černých ptáků. Takové tíživé, lehce depresivní a temné. To je sice Asylum určitě taky, ale literárně se černým ptákům ani zdaleka nevyrovná.


Šestnáctiletý Dan Crawford přijíždí do letního přípravného programu pro nadané studenty. Jeho novým bydlištěm jsou studentské koleje, které vznikly z bývalého psychiatrického ústavu - neboli Asyla. Údajně milovník dějepisu Dan se dá dohromady s matikářem Jordanem a malířkou Abby, aby vytvořili trio jak z Harryho Pottera. Až na to, že Dan zcela očividně miluje Abby a všichni tři jsou občas trochu napřesdržku.


Čtenář postupně odkrývá, že každý z trojice si nese nějakou tu přítěž z minulosti. Danovi se navíc začnou zdát děsivé sny, stará kancelář bývalého ředitele Asyla je magicky přitahuje a na kolejích někdo vraždí... Tuhle dobře nastartovanou temnou atmosféru ale Madeleine Rouxová, autorka knihy, tak docela nezvládla udržet.


Nejprve krapet chvály. Jednoznačně dávám palec nahoru za dokonalou obálku (která dokonce v noci svítí!) a za velice poutavé ilustrační fotky, ze kterých jde strach mnohem víc, než ze samotného textu. Trochu sporný je ten lehce roztřesený font písma. Uznávám, že na pohled to vypadá docela pěkně, ale nečetlo se mi to dobře. Jsem klasik a myslím, že s takovými věcmi, jako je font na čtení dlouhého textu, by se radši nemělo příliš experimentovat. Pohodlí pro oči především!


Nápad je taky dobrý. Psychiatrie mě vždycky přitahovala a zajímala a těšila jsem se, že si přečtu něco o různých příšerných praktikách z dob minulých. Vystrašení psychopatičtí studentíci a bývalá psychiatrická léčebna? Super! Nojo, jenže... Madeleine Rouxová si s tím prostě neumí poradit, narovinu. Celý příběh se jí rozpadá pod rukama a ona ho nedokáže ani trochu chytit za pačesy a využít, co se jí nabízí. Všechno popisuje strašně ploše, nudně, nemá to šťávu. Nedokázala mě ke knížce přikovat, abych napětím ani nedýchala, nepovedlo se jí ve mně vyvolat strach, neuměla mě překvapit, nadchnout, vyděsit.


Přitom je tam tolik materiálu k využití! Asylum je teprve první díl, ale podle mě by bylo lepší, kdyby autorka napsala jednu dobrou knížku, než (pravděpodobně) mdlou sérii. To ale není to nejhorší. Nejhorší jsou dialogy a postavy samotné. Achbože, tolik hloupých, zbytečných a nezáživných vět v jedné knize už jsem dlouho nezažila. Když to užuž vypadá, že se příběh začne rozjíždět, nemastní neslaní hrdinové a jejich rádobyvtipné komentáře to pokaždé zazdí.


Občas mi dokonce i něco logicky nesedlo, ale většina z toho asi dává smysl, pokud v tom extra nerýpete. Ale je to prostě takové nedodělané, odbyté, nejde to do hloubky. Asylum mohlo být dramatické a psychologické drama, tak strašidelné, že by vám z toho hrůzou vstávaly vlasy na hlavě. Potenciál to má. Ale Rouxová tomu dala pěkně na frak. Asylum si pořiďte, pokud chcete hezkou knížku na pohled, ale jestliže hledáte něco fakt dramatického a strašidelného, radši se poohlédněte jinde.Líbí se vám strašidelné příběhy?

Asylum (Asylum) / Madeleine Rouxová / Jan Kozák / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský.
Za fotopodlahu použitou na fotkách děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.

Share this:

, , , ,

KONVERZACE

21 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Čekám na ní, ale zatím ji nikdo moc nechválí, což mě mrzí :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba se ti zalíbí, už by to chtělo nějakou pozitivní recenzi, od tý neoluxorský jsem snad žádnou nečetla. :D

   Vymazat
  2. Na celkem pozitivní recenze jsem já odborník, tak uvidíme no :D

   Vymazat
  3. To já většinou taky. :D

   Vymazat
 2. Já si knihu nakonec asi pořizovat ani nebudu, protože jsou zní akorát všichni zklamaní. Na to, jaké to bylo bum jsou na to otřesné ohlasy. Recenze je hezky napsaná, ten font písma je opravdu divný :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. Mě hrozně nalákal ten pěkný look, ale kdybych si počkala a přečetla si recenze jen z posledního týdnu, tak bych to asi taky nečetla. : )

   Vymazat
 3. Spíš to vypadá, že mě budou stát vlasy hrůzou z jiného důvodu, než autorka zamýšlela :D (btw. absolvovala jsem v psychiatrické léčebně 4 týdenní praxi)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jů, to muselo být hrozně zajímavé, docela bych něco takového chtěla zažít, ale netuším, jak bych se k tomu mohla dostat. : )

   Vymazat
 4. Já mám hrozně ráda strašidelné příběhy, proto mi vadí, když se nějaká kniha tváří, že bude strašidelná, ale nakonec není. Už jsem to takhle čekala u Sirotčince slečny Peregrinové a také jsem byla trochu překvapená, co z toho nakonec vylezlo :D Takže já se asi poohlédnu po jiné knize.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sirotčinec byl taky docela chválený a připomíná mi Asylum, ale nečetla jsem, tak jsem to radši nesrovnávala. : ) Každopádně pro ty ilustrace by (Sirotčinec) asi stál za hřích. :D

   Vymazat
 5. Na psychiatrii občas chodím pracovně, strach jsem tam nikdy neměla, spíš jsem z toho vždycky znechucená. A podobné pocity vyvolává po této recenzi i Asylum :-) Ovšem za svítící knihu bod nahoru :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně! Hrozně jsem tu fosforeskující zelenou ve tmě chtěla vyfotit, ale s bleskem je kniha osvícená až moc a bez blesku není vidět nic... ale fakticky svítí. :D

   Vymazat
 6. Čtu jenom samé negativní recenze, tak si ji nekoupím :/

  OdpovědětVymazat
 7. Po tolika nehativnich recenzich se mi ji uz ani kupovat moc nechce :(

  OdpovědětVymazat
 8. Skvela recenze! Dekuji. Uz me ty rozjarene a vsim nadsene recenze doslova stvou, ale tohle bylo otevrene, realne a moc se mi ta recenze libila. Jsem nadsena! Konecne nekdo, kdo rekne veci tak, jak jsou. Rozhodne jdu na dalsi tve recenze. :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! : ) Většina mých recenzí je teda taky dost pozitivní, protože hlavně na recenzní výtisky si vybírám knížky, o kterých už dopředu tuším, že se mi budou líbit. Ovšem někdy se najde výjimka, třeba o Asylu jsem si myslela, že z něj budu nadšená, no... děkuju za komentář. ; )

   Vymazat
 9. Také o psychiatrických léčebnách ráda čtu - a baví mě porovnávat, jak taková místa vykreslují autoři, a jak vypadají ve skutečnosti :) Asylum mě hodně lákalo díky svému grafickému zpracování, ale přiznávám, že od samotného příběhu jsem toho nikdy moc nečekala. Do knihy se určitě pustím, až bude někdy volná v knihovně, tak jsem zvědavá, jestli se mi bude líbit více než tobě. Pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 10. Knihu mám doma a přečetla jsem ji během dvou dnů. Vybrala jsem si ji kvůli zajímavému tématu a také jsem všude narážela jen na pozitivní ohlasy.
  Četla se mi dobře a ty fotografie byly také zajímavé, od knihy jsem však čekala mnohem více. Není špatná, jen mi občas připadalo, že je určena pro dvanáctileté či třináctileté děti. Když mi bylo právě tolik, milovala jsem takovéto tajemné příběhy - vlastně stále miluji - akorát dříve jsem neřešila nic kromě příběhu. Nyní si ale všímám i jiných věcí - jazyka, využití potenciálu atd.

  OdpovědětVymazat