Snídaně u Florentýny je kulinářský i grafický zázrak

sobota 30. srpna 2014

Říká se: Snídani sněz celou, o oběd se poděl s přítelem a večeři přenech nepříteli. Myslím ale, že když by vám vařila Florentýna, tak byste slupli sami jak snídani, tak oběd i večeři a nikomu nenechali ani drobeček. Takhle dobré jsou totiž recepty Jany Florentýny Zatloukalové, jejíž nejnovější kuchařku jsem teď dočetla.

Snídaně u Florentýny je už její čtvrtá knížka patřící do edice Kuchařka pro dceru. V téhle najdete tipy na spoustu krásných, zdravých a vyvážených snídaní. Můžete si pochutnat na domácím müsli, vyrobit pravé belgické vafle, poradit si s vajíčky na všechny způsoby. Najdete tu všechno o brunchi, dopoledních sendvičových svačinkách a lehkých obědech do krabičky. Pro milovníky první části dne je tahle kuchařka jako stvořená. Tedy i pro mě. Možná už jste si na Instagramu všimli, že bez pořádné snídaně by můj den nebyl dokonalý.

Co se mi na téhle kuchařce zamlouvá nejvíc? Že to není jen o receptech. Když jí čtete, máte pocit, jako by vám to vyprávěla vaše máma. Fakt. Florentýna vám na začátku každé etudy (neboli kapitoly) povídá, proč že to vlastně po müsli dobře myslí, co má společného jídlo a móda, jak se perfektně připravit na brunch... Je to milé, čtivé a vlastně skoro napínavé. V jednotlivých pokynech u receptů najdete kromě surovin a postupu taky vysvětlení, proč to musíte dělat právě takhle a ne jinak, jak daná surovina vypadá v daný moment, co si musíte ohlídat. Taky jste varováni před možnými chybami a katastrofami, které by se mohly stát. Jednoduše, srozumitelně. Prostě jsem měla pocit, jako by nade mnou stála moje máma a říkala mi, co dělat. Občas mě trochu pošťouchla, předala mi svoje rady a tipy, zavtipkovala, všechno mi vysvětlila. Takové to je, vařit s Florentýnou.

Druhou důležitou kladnou stránkou knížky je její vzhled. Vždycky se mi tenhle lehce vintage styl zamlouval, takže jsem z knížky po grafické stránce byla nadšená. Koncipovat název a ilustrace podle Snídaně u Tiffanyho mi přijde geniální! A znovu mi to připomnělo, že si tu knížku musím už konečně přečíst. Sama Florentýna na několika fotkách pózuje v Pařížské ulici u Tiffanyho právě ve stylu Audrey Hepburn a fotografie jídel, které má na svědomí Michal Ureš, jsou nastylizované podobně, jako tomu je na těch nejfajnovějších food blozích. I kdyby text nestál za nic, tak by stálo za to si tu knihu pořídit jen kvůli ilustracím a celkovému vzhledu.

Naštěstí je ale oboje parádní. Opravdu mě nenapadá nic, co by se mi na Snídani u Florentýny nezdálo. Dokonce jsem knížku četla skoro stejně, jako bych četla nějakou beletrii; prostě jsem si pročítala jednotlivé recepty a povídací vsuvky a bavila jsem se u toho stejně jako u nějakého románu. I to jídlo z receptů, vsadím se, bude báječné. Zatím jsem zkoušela jablečné šneky z listového těsta, po kterých se u nás doma zaprášilo asi tak za deset minut. Podruhé jsem dělala sendviče s pečenou červenou řepou a ty jsem už ani nestačila ochutnat. Každopádně, je jasné, že odteď budu snídat ještě stylověji.

P. S.: Na blogu až do 5. září probíhá soutěž inspirovaná právě Snídaní u Florentýny, neváhejte a zúčastněte se! ;)


Co říkáte na novou kuchařku od Florentýny? A snídáte rádi? :)


Snídaně u Florentýny / Jana Florentýna Zatloukalová / 2014
Za knihu děkuji knihkupectví Martinus.cz.
Za fotopodlahu z první fotky děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.


7 komentářů

 1. Snídám ráda a nikdy nevynechám, neumím si představit den bez snídaně, ale nikdy se s tím moc nedělám. Cornflaky s mlékem, chleba s lučinou, občas ovocný salát, jogurt s müsli nebo domácí ovesná kaše. Mohla bych někdy zkusit Florentýnu, pokud na ni narazím.... :)

  OdpovědětVymazat
 2. Bez snídaně ani krok! Čím dál víc se mi tato kniha zamlouvá. Asi si jí budu muset co nejdříve pořídit, abych mohla snídat jako "královna"! :D :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud chceš snídat jako královna, je to i d e á l n í kniha! ; )

   Vymazat
 3. Príma recenze. Jsem zvědavá, jak kuchařka nadchne mě :)

  OdpovědětVymazat
 4. Príma recenze. Jsem zvědavá, jak kuchařka nadchne mě :)

  OdpovědětVymazat
 5. Florentýnu mám ráda už z Kuchařky pro dceru, její Hovory s řezníkem mě nadchly. Na Vánoce jsem dostala "Snídaně" a od té doby je tahám všude s sebou. Jsou lehce zapatlané od kakaa, medu a lučiny, protože je mám pořád někde na lince. Na letní vločkovou kaši nedám dopustit, celé dopoledne pak nemám hlad. Graficky je knížka vážně povedená, jen fotky Florentýny (jídlo vypadá nádherně) by si zasloužily trošku víc práce. Oproti Hovorům s řezníkem mi přijdou odflinklé, hlavně co se týče barevnosti.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.