S Greenem prostě chybu neuděláte

úterý 19. srpna 2014

Jak už jste si možná všimli na Facebooku, nebo na Instagramu, nebo koneckonců i tady na blogu, přečetla jsem další knížku od Johna Greena, Paper Towns. V České republice vyjde začátkem října, ale já už se jí prostě nemohla dočkat. Možná si vzpomínáte, jak jsem s velkou slávou začala číst v angličtině a říkala jsem si, že ten Green píše tak hezky čtivě a jednoduše, že v angličtině se mi to určitě bude číst dobře. No, pěkně jsem si naběhla.

Quentin je naprosto, totálně a absolutně zamilovaný do Margo, své dětské kamarádky. Margo i Quentin ale vyrostli a na střední se spolu vůbec nebaví; Quentin je nenápadný, hodný kluk a Margo blázen a ďábel, co každou chvíli vyvede nějaké adrenalinové šílenství, je skvělá a oblíbená a krásná. Celý Quentinův svět se změní, když Margo jednou v noci zaklepe na jeho okno a vtáhne ho do svých neuvěřitelných dobrodružství. Druhý den se ale neukáže ve škole. Quentin zjistí, že mu zanechala stopy, jak ji může najít. Zná ale Quentin vůbec tuhletu zvláštní holku? A co jsou to papírová města, na která Quentin neustále naráží?

Jako první vydal Green Hledání Aljašky, pak Papírová města a následovalo Hvězdy nám nepřály. Jen abychom v tom měli pořádek. Jak už jsem říkala, nechtělo se mi čekat až do října, než knížka vyjde v češtině, ale chvílemi jsem se bála, že tuhletu v originálu budu číst až do listopadu. Zatím jsem měla greenovské romány přečtené za 2-3 dny, s touhle jsem strávila týdny a hodiny. Protože jsem nechtěla, aby mi utekla nějaká maličkost, četla jsem jedině s online překladačem (a občas dokonce i se slovníkem). Bylo to úmorné, i když to stálo za to. Ale Greena pro začátečníky ve čtení v angličtině rozhodně nedoporučuju. 

Stejně jako v ostatních Greenovo knížkách, i tady je svým způsobem přítomná smrt, i když spíš metaforicky, než jako vyložená tragédie. Je to vtipné, ironické a věřím tomu, že v češtině to bude i čtivé; v angličtině jsem se s tím lopotila tak, že mi čtivější připadal i návod na uvaření špaget. Děj mi tentokrát přišel akčnější než v předchozích knihách a je to taky asi míň romantické. I když ta Greenovo romantika nikdy nebyla zrovna přeslazená, tady jsem si říkala, že by jí klidně mohl trochu přidat.

Na druhou stranu, Quentinovo neutuchající zbožňování Margo mi přišlo až nečekaně přehnané. To nebyla romantika, ale snad až trochu posedlost, nedokážu si představit, že by byl kluk v sedmnácti do spolužačky tak zblázněný. Mužské hlavní postavy jsou u Greena snad vždycky stejné; něco na nich vás štve, něco si zamilujete, když sečtete klady i mínusy, tak vám z toho vyjde takový ten prima kluk odvedle, žádný princ na bílém koni. A to je fajn. U holek je to vlastně dost podobné, i když Margo jsem si oblíbila daleko víc, než Quentina. Ale to jen proto, jak má prořízlou pusu a na všechno pohotovou odpověď.

Jako vždycky si Green pohrává s metaforami a symboly a i když píše zdánlivě jen zábavně, občas se z textu vynoří věta, která mě svou prostou jednoduchostí a zároveň trefností úplně vyrazí dech. Totálně mě dostal závěr, ve kterém se oklikou vrátíme k samotnému začátku příběhu a... no, jen řeknu, že se máte fakt na co těšit. 

Tak abych to nějak shrnula. Je to stejně dobré jako předchozí knihy, co už vyšly v češtině. Papírová města nijak zvlášť nevyčnívají, ale pokud po nich sáhnete, rozhodně neuděláte chybu. Klobouk dolů před Greenem, který si svou laťku drží pořád stejně vysoko. Napětím občas ani nedýcháte, hodně se u toho nasmějete, obohatíte se o spoustu moudrosti. Taky jsem si díky téhle knížce (díky Margo!) uvědomila, jak je někdy fajn nic neplánovat a prostě si jen tak žít. Každopádně pro ty, co si v angličtině nejsou jisti v kramflecích, ovšem stoprocentně doporučuju počkat si na říjen. Já si to pro jistotu v češtině přečtu ještě jednou.

P.S.: Zase jsem si uvědomila, jak je čeština oproti angličtině bohatá. To "he & she said" po přímé řeči mě docela rychle omrzelo.

Těšíte se na Papírová města?


Paper Towns / John Green / 2013
Za fotopodlahu použitou na fotkách děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.

32 komentářů

 1. On je Green čtivý i anglicky, ale pro začátek to opravdu není dobrá volba, to spíš doporučuji The Perks of Being a Wallflower ;) Já jsem četla v originále Hvězdy a pak jsem byla ráda, že jsem si je mohla přečíst i česky a doplnit si mezery tam, kde jsem nerozuměla, protože se slovníkem se prostě číst nemá :D Ale až to vyjdey česky, aspoň budeš moct hodnotit překlad :) A obdivuju tě, že jsi s tím nesekla! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tip, nejsi první, kdo mi perks of being a wallflower doporučuje, tak to určitě zkusím. ; ) Já se, upřímně, taky docela obdivuju. :D A určitě pak udělám aspoň nějaký drobný zhodnocení překladu. ; )

   Vymazat
  2. perks of being a wallflower je slabý odvar, prišlo mi to ako vykrádačka Ctacher in the Rye :/

   Vymazat
 2. Já se na ně těším maximálně. Bojím se tedy anglických knížek, protože já prostě CHCI všemu rozumět a vše pochopit a to bych strávila s anglickou knihou hodiny a hodiny. :) Opravdu máš můj obdiv, že jsi se do toho pustila a musím ti dát za pravdu, čeština je oproti angličtině fákt moc bohatý jazyk. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ke konci mě to "said" už docela štvalo, člověk si ani neuvědomuje, jak je čeština pestrá, tyjo. : ) Mně většinou nevadí něco si domyslet, když pochopím pointu, ale je to Green a toho já zbožňuju a taky jsem nechtěla, aby mi něco uteklo, takže jsem se s tím jakože fakt piplala. :D

   Vymazat
 3. Hm, tohle se mi líbí :) asi se po knize poohlédnu. Díky za bezva recenzi :)

  OdpovědětVymazat
 4. Taky jsem o Paper Towns uvažovala v angličtině, protože mám pocit, že Green mě zatím neoslovil tak jako ostatní právě kvůli českému překladu. Nicméně si nejsem jistá, zda bych se s tím zvládla trápit v angličtině, když je to tak těžce napsané. Krásná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak víš co, jak pro koho těžce napsané, to chce zkusit. ; ) Já si v angličtině moc jistá v kramflecích nejsem a mám i dost mezery ve slovíčkách, takže jsem se s tím trápila, ale třeba by ti to šlo lépe. : )
   A děkuju!

   Vymazat
 5. Zatím jsem od něj žádnou knihu nečetla, ale vypadají všechny hodně hodně dobře. Už jenom to obálky se moc líbí, snad se k nějaké brzy dostanu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neváhej a čti, stojí za to, ať už vybereš kteroukoli. ; )

   Vymazat
 6. Už sa teším na slovenský preklad. Green je pán spisovateľ :)

  OdpovědětVymazat
 7. Četla jsem normálně v češtině Hvězdy, ale asi mě to nezaujalo tak moc jako ostatní, i když je to pěkná knížka. Zato Paper towns bych si přečetla moc ráda. V češtině samozřejmě, v originále si na to netroufám. :D Jenže už vidím jak, až to vyjde, z toho udělají mediální frašku a mě to zase znechutí, protože to bude úúúúplně všude. :/ A nakonec si to přečtu někdy příští rok na jaře, až se to celé uklidní. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a ještě - skvělá recenze! ;)

   Vymazat
  2. Jako asi se o tom bude hodně mluvit, no. :D Já jsem zase ráda, že se kolem knížek tropí takový poprask, aspoň je vidět, že ještě zajímají spoustu lidí, ať už je to fraškovitý jak chce. :D
   A děkuju! : )

   Vymazat
 8. Mě Greenovy Hvězdy zklamaly, naopak si to u mě zase vylepšil Aljaškou, která je naprosto a bezpochyby senzační. I když nemám moc představu, doufám, že Papírová města budou blíže Aljašce, než Hvězdám. prosím. Protože se na ně těším a nechci být zklamaná :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě jsou Paper Towns rozhodně blíž k Aljašce tou trpkou romantikou, nejsou tak nasládlý, řekla bych. :D Na druhou stranu, tím ironickým humorem se to zas blíží víc Hvězdám, asi... tak 60% Aljaška a 40% Hvězdy. : )

   Vymazat
 9. Ja sa na túto knižku moc teším. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Zatím jsem nic od Greena nečetla, ale tohle vypadá dost zajímavě.
  Hvězdy mě ani nijak netáhnou, protože na romantiku zas tak nejsem. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to bys měla Greena zkusit, jeho romantika není vůbec přeslazená, takže jí podle mě stráví i ti, co jí normálně neholdujou -> zvlášť Aljašku, nebo i Paper Towns doporučuju ; )

   Vymazat
 11. Předevčírem jsem ji dočetla:).
  Četla jsem od něj ještě Hvězdy a Aljašku, a tahle se mi zatím líbila nejvíc:).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se nemůžu rozhodnout, kdo je můj favorit... :D Ale k Hvězdám mám asi takový nejvřelejší vztah, přece jen jsem je četla jako první a taky jsem viděla už film, žejo... Takže asi Hvězdy zatím vedou. : )

   Vymazat
 12. Skvělá recenze a na knihu si dělám zálusk už nějaký ten pátek. Jsem ale srab, takže si počkám na český překlad:)

  http://booksaremydestiny.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, nedivím se, já si to dám v češtině minimálně ještě jednou. : )

   Vymazat
 13. Nečtu, nečtu. Promin, ale nechci si recenzi přečíst, dokud to nedočtu. :-D
  Každopádně moc závidím, že už si jí mohla číst. Děsně se na ní těším. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto chápu! ; ) Co se týče recenzí na knížky, o kterých vím, že si je chci přečíst, taky bych si nejdřív radši počkala, udělala si vlastní názor a pak si přečetla ty ostatní... ale jsem strašnej zvědavec, takže to nakonec stejně nikdy nevydržím. : )

   Vymazat
 14. Já se na ně rozhodně těším v češtině :) V angličtině bych si na ně netroufla a to se ji učím přes deset let :) Obdivuju tě :) :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To chce prostě nebát se a pustit se do toho, jestli už se učíš tak dlouho, určitě ti to půjde. ; )

   Vymazat
 15. S angličtinou potíže nemám a stačí mi když rozumím kontextu, nehledám slovo od slova :) Hodně lidí říkalo, že je Green náročný, takže ačkoli čtu anglicky celkem často, tak nevím nevím. Na Paper towns se hrozně těším a asi už vydržím, až to vydají v češtině, když mám zbytek jeho knih česky, tak aby mi ladily :) Milá recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem četla třeba Harryho Pottera, taky mi nevadilo, že mi semtam nějaké to slovíčko vypadlo, ale to jsem to už znala v podstatě zpaměti. Musím říct, že číst novinku je pro mě daleko horší. A taky už jsem se dozvěděla, že jsem Greenem začínat neměla, že pro začátečníka není vhodný... ale stejně jsem to nějak dala. :D

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.