Jana Florentýna Zatloukalová: Psaní je algoritmus

Na včerejší recenzi nové české kuchařky Snídaně u Florentýny dnes navážu rozhovorem s její autorkou Janou Florentýnou Zatloukalovou. S Florentýnou jsem se sešla v pražské kavárně Můj šálek kávy a trochu jsem ji pro vás vyzpovídala.

Florentýna nejdřív byla jen internetovou přezdívkou, ale nakonec se tak vžila, že si ji autorka celkem 4 kuchařek nechala napsat i do občanky. Její kulinářská edice Kuchařka pro dceru slaví velký úspěch. Vystudovaná inženýrka ekonomie se stala jednou z českých spisovatelek i navzdory tomu, že psaní slohových prací pro ní byla ve škole ta nejhorší věc na světě, hned po tělocviku. Oproti tomu milovala matematiku a fyziku.,,Vaření má svou logiku."


,,Ta matematika s tím hrozně souvisí, i když se to nezdá. I psaní, byť je čeština tak hrozně moc bohatý jazyk, je jenom algoritmus. Je to prostě určitý soubor pravidel, která fungují a když je člověk dodržuje, vytvoří pěkný text. A to samé se dá aplikovat na vaření. Kdo někdy vařil, ví, že to má svou logiku. A kdo ji pochopí, ten si ho zamiluje. Takže takovým mým tajným snem a cílem je vysvětlovat tu logiku, předávat jí dál, předávat dál to pochopení, co se v kuchyni děje při krájení, vaření, dušení."

A jak se vlastně Florentýna dostala k psaní kuchařek? ,,Nebyl to žádný vnější impuls. Napadlo mě to ve chvíli, kdy jsem začala shromažďovat své poznámky, jak jsem se postupně učila vařit, a zjišťovala jsem, jak to funguje. Jak udělat dobrý guláš, jak usmažit šťavnaté řízky. Byly to v podstatě takové hrozně praktické rady do vaření, které v té době v žádných kuchařkách nebyly. Všechny recepty byly na dvě věty a všechno bylo v 1. osobě množného čísla, což mně osobně hrozně vadilo. Vždycky tam bylo: 'Nakrájíme mrkev, osmahneme kus másla...' Jako kdo my? Já přece s autorkou nekrájím.

Napadlo mě, že by ty poznámky mohly zajímat i někoho jiného, že to vlastně není užitečné jen pro mě, která se k tomu vrací, protože si nic nepamatuje." Florentýna sbírala odvahu 2 roky, než oslovila nakladatele se svou první kuchařkou. Kuchařku pro dceru měla velký úspěch. Následovala Vánoční kuchařka pro dceru a Hovory s řezníkem. Nejnovější Snídaně u Florentýny vyšla ve vydavatelství Mrs. Wolf, které založila Jana Florentýna Zatloukalová.

Vydat kuchařku je kumšt. Na co je dobré myslet při tom, když se rozhodnete napsat něco takového? ,,Je fajn si uvědomit, že receptů na všechno existuje zadarmo na internetu mnoho. Víc, než je potřeba. Bohužel, na internetu člověk nepozná, zda ten recept funguje nebo ne. Dá se usuzovat z komentářů, ale je to zdroj, který je zdarma a s tím je k tomu třeba přistupovat. Takže jestliže mám v plánu napsat kuchařku, tak musím přemýšlet, jakou přidanou hodnotu těm svým receptům dodám, abych za ně mohla chtít peníze. Moje přidaná hodnota je v tom, že se snažím vysvětlovat, co se s jídlem, s těmi surovinami, postupně děje při přípravě, na co si dávat pozor, vyprávět, co se mi nepovedlo, aby čtenář neudělal stejnou chybu."

Pokud by vás zajímalo, jak dobře napsat recept - jaké jsou jeho náležitosti, jak ho nazvat, jak uspořádat suroviny, kterým slovům se vyhnout, nebo v jaké osobě psát - mrkněte na Florentýnin web kucharkaprodceru.cz. Najdete tam spoustu tipů a rad. 

Co se psaní týče, dokud prý nemá téma, tak se do beletrie Florentýna pouštět nebude. ,,Já mám pocit, že než o něčem napíšu, tak o tom musím všechno vědět. Takže musím mít veškeré informace a ještě se pro jistotu někde zeptat a pak si to ještě někde ověřit. Je to tak s recepty i s informacemi, které okolo těch receptů dávám. Takže než bych začala psát beletrii, tak bych asi musela nastudovat spoustu knížek o tom, jak ji psát, a dalších spoustu knížek o tom, jak vystavět příběh a udělat zápletku."

Protože jsme se sešli hlavně díky kuchařce Snídaně u Florentýny, jejímž tématem jsou dopolední jídla, povídali jsme si i o tom, jak to chodí o snídaních u Zatloukalů. Většinou se prý snídá müsli s jogurtem, nebo s mlékem. Ale Florentýna není jen mistryní v oboru snídaní, brunche a dopoledních svačinek. Dokazuje to i bistro, které si otevřela a kde se vařila tradiční prvorepubliková kuchyně. ,,Hodně jsme se inspirovali tím, co se vaří v Rakousku. Jídla tam zůstala poctivá, vypiplaná, zatímco u nás se šidila a zjednodušovala."

Víte, co mají společného jídlo a móda? Hned v úvodu Snídaně s Florentýnou se to dozvíte. Co se týče módy, tak se Florentýna trendy příliš ovlivnit nenechá, u jídla více. ,,Ráda zkouším nové věci, ráda zkouším nové suroviny, ale stejně z 80% je můj jídelníček český. Žijeme v Česku a ten náš český model stravy je nám předepsaný. Naše tělo ho potřebuje, nebo dokonce očekává, a zkoušet se z toho vymanit je nejspíš nesmysl."


,,Bez vnějších písemných vlivů degeneruje úroveň psaní."


Kulinářské trendy sleduje Florentýna i prostřednictvím food blogů, nebo sociálních sítí. ,,Zvlášť Pinterest. Ale ne, že bych tam něco sdílela. Ukládám si, co se mi líbí, takže inspirace. To je asi ta sociální síť, kterou používám pro sledování trendů. A potom ještě Twitter, myslím, že mi přináší spoustu nového, o nových knihách, o tom, co se děje ve světě a tak."

Moje poslední otázka na Florentýnu byla vzhledem k mému blogu ta nejdůležitější. Ptala jsem se, jestli ráda čte a aby prozradila své oblíbené autory.

,,Já úplně zbožňuju čtení. Ale celý den koukám na písmenka. Sednout si ke knížce mě pak stojí hrozné přemáhání. Vím, že jako autor musím číst, ne, že jen chci číst, ale musím číst, protože bez vnějších písemných vlivů degeneruje úroveň psaní. Musím si vybírat autory, které čtu, protože nemám na všechny tolik času. Jsem ve fázi, kdy přemýšlím o audioknihách. Sice ten text neuvidím, ale doufám, že veškerou interpunkci a krásu toho textu aspoň uslyším a asi je budu poslouchat v autě.

Nejvíc čtu o prázdninách, to jsem schopná přelouskat jednu knížku denně, protože mám strašný absťák z celého zbytku roku. O prázdninách nepíšu. Jakmile mají děti poslední den školy, tak tak si dělám poslední den práce a držím s nimi prázdniny. 

A oblíbení autoři? Z těch základních Jeffrey Archer. Mám pocit, že ho mám přečteného celého, kromě těch jeho vězeňských deníků, a čtu ho v angličtině. Poslední knížka mě teď lehce zklamala, protože mám pocit, že ty nápady jsem u něj už někde četla. No a v poslední době jsem se hrozně bavila u Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel."

P. S.: Na blogu až do 5. září probíhá soutěž inspirovaná právě Snídaní u Florentýny, neváhejte a zúčastněte se! ;)


Zaujala vás spisovatelka Florentýna? Přemýšleli jste někdy nad vydáním kuchařky? A jak se vám líbí Snídaně u Florentýny? :)

18 komentářů:

 1. Skvělý článek a ano, Florentýna mě dost zaujala, mám v plánu si nějakou tu kuchařku koupit :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neváhej! ; ) jsem ráda, že ten můj "Víkend s Florentýnou" takhle příznivě zapůsobil. : )

   Vymazat
 2. Předně tě obdivuji za odvahu s nějakým spisovatelem se sejít a udělat s ním rozhovor. :) A to, že to napoprvé byl někdo tak sympatický, jako právě Florentýna, je jen takový bonus, který dělá celé tohle interview úplně skvělým. Hele, nechceš se živit jako novinářka? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak spisovatelé nekoušou, takže jsem ani žádnou odvahu nepotřebovala. :D A máš pravdu, Florentýna je skvělá. Hele, a jasně, že se chci živit jako novinářka! :D Leda že bych ale mohla psát jen o módě, jídle a literatuře. :D

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělý článek. Tvůj blog mě opravdu hodně zaujal a toto interview je dalším důvodem,proč se sem vracet. :) Mockrát děkuji, je to hezké počtení.

  http://generace21.cz/author/kristyna-sopfova/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za komentář, dělá mi to radost! : )

   Vymazat
 5. V kuchařkách se nevyznám, proto jsem Florentýnu až do vydání "snídaňové knihy" vůbec neznala. Moc mě ale zaujala. Líbí se mi myšlenka že i v takovém odvětví jako je literatura je určitý řád, určitá logika, které se dobří spisovatelé drží. Snídani u Florentýny si určitě pořídím. Už jen proto, že sídaně dost zanedbávám (dnes jsem třeba nesnídala vůbec), a vím, že je to chyba.

  Moc pěkný rozhovor! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se mně nepodaří se nasnídat, hned je mi jasný, že ten den bude na houby. :D A děkuju!

   Vymazat
 6. Jani, děkuju za rozhovor. Bylo mi velkým potěšením se s tebou setkat. Pokud tohle byl tvůj úplně první pokus o interview, tak klobouk dolů, zvládla jsi to na jedničku a na tu vysněnou novinářku to jednou dotáhneš, věřím tomu!

  A moc děkuju i všem ostatním komentujícím, Gabrielle, Vlastě, Kristýně a Myanmar, za vyslovený zájem o knížku, o vaření, že je rozhovor bavil a že jim snad udělal den ještě lepším. Flo.

  OdpovědětVymazat
 7. Hrozně pěkný a zajímavý rozhovor! :)
  Do Snídaně u Florentýny jsem se zamilovala hned, jak jsem ji měla v ruce - a stejně tak zbytek rodiny. :) Za ty necelé dva týdny jsme stihli vyzkoušet hromadu receptů, zrovna dnes jsem měla k obědu quiche s rajčaty, který včera večer mamka pekla. Já teda zatím zůstávám hlavně u těch ovesných kaší a salátů. :)) No, určitě se chystám o knize napsat i u sebe na blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Krásný rozhovor. Díky za fajn počtení!

  OdpovědětVymazat
 9. Není vůbec zač. ;)

  OdpovědětVymazat
 10. Jakožto milovnici jídla a vaření mě Florentýniny kuchařky taky zaujaly, ale prostože jsem hříšník a nesnídám, uvažuji, že poprosím Ježíška o Kuchařku pro dceru. Moc hezký článek! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! : ) Já bych teda bez snídaní být nemohla, ale chápu, spousta lidí v mém okolí nesnídá.

   Vymazat

Články na mail