Jak jsem chtěla cvičit jógu

Možná si někdo pamatuje, jak jsem se pustila do běhání. Ze začátku jsem se teda dost cukala, ale teď už něco přes měsíc běhám pravidelně skoro každý všední den. Protože mě poslední dobou ničí bolest kloubů, říkala jsem si, že by nebylo na škodu začít protahovat celé tělo nějak pořádněji. Se sestřenicí jsme si vymyslely jógu - a v ten samý den mi přišla nabídka zrecenzovat knihu Sport a jóga od Elisabeth Haichové a Selvarajana Yesudiana. Tak jasně, že jsem souhlasila.


Anotace knihy mimo jiné slibuje i konkrétní jogínské cviky, jejich ilustrační ukázku a podrobný rozpis cvičení na jednadvacet týdnů. Dáma na obálce působí velmi sportovně. Trochu mě, přiznávám, odradilo, když mi pak Sport a jóga přišlo a já místo jednoduché příručky, kterou jsem očekávala, dostala podrobně popsanou knížku i s několika příběhy, velice rozvitými větami a dlouhými úvahami. Ale tak fajn, anotace slíbila i jogínskou filozofii a styl života. Koneckonců, i to je zajímavé. Definitivně mě ale odrovnaly černobílé ilustrace, kterých nejenže je dost málo, ale navíc je na nich všude ten rachitický mladík, který s prominutím vypadá, jako by právě dorazil z koncentračního tábora. To mě tedy od jógy spíš trochu odradilo.

Ty velmi, velmi nekvalitní ilustrace bych omluvila tím, že poprvé byla knížka vydaná někdy v 60. letech tuším, a tohle má být její revydání. V tomhle případě bych ovšem čtenářovi naservírovala upozornění už do anotace. A navíc... nevím, jak vy, ale já jsem dost pragmatický člověk a některé z povídání od indického jogína Selvarajana Yesudiana mi přišlo až příliš... nadpozemské. Zajímalo by mě, jakou měrou se na knize podílel on a čím přesně přispěla západní "mystička" Elizabeth Haichová. Každopádně pro někoho, kdo nechce jako já zkrátka jen cvičit jogínské pozice a chce fakt vědět o józe všechno, je tohle zřejmě ideální kniha. Hlavně do začátku. Je hodně podrobná a důkladná. 

Nakonec se mi ale Sport a jóga docela zalíbilo. Ačkoliv jsem k ní měla hned od začátku nedůvěru, zjistila jsem, že je psána kupodivu docela čtivě. Nakonec jsem jí přečetla úplně celou, i když jsem si nejdřív říkala, že tohle asi nedám. Co se mi líbilo nejvíc? Takové ty základní jogínské myšlenky. Proč je důležité správně dýchat, že všechny naše činy ovlivňují naše tělo, o tom, jak je důležité poslouchat, co nám organismus říká, v čem hledat příčiny našich nemocí. Ačkoliv na to asi nedbám tak, jak bych měla, je zajímavé si o tom něco počíst.


Upřímně, ale pro mě je tohle knížka jenom na počtení. Chybí v ní ta správná motivace, aby se sebou člověk začal opravdu něco dělat, není to nakopávací četba, čtení, které vás donutí okamžitě se zvednout z gauče a posadit se do pozice lotosového sedu. Na druhou stranu je dobré si o takovém sportu, jako je jóga, napřed něco nastudovat. Já bych si klidně do toho lotosového sedu šla hned z gauče dřepnout, ale nevěděla bych, jak správně dýchat, takže by to nakonec mohlo být horší než lepší.


Cvičíte jógu? A nebo chtěli byste začít?

Sport a jóga (Sport und yoga) / Elisabeth Haichová, Selvarajan Yesudian / Jan Menděl / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

16 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Já mám různé příručky a učebnice ráda (sbírám ty o orientálním tanci), ale tohle vážně nevypadá moc lákavě (obrázky). Jinak ale jógu zkus, já chodila na powerjogu a bylo to moc príma, jen nikdo nechodil se mnou, tak jsem pořád začínala od začátku, až jsem to vzdala. :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě, ty obrázky! : ) Taky vždycky potřebuju někoho, kvůli komu se dokopu něco dělat, sama od sebe většinou nejsem schopná. : )

   Vymazat
 2. U jógy je hrozně důležité, aby ti někdo říkal, zda děláš ty pohyby správně :) To je důvod, proč s těmi knížečkami pro samouky moc nesouhlasím.. Pro někoho, kdo již jógu cvičí a zná, je to samozřejmě super. Ale pro začátečníky dle mého názoru ne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, to je fakt. Taky jsem si u spousty pozic nebyla jistá, jestli to má fakt takhle být (šla jsem podle těch ilustrací, no). Takže ona je to nakonec vlastně užitečná knížka hlavně právě co se týče té filozofie, historie apod. : )

   Vymazat
 3. Hezký článek. Souhlasím s Ivccou, cvičila jsem několik let pilates, který z jógy částečně vychází, a u obou cvičení je důležité, aby se to člověk naučil správně. Jinak může cvičit a přitom se krásně flákat, jak říkala moje instruktorka:) Takže bych doporučovala zapsat se do nějakého kurzu pro začátečníky a teprve časem, až se to člověk naučí, začít cvičit doma. Jinak ale můžu oba typy cvičení doporučit, když se tomu člověk nějakou dobu věnuje, tak se svým tělem pak dokáže vcelku divy (ani já dneska nevěřím tomu, že jsem kdysi ty příšerně vypadající cviky v pohodě dávala:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, viz můj předchozí komentář. : )

   Vymazat
 4. Já jógu cvičím už dlouho (ač jsem stále začátečník) a naprosto ji miluju. Líbí se mi ten celostní přístup k tělu, to, že se člověk nežene na hranice svých možností, ale spíš je zkoumá a pak může krásně sledovat pokroky. A stejně jako holky taky souhlasím s tím, že je nejlepší jít párkrát na kurz, aby se člověk naučil základy, a pak teprve cvičit doma. Jinak je spousta skvělých videí na youtube, kde jsou často ty pozice vysvětlené - např. Erin Motz, Tara Styles nebo Yoga with Adriene - jsou to navíc i fajn holky a třeba právě od nich dostaneš tu motivaci, která v knížce scházela :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, už jsem pár videí zkoušela a co se cvičení týče, nedá se to s tou knížkou srovnat. : )

   Vymazat
 5. Jednou mě to taky zachvátilo a chtěla jsem začít cvičit jógu. Říkala jsem si, jak na tom nic není, ale pak mi to přišlo dost náročné. Cvičila jsem podle YT a dělala dost chyb, takže něco k přečtení bych jedině uvítala. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viz komentáře výše. Ona je ta knížka fakt asi hlavně pro ty, co chtějí pochopit tu "teorii" jógy, ne praxi. : ) A k té náročnosti, ono se to zdá jako takové hezké protahování, ale je to fakt dřina! : )

   Vymazat
 6. Na tuhle knihu bych se taky rada podivala, joga je skvela ale zatim jsem se v ni moc neposunula, tak smad tahle pomuze :)

  OdpovědětVymazat
 7. Jóga pro mě vždycky byla taková ta jediná fyzická aktivita, pro kterou jsem při hodinách tělocviku hlasovala, když jsme si mohli vybrat, co budeme ten den dělat, protože byla nejmíň náročná (asi proto, že jsme ji cvičili blbě). Vím, že bych nějaký takový cvičení potřebovala, protože mám zkrácenou snad každou šlachu v těle, ani nohy pořádně nepropnu, jenže jsem na to prostě hrozně líná... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem bývala, ale teď mám kolem sebe kumpány, kteří se sebou taky chtějí začít něco dělat, tak to jde o něco lépe. : ) Potřebuju, aby mě vždycky někdo dokopal k tomu, abych začala, sama od sebe se k ničemu nemám. : )

   Vymazat
 8. Já jsem si zase knížku od Metafory vzala na recenzi proto, že jsem vždycky byla spíš na ty klidnější sporty a o józe už jsem delší dobu uvažovala. Líbí se mi ta myšlenka, i většina její filozofie. Zvlášť mě zaujalo třeba to s tím dýcháním, stejně jako tebe. A možnost být zdravý.
  Fotky se mi taky nelíbily a stejně si asi budu muset dohledat spoustu pozic někde na internetu, protože jsem je v knize nepochopila. Tak jako tak to byla příjemná změna a inspirace a je fajn vědět, že něco jako jóga je. Že můžeš neumět dýchat. Že plavání je vlastně fajn sport.

  Kdybys chtěla, přečti si mou recenzi. :)

  Mimochodem, nádherné fotky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! ; ) Jak říkají holky výše, asi bude lepší cvičit s instruktorem, než s knížkou. Nicméně na tu teorii je fakt dobrá. Pořád si teď hlídám, jak vlastně dýchám. :D

   Vymazat