Čas mezi šitím je ideální čtení na prázdniny

pátek 22. srpna 2014

Trochu mě mrzí, že se mi román Čas mezi šitím nedostal do tlapek už na začátku prázdnin, protože je to prostě ideální letní čtení a já bych vás o něm mohla informovat mnohem dřív. Ale co, tak teď aspoň zavzpomínáte na horké letní dny, žejo.

Protože Čas mezi šitím rozhodně stojí za přečtení. Začala jsem po něm toužit, hned jak jsem se dozvěděla, že ho Jota vydá. Španělský bestseller vyšel už před pěti lety, postupně celkem ve třiceti jazycích. Letos byl konečně tenhle debut španělské profesorky angličtiny Maríi Dueňasové přeložen i do češtiny.


Prý že to připomíná filmovou Casablanku, což nemůžu potvrdit, neviděla jsem. Jestli je to ale v Casablance o romantice, politice, módě, důležitých historických událostech, je to napínavé a čtivé a prostě dobré, tak jo, podobá se to Casablance. Čas mezi šitím má všechny tyhle klady, což ho řadí mezi mé nejoblíbenější letní knihy.

Příběh se odehrává v první polovině 20. století.Hlavní hrdinka Sira se z chudé švadlenky díky otcově pohádkovému bohatství stane majetnou milenkou sličného mládence. Z mládence se ovšem vyklube marnotratník a lotr, když před občanskou válkou v Madridu prchnou do Maroka. Sira se ocitá v cizí zemi, úplně sama... a nakonec jí nezbývá nic jiného, než za pomoci přátel popadnout špulku do jedné ruky a jehlu do druhé. Nakonec v Tetuánu vybuduje úspěšný a šik módní salon, stane se špionážní agentkou ve válce, osudovou a sebevědomou ženou. Z ošklivého káčátka se zkrátka vyklubala bílá labuť. Její životní osudy jsou spletité a než se se Sirou doberete zdárného konce, napadne vás asi tak dvacet možných rozuzlení.

věřila v happyend, samozřejmě. A musím vám prozradit, že hlavní postavu jsem si zkrátka nedokázala oblíbit. Příběh je vyprávěn v ich formě právě z pohledu Siry a i když mi nevadila, tak mi zkrátka sympatická nebyla. Mám totiž takový dojem, že se ze všech protivenství nedostala proto, že by byla tak houževnatá, nebo inteligentní, nebo důvtipná, ale jen a pouze proto, že se vždycky objevil někdo, kdo jí řekl, co má dělat. Nebýt těchto popostrčení, nejspíš by Sira dál živořila jako průměrná madridská švadlenka. 

Další věcí, která mi na románu krapet nesedla, byl fakt, že je psán až příliš povrchně. Byla bych radši, kdyby zabíral mnohem menší časový úsek, ale Siriny duševní pochody v něm byly víc rozebrány. Když šla takhle po povrchu, stihla toho sice spisovatelka Dueňasová víc, ale za cenu toho, že občas se zdá ten Sirin přerod z hloupé naivky v sebevědomou dámu trochu neuvěřitelný.

Jako správná holka jsem si samozřejmě hrozně oblíbila pasáže z módního salonu. Protože je Čas mezi šitím román jaksepatří mnohovrstevnatý, pobavíte se i nad několika historkami ze zákulisí. Jak se vyrábí plesové šaty během pár hodin, co je fakt stylové a nikdy nevyjde z módy, ve kterém časopise dodnes najdete ty pravé módní poklady. Všechny tyhle momentky jsou pečlivě zapracovány v ději a hrozně se mi zamlouvaly.

Kromě výše zmíněného a taky faktu, že je tam na mě až příliš nezábavného politikaření (to bych radši četla víc zážitků z módního salonu), je to zkrátka opravdu velkolepé dílo. Při čtení se úplně přenesete do slunného podnebí Maroka, jako byste cítili ve vzduchu moře a vanilku a slyšeli zručné stříhání látek v Sirině salonu. No a nejenže se u toho královsky pobavíte, ale taky si doplníte znalosti o té evropské historii, která se leckdy ve školách vynechává, příběhu se totiž účastní i několik skutečných historických postav. Čas mezi šitím sice nějaké ty mouchy má, ale celkem vzato je to pořád dobrá knížka.


Láká vás Čas mezi šitím? Máte rádi pořádně tlusté romány? :)

Čas mezi šitím (El tiempo entre costuras) / María Dueňasová / Simoneta Dembická / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.
Za fotopodlahu použitou na fotkách děkuji eshopu Fotorekvizity.cz.

16 komentářů

 1. Noo, já nevím. Asi by mě to moc nebavilo. :/ Samozřejmě to může být (a když to říkáš ty - tak určitě je) super knížka, ale tento typ mě moc neláká. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, je to takový specifičtější, že to asi neosloví velký masy. : )

   Vymazat
 2. Díky za hezkou recenzi. Čas mezi šitím si chci rozhodně přečíst, ale u nás v knihovně ho mají tak skvěle zarezervovaný, že se mi dostane do rukou tak někdy na Vánoce. Ale co, trocha slunce na stránkách knihy nikomu uprostřed hnusné zimy ještě neuškodila:)
  Ale bichle je to tedy pořádná, to se musí nechat:) Já jsem se ale letos vrátila ke čtení tlustých knih, takže pokud je kniha dobrá, tak počet stran není rozhodující.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, možná že číst to v zimě bude ještě lepší! : ) Bichle to je, ale odsýpá to pěkně rychle. ; )

   Vymazat
 3. Casablanca je paródiou na klišé - čisté klišé dávkované v rade za sebou, čo bol aj zámer tvorcov... Pravdepodobne najmä kvôli klišé ho spojujú s touto knihou? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D tak to teda nevím, mně přišlo klišoidní možná to, že se z jejího milence vyklubal takový podrazák, to bylo jasný už od začátku, ale jinak mi to jako klišé nepřišlo.

   Vymazat
 4. Hrubé knihy mám rada, ale len keď je na ne dostatok času. Čas mezi šitím si chcem strašne moc prečítať a po tvojej recenzii snáď ešte i viac, ale tak nejak tuším, že sa mi od toho nebude chcieť odísť a čítať to niekoľko dní po večeroch po práci. Takže si to asi nechám na zimné prázdniny. Mimochodom, krásne fotky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, moc si cením pochvaly za fotky! : ) Nojoo, není to holt knížka na jeden hlt. :D Ale i když jsem jí s sebou teda nikde moc nemohla tahat, tak se mi naopak líbilo, že jsem se k ní vždycky vrátila na chvíli po večerech. Aspoň to bylo napínavější. : )

   Vymazat
 5. Tuto knihu bych si chtěla také přečíst :)

  OdpovědětVymazat
 6. Moc pěkně napsaná recenze, ale přiznávám, že kniha mě příliš neoslovila. Jsem totiž pravý módní ignorant a prostředí módních salónů je mi asi tak blízké jako finanční trhy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. : ) A to já bych byla zas nejradši, kdyby se to celé odehrávalo právě jen v módním salonu. :D Ale třeba by tě zaujalo válečné prostředí, ty politické záležitosti, když byla Sira tajnou agentkou apod. Móda je jen jednou z částí příběhu. ; )

   Vymazat
 7. Pořádně tlusté romány mám nejraději! Moc se mi líbí, jak máš článek proložený tématickými fotkami :))

  OdpovědětVymazat
 8. Knihu mám na seznamu taky už nějaký ten pátek :D Já osobně miluju knížky, které se zabývají politikou dvacátého století, takže to by mohlo být něco pro mě. A to, že se to navíc odehrává v módním salónu už je jen třešnička na dortu :)
  Moc hezká recenze a hlavně přenádherné fotky ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se ti to bude líbit! : ) A moc děkuju!

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.