Lolita, světlo mého života

sobota 19. července 2014

Tohle nebude recenze. Nějak se mi nechtělo psát recenzi. Hlavně proto, že už jsem Lolitu přečetla nejmíň třikrát a pokaždé bych ji musela vychválit do nebes. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a čím jsem starší, tím ji mám raději. Od Martinus.cz jsem dostala tohle krásné vydání z nakladatelství Paseka (2013) a přiznávám, že jen s těžkým srdcem jsem se s ním loučila, abych Lolitu poslala do Knihoběžníka.

Lolita, světlo mého života, žár mých slabin... i kdyby kniha jinak nestála za nic, pro ty úvodní slova by stejně byla výjimečná. Zbožňuju Lolitu, bezvýhradně. Rozhodla jsem se, že vzhledem k tomu, jak je tahle obálka fotogenická a především vzhledem k tomu, že jsem si před pár dny pořídila svou první zrcadlovku, vytvořím jen tak z rozmaru článek plný rozkošných fotek.

Ale přece jen vám k Lolitě ještě řeknu pár slov. Pro ty, co příběh od Vladimira Nabokova nečetli, se ho nejprve pokusím stručně shrnout. Hlavním hrdinou je Humbert Humbert, literární vědec, který má slabost pro "nymfičky" - dívky od 9 do 14 let. Jeho osudovou láskou se stává Lolita, dcera paní Hazeové, u níž se Humbert ubytuje. Aby mohl být své nymfičce nablízku, ožení se s její matkou, která ovšem záhy zjišťuje, co je Humbert zač, ale hned na to tragicky umírá. Humbert se rozhodne, že s Lolitou zmizí; a tím začíná jejich dlouhé putování po celých Státech, dramatické, vyčerpávající a velice kontroverzní, jelikož se brzy ukáže, že Lolita není ani zdaleka tak nevinná, jak se zdálo. Jak to dopadne, samozřejmě neprozradím, ale můžu říct, že jejich dobrodružství bude velmi napínavé a skončí tragicky.

A teď ještě pár zajímavostí o Lolitě:

 • Lolita byla dokončena v roce 1953, ale žádné nakladatelství ji kvůli kontroverznímu obsahu nechtělo vydat. Až o dva roky později se k tomu odvážilo pařížské nakladatelství Olympia Press.
 • Slovo "nymfička" je dnes součástí mnoha slovníků, stejně tak se zažil i pojem "lolita" nebo "lolitka".
 • Jméno jedné z postav knihy, Vivian Darkbloom, je přesmyčkou jména autora.
 • O Lolitě se říkalo, že je to "nejzvrácenější kniha, jakou kdy kdo četl" a "bezostyšná pornografie".
 • Kniha byla ve Francii na nějaký čas zakázána.
 • Lolita byla hned dvakrát zfilmována. V roce 1962 se režie ujal Stanley Kubrick, v roce 1997 režíroval Adrian Lyne.
 • Dnes je Lolita považována za jeden z nejlepších románů 20. století.

Četli jste Lolitu? :-)

13 komentářů

 1. Lolita patří ke knížkám, co si hodlám sehnat co možná nejdřív. Taky mám vyhlídnutý fakt krásný vydání, teda, v angličtině, ale co už. =D Ale teď mám chuť si to prozatím půjčit aspoň v knihovně... =D

  OdpovědětVymazat
 2. Je skvělá. I s tím šíleně odlišným stylem psaní.

  OdpovědětVymazat
 3. Já Lolitu miluji. Ta kniha je prostě dokonale a krásně napsaná, to mi nikdo nevymluví. :-) Moc pěkný článek, některé zajímavosti jsem o Lolitě ani nevěděla. :-) A máš velmi krásné paperbackové vydání... :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Lolitu taky zbožňuju. :) Četla jsem ji (zatím jen) jednou a půlkrát. Poprvé jsem se do ní pustila v nějaké blbé náladě a vůbec jsem se nemohla začíst. Znovu jsem se do ní opřela asi po půl roce a najdnou jsem nechápala, jak se mi to předtím mohla nelíbit! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásný článek i kniha. :) Jen jedna drobnost, paní Hazeová není Humbertova podnájemnice, ale naopak Humbert je její podnájemník. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmankote, děkuju za upozornění, to jsem popletla. : )

   Vymazat
 6. She was Lo, plain Lo, in the morning, standing four feet ten in one sock. She was Lola in slacks, she was Dolly at school. She was Dolores on the dotted line. But in my arms, she ways always... Lolita.

  Ta kniha se nedá nemilovat... :3

  OdpovědětVymazat
 7. Taky ji miluju, ale vydání mám hezčí, heč ,-) Jinak je zajímavé, jaké knihy byly takhle šokující. Lolitu ještě trochu chápu, ale třeba Nana už dneska asi nepobouří nikoho.

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.