Když učitelka touží po svém žákovi

Přečetla jsem Tampu, dozajista jednu z nejkontroverznějších knih letošního roku. Přečetla jsem ji jedním dechem a bylo to skvělé.

Celeste Priceová má všechno - dokonalou postavu a krásnou tvář, zazobaného manžela, slušnou práci učitelky na střední škole. Jedna věc jí ovšem ke štěstí chybí. Její muž je totiž o celých sedmnáct let starší, než by podle ní měl být. Celeste je šestadvacet a jejím toužebným přáním a nejstrašnějším tajemstvím je sex se čtrnáctiletými kluky. Ovšem ne s jen tak ledajakými. Musí být plašší, bez akné a naprosto oddaní. Jeden takový, Jack, patří do její třídy, která se hned na začátku roku stává Celestiným lovištěm.


V Tampě sledujeme milostný románek mezi učitelkou a jejím žákem a taky životní osudy jedné totální sociopatky. O Celeste se nedá mluvit jako o pedofilce v pravém slova smyslu, protože její vnímání světa je prostě úplně pokřivené. Příběh sledujeme z jejího pohledu a ona si zkrátka dokáže všechno odůvodnit tak, že nakonec čtenáře nenapadá snad jediné proti. Copak je něco špatného na tom, že puberťák zcela dobrovolně podlehne své sexy mladé učitelce?


Celeste je neuvěřitelná postava a hrozně mi připomínala Hannibala z Mlčení jehňátek nebo nějakou takovou podobnou zrůdu, která zkrátka myslí a vnímá úplně jinak. Nic jí nedonutí zastavit se, něco jako výčitky svědomí u ní neexistuje. Jakmile se před ní objeví překážka, nějak se prodere zase zpátky, vydupe si svou, chladně a racionálně uvažuje, jak z toho ven. Ani špetka pokory nebo pokoření. Pokud jste velcí moralisté, asi byste se u téhle knížky dost navztekali.


Jack, Celestin "milenec", je až komicky typická postava pro takovéhle situace. Je tak trapně průhledný, že setsakra doufám, aby to byl spisovatelčin záměr, protože jinak by to bylo hodně smutné. Chová se přesně tak, jak předvídáte, nikdy neudělá nic nečekaného. Na druhou stranu od Celestina manžela, frajírkovského policajta, nikdy nevíte, co čekat.


Někomu prý trvalo delší dobu, než je Celestino vyprávění chytlo nebo překonali ten prvopočáteční odpor. Přiznávám, že mně to přišlo víc vzrušující než nějaké ty Fifty shades, ačkoliv je tu sex popisován bez příkras. Samozřejmě je to taky mnohem zvrácenější a ujetější, takže předpokládám, že tohle opravdu není knížka pro křehké dušinky. Je to knížka pro ty, co jim nevadí vidět svět pohledem sociopata. Pak se vám to bude číst jedna báseň. A bylo by fajn, kdyby se takoví čtenáři našli, protože je to čtivé a zároveň ne pokleslé, což je kombinace, kterou u podobné literatury vídáme málokdy. Naposledy snad u Nabokovovy Lolity.


Tampa (Tampa) / Alissa Nutting / Martin Pokorný / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Odeon.
Za čaj Tarlton děkuji eshopu Čajovinka.cz.

16 komentářů:

 1. Možná bych Jacka hrozně litovala, netuším, ale taky je dost možné, že by mě Celeste přesvědčila, že vlastně nic nezákonného nedělá a že je na tom není nic zvráceného. Ale je to vlastně ještě nelegální, ne? :D Ale na 100% by mě to bavilo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem si říkala, že bych ho litovala, ale nakonec jsem skoro litovala právě Celeste. :D

   Vymazat
 2. To zní docela dobře, přidávám na svůj to read list. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Vzhledem k tomu jak se v ČR před pár lety diskutovalo o hranici pro tr. čin zneužívání, asi by nás čtrnáctiletý milenec pobuřovat nemusel. Svádění učitelkou je ale ještě vyšší level zvrhlosti, takže říkám fujky paní učitelka (možná by psychotesty neměli dělat jen policisté?), ale knihu sem! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, čtrnáct není tak hrozný, spíš to, že jí se na tom líbí právě to, jak je "nezralý". Je to zvrhlý, ale je to dobrý. :D

   Vymazat
 4. Knížka vypadá zajímavě a četla jsem na ni spoustu recenzí. Mě osobně by pohled sociopatky a pedofilky v jejím podání asi nevadil, protože jsem na podobné věci zvyklá, přece jen mám pár úchylných knížek za sebou a myslím, že mě nic moc nepřekvapí. :-) Recenze je hezky napsaná, hned bych si knížku přečetla! :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Ešte stále si nie som istá, či si Tampu chcem prečítať, asi som tá útlocitná kvetinka. :) Ale fotky máš super, a recenziu takisto :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, zvlášť za tu pochvalu fotek, snažím se ze svého kompakťáčku dostat všechno, co umí. :D

   Vymazat
 6. Skvělá recenze, knížka vypadá rozhodně zajímavě. o.O Ráda bych si to jednou přečetla. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Tak jsem zvědavá, zda moje učitelské srdce, tuhle knihu přežije :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z učitelské perspektivy by mi to přišlo ještě víc zvrácený, asi, no. Ale četba je to kvalitní. ; )

   Vymazat
 8. Přemýšlím o tom, že bych si to přečetla. Líbí se mi knihy z pohledu sociopata :))

  OdpovědětVymazat

Články na mail