Jak je těžké vzlétnout s potrhanými křídly

New Orleans v 50. letech minulého století. Ponuré město plné hazardu, laciných prostitutek a omšelých knihkupectví. V jednom z nich pracuje Josie, hlavní hrdinka románu Potrhaná křídla.


Od Ruty Sepetysové jsem četla V šedých tónech a byla to knížka zajímavá a čtivá. Nicméně paf jsem z ní nebyla. Z Potrhaných křídel mám v podstatě úplně stejné pocity. Doufala jsem, že se autorka někam posune, ale Potrhaná křídla vlastně jen kopírují děj její první knížky. Jen jsme se tentokrát z chladné černobílé Litvy přesunuli do barevnějšího, živějšího New Orleans.


Josie Morainová bydlí ve Čtvrti, v té špatné části New Orleans, plné prostitutek, zlodějů a dalších pochybných existencí. Josie uklízí v jednom nóbl bordelu, vypomáhá v knihkupectví, snaží se zbavit nálepky "dcera prostitutky" a tajně sní o tom, že jednoho dne odejde na univerzitu a svůj nynější život odhodí jako použitý kondom.


A to je všechno, dámy a pánové. Ve stručnosti je tohle celý děj třísetstránkové knížky. Teda pokud nepočítám jednu drobnou vraždu, která se tam udála jen jakoby mimochodem a vlastně pro děj byla důležitá jen v tom, že Josie zkomplikovala finanční situaci ještě víc. Doufala jsem, že když mě nečeká napínavý děj, alespoň se v téhle knížce bude trochu řešit celé to morální dilema "být či nebýt prostitutkou". V tom už jsem tolik zklamaná nebyla, jelikož Josie je okolnostmi donucena se právě takhle narovinu rozhodnout, jak to s ní vlastně bude a popere se s tím podle očekávání.


Možná byste i na první pohled řekli, že je to trochu zbytečná kniha. Přiznávám se, že mě to po prvních deseti stránkách, když už bylo jasné, že se tu žádná dramatická zápletka nerozjede, taky napadlo. Ale není. Samozřejmě.


Potrhaná křídla docela zajímavým, "young adult" způsobem reflektují éru slavných padesátých let v tak neslavném prostředí, v době, kdy bordelmamá díky svým známostem ovládaly New Orleans, kdy šoféři jezdili v naleštěných cadillacích, kdy se hrál a tančil jazz a mladé dívky nosily pod sukní nabité pistole pro případ nouze. Ta doba má své osobité kouzlo a Rutě Sepetysové se ho podařilo velmi přesvědčivě vykreslit.


Navíc jsem nesmírně obdivovala hlavní hrdinku. Tu její kuráž a odhodlání. Je toho tolik, aby to bylo stále ještě uvěřitelné, ale zároveň docela dost inspirující. Josie Morainová má prostě koule a vy jí chtě nechtě fandíte, ať se na tu zatracenou univerzitu nějak dostane. Postavy jsou vůbec silnou stránkou téhle knížky. Když jedna z důležitých postav znenadání zemřela, na jejím pohřbu jsem dokonce slzu uronila. A to se mi, věřte, při čtení často nestává.


Ty postavy z knížky jsou zkrátka hrozně skutečné, ať už je nesnášíte, nebo milujete, vždycky stojí za to. Stejně tak musím dát plus za čtivost, za tři dny jsem měla knížku přečtenou, ani jsem nemrkla. Psáno velice jednoduše bez zbytečných okecávek, ich formou z pohledu Josie. Sepetysová se s tím nijak nepáře a ačkoliv prostě jen popisuje všední dny z Josiina života, nějak jí to kupodivu vychází. 


Ještě mi na tomhle příběhu přišlo hodně zajímavé, že docela dobře funguje i bez milostné zápletky. Jasně, že nějací kluci se okolo Josie motají, chvíli to dokonce vypadá, že se ocitne v milostném trojúhelníku, ale vždycky je to jen vedlejší linka. Romantiku v téhle knížce nehledejte. Ačkoliv mám milostné příběhy ráda, je docela osvěžující přečíst si něco románového bez romantiky.


Sečteno podtrženo, kladně hodnotím dobrou charakteristiku postav, které jsou fakticky jako živé, čtivost a zasazení příběhu do ošklivého, a přesto líbivého prostředí New Orleans v padesátých letech. Mínusem je opakování stejného příběhu jako v předchozí knize, jen v jiných kulisách. Doufejme, že v další knížce od Sepetysové se už bude dít něco jiného.Zaujal vás příběh Josie Morainové?

Potrhaná křídla (Out Of The Easy) / Ruta Sepetysová / Petr Eliáš / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství CooBoo.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

8 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Bezva recenze :)
  Já jsem si Potrhaná křídla spolu s dalšími knížkami objednávala k svátku a docela se na ně těším, protože jsem ještě žádnou knížku z tohoto prostředí ani doby nečetla :).
  A V šedých tónech jsem si už dřív půjčila z knihovny, taky právě kvůli tématu, jenže když jsem se ve čtení dostala hned na začátku k tomu, jak vezou náklaďákem tu paní, co právě porodila, řekla jsem si, že i když je to krutá pravda, tohle bych nezvládla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V šedých tónech je vážně drsná knížka, v tom se Potrhaná křídla určitě liší, i když ani tady si autorka servítky nebere. Ale to je zkrátka tou dobou, no. Tak doufám, že se ti bude líbit! : )

   Vymazat
 2. Moc pěkně napsané, ze začátku to vypadá jako kritika, ale pak taková pěkná pochvala! :-) Docela bych si to i přečetla, přestože nejsem YA :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, pusť se směle do toho! : )

   Vymazat
 3. Pěkná recenze, líbí se mi, že dokážeš knížku zkritizovat a přece na ni navnadit, toho je dost těžké v recenzích docílit! :) Poslední dobou jsem si oblíbila podobné hrdinky jako je Josie, mám ráda atmosféru 50. let v USA, takže... Možná o téhle knížce vážně zapřemýšlím! :))

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělá recenze, jsem na ni zvědavá, už jsem si ji zarezervovala i v knihovně.. tak se nechám překvapit jestli se mi bude také libit či ne ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že bude, kdyžtak mi pak napiš na fb blogu, jak se ti zamlouvala. ; )

   Vymazat