Detektivka ze Šumavy

čtvrtek 17. července 2014

Jsem rozmazlená všemi těmi skvělými knižními blogy. Víte proč? Protože než si přečtu nějakou knihu, potřebuju si přečíst její recenzi. Až když Katka Brabcová na svém blogu uveřejnila recenzi na prvotinu Jiřího Březiny Na kopci, konečně jsem si ji přečetla. A pak na sebe byla naštvaná, že jsem to tak dlouho odkládala. Dámy a pánové pozor, po všech těch severských příbězích je tu konečně kvalitní a napínavá česká detektivka.

Hlavní hrdina Milan mi připadal jako strašně typický český student. Končí vysokoškolský obor, kterému se nechce věnovat, snaží se prodlužovat školu jak to jde, jen aby nemusel do pracovního procesu. Hrozně mi připomínal celou řadu lidí, se kterými jsem se denodenně potkávala na koleji. :-) Na druhé straně je tu Helena, která po letech u pražské kriminálky zatouží po klidu vesnice. Jejich osudy se protnou ve Výtoni na Šumavě, kam se Helena přestěhuje a kam Milan přijede psát svou diplomovou práci s religionistickým tématem. Před lety se totiž ve Výtoni zjevil malé holčičce anděl. Údajně. Od té doby je to poutní místo a přitahuje věřící z celé republiky. Milan s Helenou ovšem postupně odkrývají, že se za tajemným zázrakem skrývá něco mnohem skutečnějšího. A hrozivějšího.


Knížka má v rukávu hned několik es. Tím prvním je, že je děsně čtivá. Přelouskala jsem ji za šest hodin ani nevím jak. Tím druhým esem je to, že se odehrává v místech, která jsou mi blízká. Ať už jde o Prahu, kde studuji nebo o Šumavu, kde je můj domov. Obojí činí příběh ještě přitažlivější. No a do třetice je tu fakt, že jde o zajímavý příběh. Jakmile se začtete, nutně potřebujete vědět, jak to celé skončí.


Březina se nebojí pouštět do diskutabilních témat, což oceňuji stejně jako to, že dokonale vyvažuje všechny názory na dané téma - nějakým záhadným způsobem se mu podařilo napsat příběh velmi citlivě, tak, aby se ani jedna strana (v tomhle případě věřící a ateisté) nemohli cítit dotčeně. Navíc mě potěšilo, že se autorovi podařilo vyhnout se typickým stereotypům v rozdílech Praha X venkov.


Bavilo mě dávat si kousek po kousku dohromady celou skládačku. Nejdřív jsem si myslela, že se prostě jen ukáže, že to žádný křesťanský zázrak nebyl, ale Březina mě pěkně převezl a v druhé polovině dostane příběh mnohem temnější a depresivnější ráz. Co mi trochu zkazilo výsledné rozuzlení, bylo, když jsem hlavního pachatele objevila ještě před Milanem a Helenou. Je škoda, že to tak bije do očí. Na druhou stranu je fajn, že i přesto mě závěr příběhu dokázal překvapit. Jak už mnozí vědí, upřednostňuji otevřené konce. A protože si Březina nezvolil jednoznačný happyend, dávám další bod k dobru.


Hlavní postavy jsou děsně sympatické. Nemůžu si pomoct. Už dlouho se mi nestalo (a jen za 6 hodin!), abych se s knižními hrdiny tak nerada loučila. Milan je fajn týpek, takový ten kluk odvedle, co vám vždycky pomůže, když potřebujete. Helena je přesně tak rázná a srdečná, abyste si ji prostě zamilovali. Oba dva jsou svým způsobem netypičtí, a přesto dokonale zapadají mezi skutečné lidi. Takhle to, prosím pěkně, vypadá, když spisovatel dokáže vdechnout svým postavám život.


Kromě toho, že jsem byla o krok napřed před Milanem a Helenou v luštění výtoňské záhady a že se Milan občas choval trochu hloupě, aby se pátrání neposouvalo příliš rychle, jsem s knihou Na kopci nadmíru spokojená. Příběh s nenápadným názvem, který prý vznikl ze sázky s kamarádkou, si rozhodně zaslouží vaši pozornost.


Na kopci / Jiří Březina / 2013

13 komentářů

 1. Hmm, na túto knihu pravidelne narážam. A stále na ňu nezabúdam, akurát neviem, kedy sa k nej dostanem :) Aj tvoja recenzia mi potvrdila, že Na kopci je očividne dobrá voľba. Už sa na ňu niekedy v budúcnosti teším :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se na ni mrkni, stojí za to. : )

   Vymazat
 2. Oko pražská kriminálka :) to musím přečíst :)

  OdpovědětVymazat
 3. Vďaka za tip, mám veľmi rada dobré knihy českých a slovenských autorov, len škoda že sa o nich tak málo vie a píše. Po tejto sa určite popozerám.

  OdpovědětVymazat
 4. Na tuhle knížku už se dlouho těším, slíbila mi ji kamarádka půjčit, ale nějak se nestíháme sejít... Tak ji asi popoženu:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Popohnala. A dala jsem to za 5 hodin:-) dobré to bylo:-)

   Vymazat
 5. Jé, tuhle recenzi jsem nějak přehlédla... Jsem ráda, že se shodneme, měla jsem na to úplně ten samý pohled. Skvělé fotky, dobrý nápad to takhle nafotit. ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem ráda, že se ti taky líbila :-)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.