Láska v e-mailech

úterý 3. června 2014

Na Dobrý proti severáku mě navnadila celá řada pozitivních recenzí. Většinou chválily zajímavý nápad, neotřelý románek, vtipnou zápletku. Tak jsem se rozhodla, že se tomu podívám na zoubek.

Epistolární romány frčí už od dob Nebezpečných známostí. Za ty roky ale přece jen dostaly trochu modernější podobu. Hlavní hrdinové si už totiž nedopisují, nýbrž mailují. A celá jejich korespondence vznikne díky jednomu zaškobrtnutí na klávesnici, které by pošťák určitě v pohodě vyřešil. O to je to celé úsměvnější a reálnější. Seznamte se s Leem a Emmi, postavami, které budete milovat.

On je psycholingvista, ona webdesignérka. On je svobodný, ona je vdaná. Oba se do sebe beznadějně zamilují, ačkoliv se nikdy naživo neviděli. To zní jako dokonalý román, že? Rychlokvaška z červené knihovny. To jsem si myslela, když jsem se o knížce dozvěděla. Až jednou potkám Daniela Glattauera, hluboce se mu omluvím.

Protože to rozhodně není rychlokvaška.
Ani to není červená knihovna.

Je to velice citlivý a nesmírně půvabný příběh, který by se klidně mohl stát komukoliv z nás. Doufám, že nejsem až příliš naivní, ale fakt věřím, že bych podobnou e-mailovou konverzaci mohla začít s kýmkoliv na světě. Jasně, asi by to nebyl o dva roky starší, nonšalantní, vnímavý a charismatický Leo, ale kdoví, žejo. Já taky nejsem dokonalá žena a'la Emmi. Strašně mě bavilo číst si jejich maily, pronikat do jejich životů stejným tempem jako oni, být jejich tajným čtenářem, držet jim palce. Protože víc než cokoliv jiného jsem si přála, aby se tahle dvojice dala na konci dohromady.

A zároveň jsem se toho děsně obávala, protože jen málokterý natvrdo uzavřený konec se mi líbí. Daniel Glattauer to nakonec vyřešil velice šalamounsky tím, že do příběhu víc zamotal Emmina manžela, který musel dřív nebo později zákonitě do příběhu vstoupit, aby to celé rozsekl. Ten konec je geniální. Chápala jsem, že fanoušci volali po pokračování, a tak se nakonec Glattauer rozhodl vydat druhý díl, ale já už ho číst nebudu. Pro mě by dozvědět se cokoliv dalšího bylo obrovským zklamáním. Tak, jak to skončilo teď, v tuhle chvíli, je to naprosto správné a dostatečné a jedinečné. Aspoň pro mě.

Ačkoli si Leo a Emmi do mailů vylévají své duše poměrně rozvláčným způsobem (až na několik výjimek vzrušujícího chatování), knížka je i přesto hodně čtivá. Od Glattauera už jsem četla Navždy tvůj a co se stylu psaní týče, je to dost podobné - není to vyloženě hltací záležitost, čtení, které nemůžete odložit ani při vaření nebo běhu na zastávku, ale odstavec za odstavcem příjemně ubíhá a na žádný zádrhel jsem nenarazila.

Dobrý proti severáku (zvláštní název, mimochodem, patřičné vysvětlení naleznete zhruba v druhé polovině příběhu) je zkrátka jedna z těch vzácných knih, které neurazí nikoho a extrémně nadchnou málokoho. Pár vět ve mně zanechalo skutečně hluboký dojem a u čtení jsem se dobře bavila. Pokud hledáte společníka na deštivá sobotní odpoledne, opalování u vody nebo cestu autobusem, s Dobrý proti severáku nesáhnete vedle.


Dobrý proti severáku (Gut gegen Nordwind) / Daniel Glattauer / Iva Kratochvílová / 2010

8 komentářů

 1. Souhlasím, knížka byla příjemná a pěkně se četla, občas jsem si uvědomila pár věcí díky ní, ale není to nic, co by mě extrémně nadchlo, navíc mi chvílemi lezla trošku hysterická Emmi na nervy (možná proto, že mi občas připomněla mě samou :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, občas to byla docela hysterka. : ) A je fakt, že já jsem se v ní taky docela viděla. :D

   Vymazat
 2. Vypadá to opravdu zajímavě. Nedávno jsem viděla film Láska přes internet nebo tak něco, takže jsem teď celkem romanticky naladěná na takové téma. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jsi romanticky naladěná, určitě se ti to bude zamlouvat. ; )

   Vymazat
 3. Četla jsem na ní samou chválu, zatím jsem se k ní ale dostala :) námět je to zajímavý, a podle všeho téma dobře zpracované.. jsem na ní zvědavá :)

  OdpovědětVymazat
 4. Také jsem na tuhle knihu četla mnoho pozitivních recenzí. A i když nejsem typ na romány v dopisech ani na romantické příběhy, musím říct, že mě zaujala. Navíc jsem neměla ani ponětí, že existuje obor psycholingvistika a docela by mě zajímalo, co obnáší :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, on to ten Leo moc nevysvětluje, jen pořád jezdí na nějaké konference a tak... : )

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.