Jak jsem byla na Belles Lettres

První ročník mikrokonference o literatuře s názvem Belles Lettres se pořádal od 13. do 15. června, a to hlavní se událo v sobotu. To se totiž sešli ti praví bookloveři, aby si poslechli prezentace a diskuze od těch nejpovolanějších a nejzajímavějších lidí v českém knižním světě. Losekoot, Nekuda, Ludwig, Biernátová, Doušek... byli tam všichni. Mám pro vás rozsáhlý písemný i fotografický report z celé soboty. Jdeme na to.

Celé se to konalo v Era světě na Jungmannově náměstí v Praze a trvalo to tři dny. V pátek proběhl zahajovací večírek, v sobotu hlavní mikrokonference, v neděli workshopy a čtení s autory. Celý festival byl zaměřený na začínající autory, tudíž jste se mohli dozvědět, jak přestat prokrastinovat psaní knihy, co je v příběhu nejdůležitější (tak schválně, začátek, prostředek nebo konec?), jak propagovat sebe a svou knihu na internetu, jak to chodí s e-knihami a audioknihami... Zkrátka, pořádná porce zajímavých informací pro každého, pro koho knihy něco znamenají.


Součástí Belles Lettres byl knižní dobročinný market, do něhož knížkami přispěla celá řada báječných nakladatelství - od Hosta přes Labyrint a Jotu až po Jan Melvil Publishing a Baronet. Výtěžek z marketu jde Výboru dobré vůle, což je součást Nadace Olgy Havlové. Přišlo mi skvělé, že si pořadatelé festivalu našli nějaký způsob, jak udělat návštěvníkům radost a malé dobro najednou. Koupila jsem si Věčný národ se strachy netřese od Šani Boianjiu. Kromě toho se mi na Belles Lettres vryl do paměti projekt NAD ČAROU a originální zazipovaná kniha Umělec, vila a bazén, o které jsem toho už hodně slyšela a v sobotu jsem si ji konečně mohla prohlédnout. 


Ale teď už konečně k povídání o sobotě. Byl to můj šťastný den, protože jsem na festival původně vůbec neplánovala jít. Nakonec se mi ale den předtím, v pátek třináctého, podařilo získat jednu vstupenku od nakladatelství Host. A tak jsem vyrazila. S mou drahou Katkou a dalšími blogerkami jsme si ten den parádně užily.


Jako první na Belles Lettres mluvil Petr Ludwig. Jeho Konec prokrastinace jsem četla před rokem (místo učení na zkoušky) a bylo to zajímavé, nicméně život mi to nezměnilo. Ale slyšet Petra Ludwiga mluvit naživo je něco úplně jiného. Je daleko přesvědčivější než ve své knize, vtipný a dobrý řečník. Jeho tipy na různé aplikace, programy a softwary, které vám pomáhají soustředit se, určitě vyzkouším. Ale hlavně jsem si z jeho přednášky odnesla, že překážky je třeba brát jako výzvy. Trochu klišé, ale opravdu to na mě zapůsobilo.


Po Ludwigovi nastoupila známá blogerka a booklover od Martinus.cz, Michaela Losekoot. A ne sama. Společně s ní přišel sám F. M. Dostojevskij, alias Karel Novotný. Zkoumali jsme Facebook a Twitter Dostojevského, co dělá špatně a co dobře a na příkladech jsme zjistili, jak by se měl spisovatel starat o osobní branding. Bylo to inspirující a zábavné, dostala jsem mindless tričko a fjodorku.


Olga Biernátová je můj velký vzor, stará se totiž o sociální sítě největšího českého knihkupectví Neoluxor. Seznámila posluchače s book trailery a teasery, pověděla něco o hashtazích, blog tours, o tom, jak by měl autor spolupracovat s publikem, s blogery a s knihkupcem. Na její prezentaci se už můžete podívat online. Hned na to nás čekala diskuze s Michaelou Losekoot a Filipem Douškem, což je autor "nejočekávanějšího debutu" Hejno bez ptáků. Filip Doušek povídal o tom, jak se rozhodl, že si vydá knihu sám, co všechno to obnášelo a jak to nakonec dopadlo. Bylo to milé a plné inspirace, Doušek totiž klade nesmírně dobré otázky, třeba jestli vás vede strach, nebo údiv. O Hejnu bez ptáků se tu rozepisovat nebudu, ale určitě si knížku a její příběh vyhledejte, stojí to za to. Já už ji mám, dokonce s věnováním, a brzy se do ní pustím.


Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint, hovořil o tom, jak nejlépe oslovit nakladatele, o ambicích spisovatele, o tom, co spisovatelé chtějí... Bylo to poučné a chytré. Stejně tak se mi zamlouvalo i povídání Jiřího Vlčka, což je zakladatel knihkupectví Palmknihy.cz. Od něj jsem si zapamatovala především to pamětihodné "Nevydáte dobrou e-knížku bez papírový." 


Z e-knih jsme se pak přesunuli na audioknihy, o kterých přednášel Jiří Procházka, zakladatel a vydavatel Walker&Wolf. K audioknihám jsem měla vždycky trochu averzi, nemám totiž dvakrát v lásce, když mi někdo předčítá, raději si čtu sama potichu. I přesto mě tahle přednáška bavila stejně jako ostatní a Jiří Procházka měl pár opravdu trefných připomínek. Věděli jste třeba, že když je audiokniha dva týdny po sobě na prvním místě v žebříčku prodejnosti, znamená to, že se jí prodalo třeba jen 27 kusů? A přitom přečíst osmisetstránkovou bichli pro čtenáře není problém, kdežto když mají třicetihodinovou audioknihu, cukají se.


No a na závěr přišel odborník na slovo vzatý ve světě tvůrčího psaní, René Nekuda. Díky němu jsem zjistila, že knihu touží napsat přibližně tři čtvrtiny lidí kolem nás, že podle statistiky v ČR milion lidí něco píše (cokoliv) a že pouze psaní se uživí zhruba 3 až 5 % lidí. Pověděli jsme si, jaké překážky na vás při psaní čekají, že ne vždy je dobré porušovat pravidla, že objevovat vlastní schopnosti je úžasně zábavné. A René Nekuda byl taky úžasný a zábavný.


Celý den se o nás ukázkově staral tým ze Sushitime a Fruitisima, něco na čtení dodaly také Respekt, Literární noviny a Labyrint všem účastníkům věnoval svůj pověstný Almanach, design svými polštářky vyladil Typoland. Pořadatelem celé akce byla agentura Freya CZ a odborným partnerem Martinus.cz.


Mám z té soboty strašně dobrý pocit. Ze všech řečníků doslova čišelo nadšení a radost z toho, co dělají a já odcházela celá nadšená, radostná a inspirovaná, takže děkuju nesmírně organizátorům i přednášejícím na Belles Lettres za parádní zážitek! :-)Co by na festivalu nejvíc lákalo vás? :-)

14 komentářů:

 1. Lákalo by ma asi úplne všetko :-D Síce knihu netúžim napísať, lebo neviem tvoriť príbehy, ale to nevadí, aj tak mi celý ten program pripadal skvelý. Kto vie, či budú pokračovať aj ďalšími ročníkmi... Výborný report, aj ja sa cítim byť inšpirovaná a radostná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ráda slyším. : ) A doufám, že to příští rok zopakují!

   Vymazat
 2. Pěkné fotky a mrzí mě, že jsem nemohla, ráda bych se také něco dozvěděla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad bude příští rok další : )

   Vymazat
 3. Asi by mě nakonec lákala jen ta přednášky Olgy, jinak moc na marketing a tak nejsem, spíš se chystám příští týden na Knihex :) A Hejno bez ptáků mi bohužel přijde jako neskutečně přeceňovaná věc :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Knihexu budu taky. ; ) Nevím, Hejno jsem ještě nečetla, každopádně mě strašně zaujalo, jak ta knížka vlastně vznikala. : )

   Vymazat
 4. Hezký report. Žádné téma mě neuchvátilo, ale věřím, že to bylo zajímavé a společnost milá. Překvapuje mě, co píšeš o Hejnu, protože jsem o něm žádnou chválu nečetla, ale tak asi si ho aspoň konečně přečtu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. : ) Jak jsem říkala výše, nehodnotím zatím Hejno jako knížku, jen ten příběh jejího vzniku je zajímavý.

   Vymazat
 5. Wau :) Taky bych ráda na nějakou takovou akci, ale všechno je většinou v Praze, což mám dost z ruky a finančně bych to asi nedala :/ Tak třeba se dočkáme i něčeho na moravě :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já v Praze studuju a taky nebydlím, takže teď přes léto toho asi taky budu muset spoustu oželet... ale ono i v Brně se pořád něco děje. : )

   Vymazat
 6. Určitě to byla skvělá akce. Mít na to peníze a nebýt nemocná, byla bych tam moc ráda. :) Bude se něco takového v budoucnu ještě konat? Opravdu to muselo být hodně inspirativní :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, jaký to mělo úspěch, určitě předpokládám, že se to napřesrok bude opakovat. ; )

   Vymazat
 7. Muselo to být zajímavé a inspirující, pokud bude opakování příští rok, určitě se zúčastním:)

  OdpovědětVymazat

Články na mail