Grace, kněžna monacká: Je libo knihu nebo film?

Podařilo se mi v uplynulých dnech (navzdory dramatickému zkouškovému období) přečíst novinku z řady beletrizovaných životopisů od Metafory, velký knižní hit Grace, kněžna monacká. Navíc jsem byla pozvaná na premiéru stejnojmenného filmu. Od obojího jsem si slibovala hodně, obojí bylo úplně jiné, než jsem očekávala, obojí mě lehce zklamalo.


Nejprve kniha. Očekávala jsem tradiční beletrizovaný životopis, ale Jeffrey Robinson nabízí "jen" prapodivnou směs biografie a rozhovoru s členy monacké knížecí rodiny, která mi chtě nechtě trochu připomínala dvoustránky o slavných osobnostech z časopisu typu Květy, které si prohlížím u babičky.


Ale tak fajn, postupně jsem si zvykla. Nakonec jsem usoudila, že to není nejhorší, vlastně je to docela zajímavý způsob, jak odvyprávět něčí životní příběh.


Až na to, že tohle není knížka o Grace.


Jistě, svým způsobem se jí neustále dotýká. Ale čekala bych, že v knize s takovým názvem bude hrát Grace hlavní roli. Ale ona je jen jedna z těch vedlejších. Mnohem víc se autor soustředí na politickou situaci v Monaku, jejího manžela Rainiera III., životní osudy jejich třech dětí. Je to příběh rodu Grimaldiů, ne příběh Grace Kelly. Její filmové kariéře je v knize věnována jedna malá kapitolka, navzdory tomu, že její hollywoodská léta byla pravděpodobně tím nejvzrušivějším, co se jí kdy v životě přihodilo.


Knížka byla oficiálně schválena monackou knížecí rodinou a je podlézavá a nereálná. Kníže je tu vykreslen jako ten největší hrdina, nejlepší manžel, nejpřitažlivější muž, nejchytřejší ze všech chytráků. Zkrátka takový ředitel zeměkoule, co nedělá chyby. Podobně je na tom Grace - pohádková princezna bez jediné vady - a jejich tři potomci. Navzdory tomu, že Caroline, Alberta i Stéphanii provázely životem četné skandály, chraňte všichni svatí toho, kdo by si o nich troufl pomyslet něco negativního.


Od začátku do konce prostě autorovi, který je očividně největším fanouškem celého rodu Grimaldiů a zapřísáhlým milovníkem Grace, nevěříte. Není to věrohodné a opravdické. Naopak, je to strašně povrchní


Ale abych jen nekritizovala, nutno dodat, že je to zároveň knížka čtivá, bohatá na evropské a monacké reálie především. Ti, co mají v oblibě historii, nebudou úplně zklamaní. Ale pokud čekáte, že opravdu poznáte nejslavnější monackou kněžnu a hollywoodskou herečku, radši se poohlédněte po něčem jiném.Grace, kněžna monacká (Grace of Monaco) / Jeffrey Robinson / Viktor Faktor / 2014


Ráda bych napsala, že když se vám nebude líbit kniha, tak vás alespoň nezklame film. Ale tůdle.

Čekala jsem velkolepý film s bohatým příběhem, napínavý, dechberoucí, dojemný. Dostala jsem hodinu a půl detailních záběrů na obličej Nicol Kidman, která se fakt, fakt strašně snaží být jako Grace. Ale moc jí to tedy nejde.


Ve filmu si aspoň částečně na své přijdou spíš holky. Výprava je vážně skvostná, šaty a účesy prostě bezchybné. Těch několik záběrů na Monako v celé jeho kráse ve mně rozechvělo chutě vyrazit na dlouhou dovolenou. Ale to je asi tak všechno. Aspoň že tentokrát je to fakt jen o Grace.Sledujeme ji v její (údajně) nejzajímavější části života, když francouzský prezident de Gaulle naléhá na Monako, aby začalo zdaňovat své obyvatele a hlavně francouzské občany žijící na jeho území. Její život je přehlídka plesů, rádoby charitativních večírků, zkrátka pohádka, jak jsme čekali. Do toho se objeví režisér Hitchcock s tím, že by pro Grace měl zásadní roli. Grace tedy zvažuje, zda se vrátit k filmu. Nejdřív by ráda. A pak ne. A pak zase jo. Potom dlouho neví, člověk by na to skoro zapomněl, a nakonec řekne ne. Ale ne kvůli totálně sobeckému princi, toho miluje, dělá to přece kvůli sobě!

Ach bože. Chvílemi to bylo tak hloupé, že jsem se neubránila úsměvu. Třeba když se uprostřed filmu tvůrci rozhodli, že z toho nebude drama, ale sladká limonáda ve stylu Deník princezny. Grace se totiž po spoustě letech v Monaku milostivě uvolila naučit francouzsky. K popukání!


A vrcholem všeho je, když Gracein dojemný proslov o lásce bez hlavy a paty zastaví blížící se válku s Francií. Tak jasně, že jo.Grace, kněžna monacká (Grace de Monaco) / Olivier Dahan / Nicol Kidman, Tim Roth, Milo Ventimiglia / 2014


Když to shrnu, zklamalo mě obojí, ale knížka není ani zdaleka taková katastrofa jako film. Vlastně mám pocit, že by se mohla spoustě lidí líbit, minimálně ti, co jako já vyrůstali na pohádkách o Sissi, podobně přeslazený životní příběh kněžny Grace ocení.


Co vy a Grace? Četli jste knihu? Chystáte se do kina? :-)

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora.
Za pozvání na premiéru filmu děkuji filmové společnosti Bontonfilm.

Share this:

, , , , , , , , , ,

KONVERZACE

12 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Takovou recenzi jsem měla napsat! :D Tohle je skvělý.. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Čekala jsem, že to kniha i film uchopí takhle. Přijde mi, že si Grace prostě strašně uškodila, když si vzala Rainiera. A současný kníže Monaka taky není nic moc. Ono co byste také chtěli od země, která těží tak maximálně ze své polohy a zbohatlíků, kteří ji navštěvují. Vždyť ani nemá žádnou pořádnou kulturu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, takhle to tedy já zas nevidím. O Monaku toho nevím tolik, abych si na něj dělala nějaké názory, ale minimálně za doby Rainiera a Grace to byla kulturní metropole. Ale co já vím, jak je to teď. Nicméně nesoudila bych tak přísně. : )

   Vymazat
 3. Já nečetla knihu a na film se také nechystám. Možná by to nemuselo být špatný, ale prostě to není to pravé ořechové pro mě. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud máš ráda evropské dějiny, takové to princeznovské pozlátko nebo pěkné šatičky, třeba změníš názor. ; )

   Vymazat
 4. Doteď jsem o knize slyšela samou chválu, tak jsem docela překvapená, možná to přisuzuju rozdávání recenzáků, tak jsem ráda, že se nevezeš na stejné vlně. Na filmy moc nejsem, ale zrovna Nicole mám ráda a kvůli výpravě už jsem pár filmů shlédla, možná to ale pak člověka jen žene do deprese, že takhle to v jeho šatníku a šperkovnici nikdy vypadat nebude. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, doufám, že by někdo knížku nevychvaloval jen proto, že je to recenzní výtisk. :D Můj šálek kávy to nebyl, ale předpokládám, že někomu by se to zamlouvat mohlo. A stejně tak i film, právě kvůli té parádní výpravě. Ovšem myslím, že v depresi z toho nebudeš, leda že bys toužila po šatníku z padesátých let. :D

   Vymazat
  2. Tedy, já taky dost doufám, že čtenáři nerecenzují kladně jen proto, že dostali recenzní výtisk. ;) A mimochodem, máme kladné recenze i od cizích lidí, nejen od recenzentů... Helena z nakl. Metafora

   Vymazat
 5. Na knížku i film jsem se docela těšila, protože mě příběh kněžny Grace zajímá, ale ráda bych vyloženě něco o ní. Ta knížka je teda vážně zklamání, pokud je podlejzavá, aby se náhodou nešušklo někde něco nehezkýho, to nemám ráda a upřímně, ředitelé zeměkoule taky ne, takže díky za varování. Film si ještě rozmyslím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Promysli to, možná pro trochu kochání to stojí za to. : )

   Vymazat
 6. Tak moc se mi líbí obálka. Třeba Harry Potter je super knížka, ale ten hnus na obale.. To samé knihy od Kinga, hrůza. Tahle 'o Grace' se mi líbí a zase za moc nestojí uvnitř. :(

  OdpovědětVymazat