D'Avenia neurazí, ani nenadchne

Bílá jako sníh, rudá jako krev. To je název knihy, kterou knihkupectví Neoluxor na svém blogu zařadilo do žebříčku knih, jenž byste si měli přečíst, pokud se vám líbilo Hvězdy nám nepřály. 


Leo je vcelku obyčejný teenager. Miluje fotbal, svůj batmoped, iPod. A taky Beatrici, o rok starší rudovlasou krásku. Jeho život plyne poklidně, dokud se nestanou dvě zásadní věci. Zaprvé, objeví se nový supl na dějepis a filozofii, který dostane přezdívku Snílek a všechny dosavadní Leovy jistoty a hodnoty obrátí vzhůru nohama. A zadruhé, překrásná a nedotknutelná Beatrice dostane leukémii. 


Srovnávání s Hvězdami opravdu není na místě. Jasně, hlavní hrdinové jsou zhruba stejně staří a taky se jim do cesty postaví zákeřná nemoc, ale příběh jako takový je úplně o něčem jiném. Greenovy Hvězdy jsou absolutně profesionálním výkonem, který bere dech a je na jednu stranu totálně jednoduchý, ale na druhou zas šíleně moudrý. Alessandro D'Avenia napsal knížku, která Hvězdám nesahá ani po kotníky. Což ovšem neznamená, že není dobrá. Hvězdy jsou nejvyšší level, jasná věc.


V knize Bílá jako sníh, rudá jako krev, autor vsadil především na metafory a takové to pábitelské nabalování myšlenek na sebe. Dialog je tu tak trochu odsunutý na vedlejší kolej, hlavní slovo tu má Leo a proud jeho myšlení v ich-formě je zkrátka k nezastavení. Někdy mi takový způsob vyprávění nevadí, ale teď mi to nějak bylo proti srsti. Asi že už jsem poslední dobou zastáncem stručných a jednoduchých vět, které dokáží člověka posadit na zadek a vyrazí mu dech, protože jsou zkrátka tak pravdivé.


Tohle bohužel D'Avenia neumí. Ještě ne. Podle mě zbytečně okecává věci, které by se daly říct mnohem jasněji a stručněji. Na druhou stranu, nutno říct, že pár jeho myšlenek jsem si musela někam poznamenat - jsou totiž ohromně moudré. Takže ne, že by příběh nebyl kvalitní, jen je tam toho občas přehršle.


Mínusem knihy je také to, že mě hlavní hrdina Leo neuvěřitelně odpuzoval. Je to smutné, když vás nebaví ten nejdůležitější člověk v příběhu, zvlášť, když ho ještě sám vypráví. Ale nemohla jsem si pomoct. Vždyť on byl tak strašně posedlý Beatricí, zoufalý, leckdy skoro ubohý. Trošku mi připomínal Bellu ze Stmívání. Té jsem to tolerovala spíš. Nojo, takovéhle pubertální lásky se spíš hodí k holkám, než ke klukům. Sympatizovala jsem naopak s jeho nejlepšími kamarády, Nikem a Silvií. Profesor Snílek se mi na základě anotace a recenzí zdál jako zásadní osoba, která bude Lea postrkovat kupředu, ale nakonec se z něj vyklubala jen kulisa, kterou bych v příběhu nijak zvlášť nepostrádala.


Sečteno podtrženo, knížka mě nenadchla. Žádné slzavé údolí se nekonalo, ačkoli jsem četla, že při čtení spotřebuji (minimálně) balíček kapesníčků. Celý příběh mi tak nějak nesedl, neurazil, ale nic extra to nebylo. Možná že ho ocení ti, kteří jsou v Leově věkové kategorii, třeba si s hlavním hrdinou budou rozumět víc. 


Bílá jako sníh, rudá jako krev (Bianca come il latte, rossa come il sangue) / Alessandro D'Avenia / Zdeňka Nováková / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota.
Za tabulkový vzkazník děkuji eshopu Lavender.

Share this:

, , , , , ,

KONVERZACE

8 x byl okomentován tento příspěvek:

 1. Já se na knihu docela těším, ale po tvé recenzi k ní asi budu přistupovat opatrněji a pokusím se nic neočekávat.

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, táto kniha ma na základe anotácie dosť zaujala, ale potom som zhodnotila, že na to asi nebudem tá správna veková kategória. Vyzerá to tak, že som mala pravdu :) Ale možno to s ňou niekedy v budúcnosti skúsim... Keď sa budem cítiť dostatočne duševne mladá :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem pravděpodobně nebyla dost mladá ani duševně, třeba ale budeš mít větší štěstí. : )

   Vymazat
  2. Napadlo mě uplně to stejné. Nechci si myslet, že je to snaha se svézt na úspěchu Hvězd (ani ty jsem nečetla), ale spíš se to nějak hloupě sešlo, podobná témata a ladění knih. :-) Moc mě to nelákalo, a teď už vůbec neláká. Nicméně pěkná recenze, jako vždy. :-)

   Vymazat
  3. Jojo, taky si myslím, že je to jen náhodička, podobný téma, stejně staří hrdinové, teď jsou Hvězdy velkej hit, takže určitě se nikdo vézt na úspěchu Hvězd nechce. : ) A děkuju! : )

   Vymazat
 3. Vidíš a zase jsem v jedné recenzi psala nadšení z těch metafor a okecávání :) To je o tom, komu co sedne, nicméně chápu, že když Ti nesedne hlavní hrdina je to těžké :) Pěkná recenze jako vždy :)

  OdpovědětVymazat