5 smyslů, 12 autorek, 31 povídek

čtvrtek 19. června 2014

Zrak. Sluch. Čich. Chuť. Hmat. 5 základních smyslů. 12 českých autorek. 31 povídek. 1 povídková kniha. Všemi smysly. Skvělý čtenářský zážitek.

Na tuhle knížku jsem se dívala hrozně skepticky.

Já nána.

Jenže ono to má růžový obal, nakladatelství Jota to zařadilo do Beletrie pro ženy a jedna z těch autorek píše pro časopisy Maminka, Miminko a Dieta (tři různé tituly).

Tak jsem holt předpojatá, no.
Už nebudu. Slibuju.

Protože jsem zase jednou narazila na skvělou knížku, která klame tělem. Očekávala jsem povrchní povídky bez šťávy a emocí, dostala jsem hluboké příběhy, které ve vás zanechají spoustu nejrůznějších pocitů. Někdy je to spíš pachuť, hořká a smutná, jindy zase napětí, radost, rozněžnění nebo nostalgii. Mají tisíc vrstev a tisíc různých podob. Všechny stojí za přečtení.


Z autorek jsem poznala akorát Barboru Baronovou, protože vím o její spolupráci s Ditou Pepe. A taky už jsem zabloudila na web své (skoro)jmenovkyně Jany Benešovské. A zbytku přítomných dam jsem neměla sebemenší tušení a tak nějak hloupě předpokládala, že povídky od těch známějších budou lepší, nebo aspoň čtivější. Nakonec mě nejvíc dostala povídka Pomerančová, kterou napsala Renata Fíková, blogerka roku z blogů na iDnes.cz, o které jsem nikdy neslyšela. Kdo by to byl řekl.
Kniha je rozdělená na 5 částí.

Podle pěti smyslů.

Každý ze smyslů je uveden černobílou fotografií Davida Konečného. Ne všechny spisovatelky napsaly povídku na všechna témata. Některé napsaly jen dvě, některé čtyři. Limit se očividně nestanovil. Zadání ovšem všechny splnily do puntíku. Z každé povídky, ať už se vztahuje ke kterémukoli ze základních lidských smyslů, ten jeden základní lidský smysl naprosto jasně vyzařuje. 


Nejintenzivněji jsem to cítila u čichu.

O čichu se píše nejlíp. Nejniterněji, nejpalčivěji.
Zase se prokázalo moje tvrzení, že přijít o čich by bylo stejně hrozné jako ztratit zrak. 

Protože povídky psalo 12 úplně odlišných lidí, nenajdete tu jednotný styl psaní nebo vyjadřování. A to je na téhle knížce taky krásné. Je to v podstatě docela útlá knížka, ale plná rozmanitosti. Občas mi něco nesedlo, třeba ta různá nářečí prostě nemusím, jsem radši, když se používá jednoduchá, spisovná čeština. Ale dohromady to spolu tak nějak ladí.


Navíc je v téhle knížce strašně silně znát ten "ženský prvek", to, že se dvanáct žen vypsalo pro své čtenáře společně. Ačkoliv jsou nejednou hlavními hrdiny muži, stejně je tohle ženská kniha. Což ovšem neznamená, že ji nemohou číst muži, to vůbec ne. Měl by si přečíst každý, kdo pátrá po kvalitní současné české literatuře.

Kterého smyslu si ceníte nejvíc?


Všemi smysly / Barbora Baronová, Jana Benešovská, Blanka Čechová, Renata Fíková, Pavla Horáková, Barbora Janečková, Ilona Laužanská, Jana Micková, Jana Potužníková, Veronika Šlechtová, Zdeňka Šubrová, Iveta Vařečková / 2014
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

12 komentářů

 1. Já jsem tušila, že tahle knížka bude výborná! Škoda, že jsi nevyfotila nějakou tu úvodní fotku :) Jinak bych nechtěla přijít o žádný ze smyslů, tak nějak dohromady tvoří celek a nedovedu si představit přijít ani o jeden. Málem jsem přišla o jedno oko a nebylo to vůbec příjemné. Pěkná recenze, nalákala jsi mě :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jo, túto knižku by som bola úplne prehliadla (ružová obálka "zafungovala"), ale vďaka tebe teraz registrujem a budem sa po nej obzerať. Perfektná recenzia, veľmi sa mi páčil ten sebekritický začiatok :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. : ) Teď čtu další knížku s růžovým obalem a zase je parádní. : )

   Vymazat
 3. Vypadá to moc zajímavě - vůbec jsem nevěděla, že taková knížka je :) Dost možná je to tím, že jen zřídka čtu povídky a tak mám v téhle oblasti velké mezery.

  Na otázku se smysly je těžké odpovědět, ale asi nejvíce si cením sluchu, když nad tím přemýšlím. Hrozně ráda mluvím s lidmi, poslouchám jejich příběhy, což by bylo bez sluchu o dost komplikovanější. Ale přijít o zrak a nikdy nemít možnost přečíst další knížku si také neumím představit. Zkrátka snad mi zůstanou všechny :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za komentář, je mi jasný, že nikdo by se nevzdal žádného ze smyslů, ale je zajímavé vidět, co kdo preferuje. Jinak před povídkami dávám taky většinou přednost jiným žánrům, ale tohle vážně stojí za to. : )

   Vymazat
 4. Kdybych na takovouhle knihu necetla tak hezkou recenzi, asi bych ji taky spis zavrhla... Jinak ja beru vsech 5 smyslu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Renatu Fíkovou mám ráda, její fejetony mě vždy rozesmějí a jsou opravdu ze života!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím od ní načíst něco víc! ; )

   Vymazat
 6. Tak to vyzerá strašne zaujímavo, podobné knižky mám rada a keďže chcem v lete viac objaviť tvorbu našich spisovateľov, asi sa popozerám aj po tejto knižke. Díky za tip a peknú recenziu :)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.