10 věcí, podle kterých poznáte booklovera

pátek 27. června 2014

Tak mě napadlo, že bych mohla zkusit shrnout své poznatky za tři roky, co se rozhlížím v české knižní blogosféře. Článků o tom, jak vypadá dnešní nefalšovaný booklover (neboli hezky česky knihomol) už jsem pár přečetla a moje postřehy se pravděpodobně nebudou zase tak lišit. Ale třeba vymyslím něco nového. Tak jdeme na to. Jak poznáte booklovera?

#1 Harry Potter

Díky čemu jsi začal číst? Od booklovera na devadesát devět procent dostanete odpověď, že to bylo díky sedmi dílům Harryho Pottera, které si kupoval za první kapesné. Pravděpodobně taky čekal na sovu s dopisem z Bradavic. A kdyby si nasadil Moudrý klobouk, dostal by se do Nebelvíru, přinejhorším do Havraspáru. Pokud to byla dívka, v dětství byla stejná šprtka jako Hermiona. Pokud to byl kluk, Hermiona se stala jeho první platonickou literární láskou.

#2 Záložky

Zakládáte si knížky papírovými kapesníčky, jízdenkami, případně, nedejbože, ohýbáte roh stránky? V tom případě rozhodně nejste booklover. Bookloveři mají styl. Pokud už nemají sbírku záložek Ze života knihomolů od Martinus.cz, které byly speciálně navrženy různými autory, věřte, že vždycky mají v záloze nějakou jinou, ohromně designovou záložku, třeba od Bookmarklovers. Protože zmuchlaný papírový kapesníček na Instagramu nevypadá tak dobře. Že.

#3 Citáty

Opravdový booklover sdílí svůj životní úděl s ostatními. No two persons ever read the same book. Keep calm and read books. So many books, so little time. A to je jen zlomek. Nakonec to vypadá, že bookloveři nemají žádné opravdové přátele. Protože jejich nejlepším přítelem je přece kniha. Taky se zdá, že milostný život pro ně neexistuje. Jelikož žádný kluk se nemůže ani přiblížit jejich vysněnému knižnímu hrdinovi a každý večer usínají v posteli s knížkou. 

#4 Typické drobnůstky

Očmuchávání zbrusu nové knihy. Nakukování do knihkupectví pod záminkou, že se jdete jen podívat, navzdory tomu, že víte, že odejdete minimálně se třemi románky. Snění o tom, že se právě nacházíte v příběhu, který čtete. Srovnávání knih v knihovně podle určitého řádu. Kilometrové wishlisty plné knížek, na jejichž čtení nemáte čas. Do tří metrů od vás se vždy nachází nějaká kniha. Rozumíte slovům jako young adult, víte, že Metafora není jen metafora. Dokážete se u knížky nahlas smát nebo se dojmout k slzám. Když se blížíte ke konci dobré knížky, trochu napětím zadržujete dech. Děláte něco z toho? Jste booklover.

#5 Instagram

O své knižní úlovky se pravidelně dělíte se sociálním světem. Než se pustíte do své ovesné kaše s borůvkami z farmářského trhu, nezapomenete na hashtag #jimesknihou. A pro jistotu ještě #copravectu, kdyby to náhodou všem nebylo hned jasné. Taky pravidelně ukazujete kupičku knížek, která čeká na přečtení. Aby ostatní bookloveři věděli, že v tom nejsou sami.

#6 Spoustu času na čtení

Život booklovera je úžasný. Booklover nedělá nic jiného, než že utrácí statisíce za knihy, které pak čte, fotí a nejlépe pak o nich píše na svůj blog. A všechno to dělá v nějaké totálně stylové kavárně vedle cappuccina a cheesecaku. Nebo s nějakým super vege občerstvením. Ehm. Protože občas jsou to tak trochu hipsteři.

#7 Znalec

Booklover má něco načteno, takže vám hravě dokáže poradit, co je typické pro magický realismus a co pro beatníky. Z fleku vysype pět názvů knih od Hemingwaye a pět od Remarqua. Ví, že se Čapek ani teoreticky nemohl potkat s Němcovou. Když před ním začnete Byl pozdní večer, první máj... hravě odříká další verše. Kromě toho je pochopitelně grammar nazi a je dost pravděpodobné, že pokud jste mu napsali, že právě sedíte u babyčky, už s vámi nikdy v životě nepromluví.

#8 Srazy

Booklover s radostí kvituje každou příležitost setkat se s dalšími booklovery. Tudíž každý druhý měsíc pořádá knižní srazy, na kterých se všichni druží a podle drbů, co se ke mně donesly, si prý užijí velkou spoustu zábavy. Dokonce i té neknižní!

#9 Tvoje nejoblíbenější knížka?

Otázka, kterou každý booklover nesnáší. Proč, říkáte si? Vždyť je to jasné. Jak si má člověk z tolika skvělých příběhů vybrat jeden jediný? Už jste vybírali tu nejlepší příchuť zmrzliny, tu nejhezčí písničku, ty nejkrásnější boty? Aha, tak víte, jaké je to peklo. Pokud budete chtít booklovera potěšit, zkuste otázku položit jinak: Jaké jsou tvé oblíbené knížky? Uvidíte, že booklover pookřeje. A bacha, pak bude mluvit asi tři hodiny v kuse.

#10 Láska...

...ke knihám. Jako by to nebylo na první pohled jasné, že. Bookloverem jste především tehdy, pokud srdcem i duší své knižní poklady zbožňujete. Nemusíte je hýčkat a oprašovat v knihovně, ale třeba tahat v kabelce a namáčet ve vaně -> důležité je, že s nimi trávíte čas! 


Jste bookloveři? Já rozhodně.

A ještě něco navíc...
Napište mi do komentářů, jak se podle vás pozná booklover. Nezapomeňte se podepsat celým jménem, napsat svůj e-mail a milé od vás bude, když dáte like facebookové stránce nakladatelství Jota. Vyberu 2 nejoriginálnější odpovědi, které získají nový knižní hit od Joty Bílá jako sníh, rudá jako krev. Výherce vyhlásím v pondělí v poledne na svém Facebooku


30 komentářů

 1. Ach jo, asi jsem houby booklover - čtení jsem měla ráda ještě před Harrym a jednu záložku už mám dva roky (dělám si na ni čárku za každou přečtenou knihu :)). Ale jinak nelze nesouhlasit. A jak se pozná podle mě? To když s takovým vedete rozhovor a on vám neodpovídá, protože se mu v hlavě odehrává dilema kterou knihu si pořídí za poslední zbytky výplaty a střelhbitě zamítá myšlenky na to, že by si snad pořídil nové boty místo těch rozpadajících se :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, a asi se tedy zapojím i do soutěže - Marie Dýbová, dybovamanka@gmail.com. Jota lajknutá :)

   Vymazat
 2. Hezký seznam, zrovna jsem přemýšlela nad podobným článkem, ale zrovna ve Tvých bodech se moc nepoznávám :-D Já si myslím, že booklover je ten, který když čte, neví, co se kolem něj děje. Hezký víkend, Jani
  PS Podle zvýšené frekvence článků mě napadlo, že máš asi hotový semestr, tak gratuluju :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, Jani, už mi začaly prázdniny, takže teď zřejmě budou články hned několikrát do týdne. : )

   Vymazat
 3. Bookloverka

  S hlavou skloněnou nad stránky knihy,
  nevnímá, neslyší, kdekdo se diví.

  V tichosti dokáže snít,
  prožívat, milovat, chtít.

  Pokud ji potkáte, nechte ji být,
  má svůj svět a ten si chce žít.

  evin.vysehrad@gmail.com
  Eva Černohorská

  OdpovědětVymazat
 4. No jak vidím, ještě mám co dohánět :)
  Myslím, že booklover se pozná tak, že když s ním člověk vyrazí do města na nákupy, nebude obcházet obchody s módou a hledat nejnovější trendy, ale na dlouhý čas se zapomene v knihkupectví. Když se ho člověk zeptá co vše nosí v kabelce, nevysype z ní spoustu kosmetiky, ale krom pár drobností v ní určitě má krásnou voňavou rozečtenou knihu. Když si večer zaleze do postele, neusíná u zapnuté televize, ale hltá v knížce jednu stránku za druhou a přemýšlí jak jen ten příběh skončí :)
  Blanka Jedličková, rudokraska@gmail.com a Jota samozřejmě lajknutá :)

  OdpovědětVymazat
 5. Booklover se pozná třeba ještě tak, že knížky hltá, nedokáže se od nich odtrhnout, čte rychle, nemůže se příběhu nabažit a dychtí po tom vědět, jak bude pokračovat.. a ke konci začíná zpomalovat a protahuje čtení, jak to jen jde, jelikož mu je líto, že kniha končí a chce si ji ještě užít co nejdéle :)
  Čte znovu a znovu některé pasáže v knize (ač ji nemá ještě ani dočtenou), protože si chce ještě poněkolikáté vychutnat situace, které mu nějakým způsobem vzaly dech.
  Návštěva knihovny je pro Booklovera něco úžasného, protože tam je ve svém živlu (a mezi dalšími knihomoly). A nemůže jinak, než že po každé návštěvě odchází s několika knihami, i když šel vlastně jen vrátit ty přečtené a ujede mu kvůli tomu vlak (můj případ ze středy :D).
  Určitě nebudu sama, kdo tohle všechno provádí :)

  Klára Hausteinová, bianca7@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Myslela jsem, že jsem Booklover, ale podle Tvých bodů ještě ne... :-(
  Booklover podle mě nosí stále s sebou knihu, i když ví, že třeba nebude, kdy ji číst, je rád, když se mu podaří přečíst i jen větu ze své knihy.
  Velice rád knihy nakupuje a hromadí, když už z nějakého důvodu (asi nejčastěji nedostatek peněz) si nemůže knihu koupit, alespoň se chodí se psíma očima koukat po knihkupectvích a antikvariátech, zároveń si vytváří dlouhé seznamy knih, které si koupí, až bude mít možnost.
  Někteří bookloveři chodí i rádi do knihovny, kde se cítí jako ve svém druhém domově, odtud si odnášejí tašky plné knih, knihovnice je u pultu upozorňují, že počet knih k půjčení je omezený, i když to vědí, stejně si jich zkoušejí domů odnést více. Naopak někteří bookloveři knihovny nemají v lásce, nelíbí se jim pocit, že na by na jejich posvátné knihy někdo sahal, svačil nad nimi a hlavně ji mají jen půjčenou, a to jim nestačí...
  Bookloveři mají také police plné knih, které chtějí přečíst, ale protože knih mají tolik, nestíhají je číst..
  Své oblíbené knihy mají ve více vydáních a citáty z nich mají někde vypsané, popř. vyvěšené v pokojíku, dokáží většinu dialogů ze své oblíbené knihy citovat z paměti.

  Hana Zoubková, girlwithpoppies@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 7. Ze začátku jsem si myslela, že booklover nejsem, protože když jsem dostala první kapesné tak Rowla možná ještě obcházela nakladatelství:) No, ale dál už to na mě sedí:)
  Hm, myslím si, že pro booklovera je příznačné to, že knihy prožívám jako by to bylo skutečné. Neslyší, nevidí realitu, ale knižní svět, který si představuje. Vzdychá, koulí očima, na celé kolo se směje i brečí - a to nejenom pěkně v klidu doma, ale i na veřejnosti - třeba ve vlaku nebo v tramvaji - a teprve za opravdu dlouho mu dochází, že se na něj lidi divně dívají:) Dokáže vášnivě diskutovat o tom, jak je možné, že Sapkowski tak zvoral konec Zaklínače, jestli má cenu číst Anitu Blake od osmého dílu nebo jak je možné, že Rowlingová sakra zabila Severuse Snapea?! Každý konec knihy nebo série, který nedopadne podle jeho představ hrozně prožívá a bere si to osobně. Pokud mu nedejbože zlovolný autor zabije jeho oblíbeného hrdinu, je z toho celé dny špatný, pořád na to myslí a nutně si musí popovídat s jiným bookloverem, aby tu autorovu krutost a nespravedlnost dokázal překonat a měl sílu pustit se do nového knižního dobrodružství.
  No, aspoň já to tak mám, ale myslím, že nejsem zdaleka sama:) Jinak bych si neměla s kým povídat:)

  Zuzana Řeháková, suzannee@centrum.cz, Jota lajknutá (to je hrozný slovo)

  OdpovědětVymazat
 8. Dle mého názoru nemusí každý booklover o knížkách mluvit v jednom kuse a vnášet je do každé konverzace, pozná se jenom tak, že když někdo jiný začne mluvit o knížkách, rozzáří se mu oči a celá tvář, je to člověk, který vždy potutelně nakukuje do výlohy knihkupectví, když jde kolem. Zkrátka - když přijde na knihy, objeví se mu zvláštní jiskra v očích, aniž by cokoli jiného říkal nebo podnikal.

  Eliška Charvátová
  eliska@charvatova.cz
  JOTA má můj like

  OdpovědětVymazat
 9. Musím tedy - k vlastnímu překvapení :D - říct, že se s mnoha body příliš neztotožňuji; Harry Potter mě rozhodně ke čtení nepřivedl a na instagram přidávám fotky svých knížek, jen opravdu málokdy (i když, přiznávám, ráda se dívám na příspěvky jiných). Ale na druhou stranu některé jiné body na mě pasují perfektně - krásných záložek mám rovnou celou sbírku. I tak se mi ale tenhle článek velmi líbil :)

  OdpovědětVymazat
 10. Páni, teď jsi mě dostala, naprostá většina z toho na mě sedí. :D Jen Instagram nemám, (bohužel) nesrazuju a s Hyrrym to u mě taky bylo trošku jinak :)

  Je miliarda definicí booklovera a 156479 miliard článků o tom, jak takového booklovera poznat. Já však nedávno přišla na jednu věc, kterou jsem snad u nikoho zmíněnou neviděla a která mě docela vyděsila. Měla jsem totiž z ničeho nic strašlivě černé svědomí, když hrdinové v knížce hladověli a já se u čtení cpala čokoládou. Tomu se říká booklover :D
  Wayll, wayllcuonsach@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem smířená s faktem, že pravý booklover/knihomol ještě úplně nejsem, ale věřte mi, já se snažím. :D
  A kdo je to Booklover? To je člověk, který si nikdy nekoupí tašku, do které by se nevešel alespoň menší formát knihy. Je to člověk, který v obchoďáku jako první zamíří do knihkupectví (no, dobře, pokud to má VÁŽNĚ při cestě, staví se před tím pro kafe nebo čaj...). Booklover je ten, kdo soudí knihy podle obalu, ale v duchu si za to nadává. Ten, který se naučí pracovat i s vrtačkou, jen aby si mohl v bytě přidělat další poličky (na knížky, samozřejmě). Je to člověk, který dokáže půl hodiny stát před hromadou knih, které má koupené/darované/z knihovny, neschopný se rozhodnout, co bude číst dál. Booklover se taky třeba půjde osprchovat až ráno, přestože to nikdy jindy nedělá, protože usne u knížky, kterou prostě nemohl odložit. Taky si určitě všimne detailů, které byly vynechány/přidány/předělány ve filmovém zpracování jeho oblíbené knihy.
  A pokud chcete najít booklovera hodně rychle, zeptejte se na jednu jedinou otázku - Jakou jedinou knihu byste si vzali na s sebou na pustý ostrov? Správný booklover vám totiž podle mě nikdy nedokáže odpovědět jménem pouze jednoho titulu. :D

  Šárka Matoušková
  tamakras@gmail.com
  Jota "lajknutá" :)

  OdpovědětVymazat
 12. Lajknuto :)
  Michaela Vavřinová, vavrinovamichaela@gmail.com
  Já asi nejsem typický booklover, jak si ho většina z vás ale i ostatních ne-bookloverů představí, ale některé odstavce na mne sedi ´ :)
  Booklover je ten, kdo vidi recenzi na knizku a bud ji okomentuje: ,,Jeee tuhle jsem cetl/a" nebo: ,,tu knizku bych si rad/a precetl/a" :)

  OdpovědětVymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 14. Při čtení Tvého článku jsem najednou zjistila, že jsem asi booklover. Sice neumím odříkat celý Máj a neumím říct knihy jen tak z paměti, protože se mi už docela pletou :D Ale všechno to na mě tak dokonale sedělo, až jsem si řekla: Panejo! Takže já jsem vážně booklover? Čtení u mě začalo, tak nějak náhodou a myslím, že jsem to i zdědila po dědečkovi. Záložek mám doma neskutečné množství, že už ani nevím kam to všechno budu dávat :) (a to pořád nějaké sháním a nakupuji:D) A samotných knížek.. Těch mám doma ještě víc. Vážně nevím, kdy to všechno hodlám přečíst, ale tak snad něco o prázdninách :)
  Tvůj článek se mi vážně líbil! Do soutěže se také zapojím :)
  A jak se podle mě pozná booklover? Všude s sebou tahá knihu (stejně jako já), čte knihy ve vlacích, v metru a někteří odvážlivci i po cestě na autobus :) A tak se mi hodně líbí takové ty velké brýle s černými obroučkami i když vím, že to nemusí napovídat, že to je booklover.. :)
  Lucie Zachová
  lucizachova@seznam.cz
  Jota si můj like získala už dávno :)
  A i kdybych v této soutěži knihu nevyhrála, určitě si jí časem koupím :) Vypadá nádherně! :)

  OdpovědětVymazat
 15. Cože, Novalis a Hymny k srdci? Ne spíš Hymny noci?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha, no vidíš, díky za upozornění, já bych si toho ani nevšimla. Asi jsem se tenkrát učitelce špatně rozuměla. :D

   Vymazat
 16. Booklover se pozná tak, že o sobě nikdy neřekne, že je Booklover.

  OdpovědětVymazat
 17. Ehm, zdá sa, že nie som pravá bookloverka, ale ja si vystačím aj s obyčajným knihomolstvom :-D Prekvapujúco na mňa sedí iba bod desať :) Sedmička tiež môže byť, ale grammar nazi nie som a konverzáciu neprerušujem, pretože ten nešťastný človek by mohol byť iba dyslektik. :) Inak pobavilo, pekné :) Ale myslím, že na definovanie "pravého booklovera" alebo knihomola stačí len jedno - nedokáže si svoj život bez kníh predstaviť. :)

  OdpovědětVymazat
 18. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 19. Víte, jak lyžař, v zimě zalyžařivší si, má po horlivém lyžaření horským sluníčkem vypálený tvar svých ochranných lyžařských brýlí? Pak book lovera v létě zaručeně poznáte podle bledého obdélníku na obličeji, velikostí v závislosti na formátu jím právě čtené knihy.

  OdpovědětVymazat
 20. Tak správným booklover samozřejmě čte vždy a všude, ale někdy ho nejde na první pohled poznat. Ono stačí ale jen na chvíli zavést řeč na knihy, nenuceně, a booklover se ihned chytne. Pak jej také můžeme poznat podle toho, že když na něj mluvíme při čtení knihy, tak nereaguje a na otázky typ ,,Co čteš?" odpovídá například: Knihu. Nebo jen ukáže obálku, protože některé knihy se nedají popsat v pár větách. A taky je důležité to, že se nestydíme za to, že jsme knihomolové... Proč taky? :)

  Veronika Doležalová

  vercadole@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Díky moc všem za milé komentáře! ; ) Jak je vidět, jedna definice, jak poznat booklovera, opravdu neexistuje. : ) Na facebooku blogu U Margarety zjistíte, kdo vyhrál knížku Bílá jako sníh, rudá jako krev.

  OdpovědětVymazat
 22. Moc hezký článek:) V něčem se poznávám, v něčem ne, ale jako knihomol mám ještě jednu takovou libůstku: čtení za chůze na trasách, kde to znám. Po několika drobných kolizích se mi místní začali vyhýbat, takže teď mám na cestu od autobusu domů volné pole působnosti:)

  OdpovědětVymazat
 23. Musím se přiznat, že knihami Harryho Pottera mé šílenství nezačalo. Ale knihou Děti z Bullerbynu, kterou mám všehovšudy přečtenou nejméně desetkrát a pak to pokračovalo sérii Tajemství od Enid Blytonové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děti z Bullerbynu jsem zbožňovala! : )

   Vymazat
 24. Moc hezký článek :) Já sám miluju knížky, ale čtu poměrně málo. Teď momentálně nečtu už půl roku vůbec, protože zkouším psát. A kdybych četl, ovlivňovalo by mě to. Jinak Harry Potter byl skutečně knížkou, která mě ke čtení přivedla, v tomhle mě text naprosto vystihl :) Čekal jsem na každý díl a vyrůstal sem přesně s Harrym. Když jsem přečetl první díl, bylo mi jedenáct. Poslední díl jsem četl v prváku na VŠ.. :) Jinak chválím blog a všechny články. Objevil jsem ho až po #bl2014, ale už jsem si toho přečetl dost i ze starších věcí. Budu se těšit na další věci :) jinak jsem teď taky poprvé v životě začal blogovat. Můj v červnu udělaný blog je tady: http://dravcizkaluzi.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.