Vydejte se na Dlouhou cestu dolů

čtvrtek 15. května 2014

Přečetla jsem svého prvního Hornbyho. A rovnou jsem začala s tím, co je teď od něj vůbec nejpopulárnější - Dlouhá cesta dolů. Pokud jste o ní neslyšeli, je to nové britsko-německé filmové drámo, jehož hlavním tahounem má být bývalý agent 007. Na film jsem zatím žádné velké superlativy neslyšela, ale na knížku, to zas jo.

Zápletka je jednoduchá a plná mně sympatického suchého britského humoru. Martin, Maureen, JJ a Jess se sejdou na Silvestra na střeše věžáku Toppers' House - s úmyslem spáchat sebevraždu. Jejich životy jsou podělané různým způsobem a i když se možná někomu mohou zdát některé jejich důvody k sebevraždě malicherné, co my víme, co by oddělalo nás, žejo. Důležité je, že i přes depresi, která tuhle čtyřku svírá, se společně rozhodnou, že se pokusí nezabít do Valentýna. A do té doby... bude jejich život lepší, ale možná taky horší než dosud.

Při čtení téhle knížky jsem si prošla třemi fázemi. Na začátku to bylo samé "Jo! Skvělé, vtipné, čtivé, úúúžasné!" Zhruba v polovině následovala podivuhodně nudná pasáž, kterou jsem jakžtakž přelouskala a div jsem knihu neodložila. Nakonec jsem to ale nějak přežila a dobře jsem udělala, protože ten závěr byl dle mého famózní a já se zase báječně bavila a hltala příběh těch čtyř roztodivných bláznů. Trochu zvláštní, ale ve výsledku se mi knížka líbila.

Martin, Maureen, JJ a Jess se ve vyprávění střídají a pokaždé hovoří ze svého úhlu pohledu. Protože Nick Hornby není žádný amatér, ale spisovatelský kumštýř, máte tak na výběr hned čtyři různé styly psaní. Každá postava je úplně jiná, uhlazený Martin, staromódní Maureen, sečtělý JJ a potrhlá Jess, ale v každém je něco zajímavého, netradičního a neotřelého, na každém něco milujete a něco nesnášíte. Vsadím se, že v originálu je to střídání role vypravěče ještě zajímavější, ale nutno říct, že překlad do češtiny od Michala Prokopa je prvotřídní kvalitka.

Ačkoliv každý hrdina má něco do sebe, mou favoritkou byla už od začátku uťáplá Maureen, jejíž neustálý údiv nad zhýralostí zbytku party byl pro mě nevyčerpatelným zdrojem zábavy. Při čtení jsem pořád očekávala nějaká moudra, citáty, hlubokomyslné věty, znáte to. Taková ta slova, co byste očekávali v knížce o sebevraždách. Zvlášť od Maureen. Ale Nick Hornby se k ničemu takovému neuchyluje a sází jen na svůj břitký humor a trefné poznámky. Mám dojem, že mnoho sebevrahů by to ocenilo víc, než dojemné fráze.

Asi to není kniha pro každého, a pokud už teď víte, že vám britský humor nesedne, radši se do ní nepouštějte, budete zklamaní. Příběh není ani pro ty, co ujíždějí na akci a velkém dramatu. Tohle je spíš komorní záležitost, která funguje na dobře vystavěných dialozích a uštěpačných poznámkách. Všechny postavy jsou tu vykresleny jako živé a vůbec bych se nedivila, kdybych někdy v trafice v nějakém bulvárním plátku uviděla na titulní stránce fotku Martina Sharpa, toho bídáka...


Dlouhá cesta dolů (Long Way Down) / Nick Hornby / Michal Prokop / 2014
Za Chocolate Sticks děkuji eshopu Čajovinka.cz.

6 komentářů

 1. Nejsem velká fanynka Hornbyho, kniha o sebevraždách ale rozhodně vypadá lákavě. Vždycky je zajímavý číst, co koho trápí a s čím se už nezvládá poprat. Hádám, že to dobře dopadlo, a tak tu nebudu mudrovat o vážných věcech, jenom, promiň, že to nesouvisí, se musím pokaždý pozastavit nad odkazem Čajovínka. To je fakt jak čaj a h*vínka. Uf. Musela jsem se svěřit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mě to téma hned zaujalo. : ) A je fakt, že to není nejšťastnější název, no. Ale v recenzích často fotím ňaminky od nich, tak jsem si řekla, že sem na ně hodím odkaz, kdybyste si taky chtěli zamlsat. : )

   Vymazat
 2. Ja mám Hornbyho rada, jeho knihy sú typicky britsky humorné, miestami smutné, trochu cynicke, a to ja rada. Dlhú cestu dolu mám doma ešte z prvého vydania a je fakt dobrá, ale radšej mám jeho román About a boy (Ako na vec). Tú skutočne vrelo odporúčam :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mi ten jeho styl sedne. Dík za tip na knížku, určitě si od něj ještě něco chci přečíst. : )

   Vymazat
 3. 'Teď jsi mě fakt navnadila:) Uštěpačné poznámky a britský humor je moje krevní skupina, navíc to téma sebevražd...To si musím přečíst:) Děkuju za tip

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.