Se učit, se učit, se učit

pátek 23. května 2014

Dějiny české sociologie jsem poprvé spatřila ve výloze své oblíbené Academie na Václaváku. Nebudu vám lhát, byla to láska na první pohled. Jo, jsem jeden z těch cvoků, co mají rádi sociologii.

Totiž. Mám ráda společenské vědy. A mám ráda dějiny. Když to spojíte dohromady a napíšete o tom knížku, budu nejšťastnější. Zdeněk Nešpor (a kolektiv) mi tohle provedl se sociologií. Dějiny české sociologie jsou nesmírně objemná a podrobná bichle o všem důležitém, co se kdy v Čechách v sociologii událo. Jak to vlastně celé v tom 19. století vzniklo, pak se to hodně motá kolem Masaryka a Beneše a na závěr přihodí pár úvah na téma, jestli má dnešní sociologie podobu už jen anket veřejného mínění.

Je tu všechno. Všecičko, na co byste si jako studenti / učitelé / milovníci sociologie / milovníci společenských věd / milovníci tlustých bichlí mohli vzpomenout. Nebudu vám lhát, už jsem četla i záživnější knížky a úsporné písmo a absence krátkých vět tomu zrovna moc nepomáhají. Není to knížka pro radost, to je jasné. Je to knížka, která svými rozměry okamžitě evokuje studium, dřinu, pot, slzy...

...ale tak když už mám pro to své studium něco udělat, tak ať udělám to nejlepší, ne?

S Dějinami české sociologie v tomhle případě nesáhnete vedle. Já jsem, co se sociologie týče, dost amatér, knížku jsem si pročítala a prohlížela hlavně proto, že mám tak ráda ty společenské vědy a že mi podobně tlusté knížky dělají ohromnou radost. Nešporova kniha byla ovšem schválena i odbornicí na slovo vzatou, studentkou sociologie a sociální politiky, mou drahou kamarádkou Lucií. A byla mi okamžitě zabavena jako první pomoc při zkouškovém období.

Co konkrétně v knížce zaujalo mě?

S chutí jsem si početla o tom, jak se rodila sociologie za Masaryka (mám ráda to prvorepublikové období) a taky jak se vyvíjela za Foustky a Chalupného. Setsakra zajímavé to se sociologií bylo i během 2. světové války a za komunistické vlády. Přiznávám, že po transformaci už mě ta novodobá sociologie zrovna dvakrát nebrala - měla jsem trochu dojem, že je to vlastně celé o ničem. Nebavilo mě to. Ale to je jen mým osobním vkusem, poslední kapitoly nijak nepokulhávají za těmi prvními.

Kapitoly v knížce jsou přehledně rozdělené na podkapitoly a podpodkapitoly. Jen bych propříště možná doporučila přece jen rozdělení na menší odstavce, aby to čtení rychleji utíkalo. Jinak ovšem nemám výhrady. Dějiny české sociologie jsou parádní studnicí moudrosti pro všechny, kteří chtějí načerpat co nejvíc znalostí o české sociologii. Je to taková sociologická wiki ve vaší knihovně. ;-)


Dějiny české sociologie / Zdeněk R. Nešpor a kolektiv / 2014
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Academia.

4 komentáře

 1. Sociologie je naprosto fascinující věda a tohle zní jako pěkný úvod do té české větve. Četla jsi Sociologii od Anthonyho Giddense? Byla jsem z ní naprosto unešená, je to taky pořádná bichle a je vhodná spíš pro začátečníky, nicméně je napsaná velmi čtivě, poutavě a dokonce i vtipně - přesto si ale myslím, že je co se týče informací velmi přínosná :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Giddense jsem nečetla, ale už jsem o něm něco málo zaslechla, tak třeba se k němu někdy dostanu. ; )

   Vymazat
 2. Zrovna jsem si včera říkala, že mým problémem je, že jsem ten typ, co si čte tu doporučenou literaturu ke zkouškám, takže to teď na blogu bez pravidelných recenzí vypadá, jako kdybych nečetla žádné knížky. Jenomže jsem si říkala, že přece nebudu psát recenze na ty odborné knihy, které teď čtu ke studiu, ve kterých leckdo jen přece listuje. A proto mě potěšila tvoje recenze na odbornou publikaci a vypadá to vlastně celkem zajímavě! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já zas napíšu recenzi na kdeco, no. :D

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.