Problémy knihomola

pondělí 19. května 2014

Řekla jsem si, že už by to chtělo přidat zase článek osobnějšího rázu. Ale taky to bude trochu o knihách. Mám teď totiž tak trochu knihomolský problém.

O co jde?

Knížky se mi nevejdou do knihovny. Což je vlastně eufemismus pro skutečnost, že moje knihovna, pořízená před deseti lety, se zvesela rozpadá, sténá a povoluje pod tíhou všech těch knih.

Co vám budu povídat, můj blog a z toho plynoucí recenzní výtisky jí zkrátka daly pořádně do těla.

Vždycky mi trvá, než se k něčemu rozhoupu, a nejinak tomu bylo s výběrem nové knihovny. Větší. Stabilnější. Masivnější. Nebo případně více malých knihovniček. Nevěděla jsem si rady, protože on je výběr docela velký a já navíc nemám žádné specifické požadavky, kromě té velikosti, stability a masivnosti. A dřevitosti, protože já se zkrátka ráda obklopuju dřevem.

No a když jsem tak zoufale projížděla internet, přišla mi nabídka od nábytkářské firmy For Living. Jako na zavolanou. Prý jestli bych nebyla pro nějakou spolupráci a že mimo jiné nabízejí i knihovny, které bych mohla propagovat na blogu. Hm, ale mě jen tak někdo na spolupráci nenaláká. To by se mi teprv musely ty jejich knihovničky zamlouvat.

Tak jsem se na ně koukla. A světe div se, ony se mi fakt zamlouvají.

Nejdřív jsem si trochu prolustrovala tu firmu. Uklidnilo mě, že mají na Heuréce 90% hodnocení, že dodávali nábytek třeba i do České televize a že si je internetoví lidé veskrze chválí. No a pak už jsem se jenom kochala. Líbí se mi knihovna, která vypadá jako stará komoda, s prosklenými dvířky a malou skříňkou. Líbí se mi masivní, úzké vysoké knihovny i ty malé čtverhranné, které se budou skvěle vyjímat pověšené na zdi. 
Starší polovina mé knihovny
Jejich knihovny dle mého sice nejsou žádné designové zázraky, ale o to jsem stejně nestála. Moje požadavky splňují dokonale. Jsem zkrátka klasik. Rozhodla jsem se, že si od nich nějakou pořídím. A myslela si, že mám vyhráno.

Cha, jenže já pořád netuším, která to bude. Pomůžete mi? Vybírejte mezi touhle nápaditější z dubového dřeva nebo touhle stylovou smrkovou kráskou. Barvou se mi hodí obě, ale nemůžu se rozhodnout, která se mi líbí víc.


Co vy a vaše knihovny? Máte je designově vypiplané nebo knihám vyhrazujete jen nějakou poličku? Jak jste ke své knihovně přišli? Podělte se se mnou o své knihovnické příběhy! ;-)

27 komentářů

 1. Mne sa páčia obe, ale viac tá druhá .)

  OdpovědětVymazat
 2. Obě jsou parádní, ale za mě spíše ta druhá. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Taky se přikláním k té druhé, ta první mi moc připomíná ikeácký Expedit. :) Monika

  OdpovědětVymazat
 4. Rozhodně tu druhou, je krásná :)

  OdpovědětVymazat
 5. Sakryš, doufala jsem, že vyústěním bude rozprodej knih a ne takový nevděčný úkol :-) Ta druhá knihovna mi připadá dost stylová, aby na sebe poutala pozornost, takže bych se rozhodovala podle ladění zbytku místnosti. Osobně preferuju spíše první, jednoduchý styl.

  Já jsem tu pravou ještě nenašla, mám Ikeu, Billy, potřebuju to mít za sklem. Jednou si ji asi budu muset nechat udělat na míru. :-)

  Tak ať dobře vybereš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, nějaký rozprodej knížek plánuju na konec června, až se budu stěhovat z koleje (abych to všechno nemusela tahat s sebou domů). ; )

   Vymazat
 6. Dub u mě vyhrává. :))
  já mám zatím knihovnu pořád nezaplněnou, což je na jednu stranu fajn a na druhou vůbec = málo knížek. :) a já ti snadani nevím, jak jsem k ní přišla. :D :)

  OdpovědětVymazat
 7. Ja by som si vybrala tú prvú, no ja mám na štvorcové knižnice slabosť. Dominovať majú knihy, takže samotnú knižnicu chcem mať čo najjednoduchšiu. Tiež som si pred pár týždňami takto vybrala (akurát ponuka prišla z iného obchodu). Som s ňou natoľko spokojná, že keď sa budúci mesiac presťahujem, budem kupovať ešte jednu a na stenu si dám dizajnovú poličku na rozčítané knihy. Už teraz mám v hlave, ako bude moja miestnosť len na knihy vyzerať a neviem sa toho dňa dočkať, prvýkrát čo sa teším na sťahovanie :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, místnost jen na knížky, to by bylo... ! : )

   Vymazat
 8. Já bych si vybrala tu první, ta se mi moc líbí:) My máme knihovny vestavěné, jsou to jednoduché police, nic extra. Ale problém s místem nebezpečně narůstá neustále...Nemám ponětí, jak to vyřeším, až se budu někdy stěhovat...:)

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem rozhodně pro smrkovou krásku! Má svoje knihomolské kouzlo :)

  OdpovědětVymazat
 10. Já bych volila tu první, je taková jednoduchá, ale myslím, že se v ní knížky budou skvěle vyjímat :)

  OdpovědětVymazat
 11. První. U nás Ikea Billy, klasika, už ve třetím, vlastně čtvrtém bytě... nedám na ní dopustit.

  OdpovědětVymazat
 12. Tu druhou. Nemám knihovny, které jsou otevřené z obou stran ráda. Když do toho člověk naskládá knihy ve více vrstvách (což se knihomolům prostě stává:) tak z toho padají. A seskládat je tam je vůbec problematické.
  Já jsem svoji ideální knihovnu ještě nenašla. Mám úplně obyčejnou, ale dobře mi slouží, jen je trochu přervaná. Tak jsem si k narozeninám objednala novou knihovnu (trochu hezčí, ale ne o moc:) a doufám, že mi bude sloužit stejně dobře. Těším se, že se v těch knihách, co mám doma, konečně trochu vyznám, když je nebudu mít v tolika vrstvách:)

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych byla pro tu druhou, je úžasná. :3 Moje knihovna je na tom dost špatně -> není. Knihy mám ve skříni a protože jich je poměrně málo, no... Taky potřebuji novou! :)

  OdpovědětVymazat
 14. Mně se zamlouvá ta druhá. Já mám štěstí na šikovného přítele, který dokáže vyrobit jakoukoli blbost, kterou si vymyslím. Postavil tak krásnou knihovnu z masivu, která zabírá celou jednu zeď v obýváku a je od země až ke stropu. Mám tedy spoustu místa minimálně na dva roky dopředu. Ale už pošilhávám, kam by se ještě vešly police. :-) Taky mám pár knihoven z ikei v ložnici. Ale z té bude jednou dětský pokoj, takže tam štosuju všechny pohádky a dívčí romány z mého dětství. A teď jsem si ještě objednala kartonovou ovci Elišku a ta přijde do kuchyně. Knížky mám prostě všude. :-) Ještě zbývá knihovnička na záchod. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je teda tvůj muž mužem snů všech knihomolek! : )

   Vymazat
  2. To jo. :) On je taky knihomol (i když vyznavač eknih). Takže ma má pochopení. :)

   Vymazat
 15. Po pravdě? Ani jednu. Knihovna by měla být zavírací, jinak se na knihy práší a po pár letech je to opravdu znát. Máme knihovnu na míru, z estetických důvodů částečně otevřenou (když zabírá všechny stěny, chtělo to ozvláštnit) a už bych to tak neudělal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmm, já ty knížky zase tak moc neopečovávám, takže tohle moc neřeším. : )

   Vymazat
 16. Ta první je všechno, jen ne nápaditá, vypadá úplně jako jedna série, co má IKEA... =D A ta druhá... No, můj styl to není, porpavdě se mi vůbec nelíbí. Takže ti holt neporadím. =D Ale já jsem zas přesně ten typ, co dřevo nemá rád a obklopuje se jím velice, velice neochotně. Vlastně jsem na veškerej svůj dřevěně vypadající nábytek naprosto alergická...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí je ten výběr všemožných knihovniček nekonečný, takže si vybere každý. : )

   Vymazat
 17. Vyber si takovou, která se ti nejvíc bude hodit ke zbytku nábytku. Já bych sáhla asi po těch jednodušších, ta komoda se mi moc nelíbí. Ale záleží na interiéru. :)
  Já mám v tuhle chvíli 3 knihovny - dvě dlouhé police s knihami, jednu klasickou Billy v bílém provedení (tu mám krátce a zatím v ní knihy zabírají jen necelé tři police, ale zbytek mám zaplněný dalšími věcmi) a tu třetí knihovnu mám v Praze na bytě, ale tam mám knížek jen pár.
  Co se nábytku týče, tak dřevo mám ráda, ale jen některé, na to jsem dost vybíravá. :) Jinak mám taky ráda dřevo, které je přetřené barvou - na bílo, ale třeba taky nějakými výraznými pastelovými barvami, to udělá z obyčejného kousku rovnou designový prvek. :)

  Jinak se mi hrozně líbí nápad od For Living na zajímavou propagaci, knižní blog je na promo o knihovnách úplně ideální! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doma mám pár dřevěných kousků přetřených jednoduše nabílo a vypadají maximálně stylově. : )
   A že jo, For Living je prima. : )

   Vymazat

© What Jane Read. Design by FCD.