Posílám knížky do světa

Stala jsem se knihoběžníkem. Co to znamená? Je to úplně jednoduché. Přečtu knížku, oblepím ji speciálními samolepkami, vyšlu ji do světa a dám o tom vědět na webu Knihoběžníka. Tenhle projekt pro všechny milovníky knih má na svědomí knihkupectví Martinus.cz a je parádní.

Jednoduše a stručně přímo z knihoběžnických stránek:

Knihoběžník vznikl v roce 2010, aby podněcoval lidi ke čtení. Každý člověk se může na webu přihlásit, vytvořit si svůj profil a hledat knihy. Knihy najde podle mapy a mohou být schovány doslova kdekoli na světě - na veřejných prostranstvích či budovách nebo pod lavičkou v parku. Každá kniha v projektu má své vlastní identifikační číslo, díky kterému dokáže člověk tuto knihu na webu přihlásit jako "čtenou" a pak ji odhlásit a schovat na další místo. Následně po uvolnění popíše na webu, kde knihu schoval a může ji hledat další čtenář. Každý může přidat i vlastní knihy.

O Knihoběžníkovi jsem věděla už dlouho. Chtěla jsem to zkusit. Ale nějak jsem se pořád nemohla odhodlat.
I když mi knihovna přetéká knihami, které už nikdy znovu číst nebudu.

Když mě tedy knihkupectví Martinus.cz oslovilo, abych si Knihoběžníka vyzkoušela na vlastní kůži, neváhala jsem ani chviličku. Během několika týdnů jsem rozeslala hned 4 knížky. Všechny putovaly do kaváren, které jsou jako stvořené pro knihomoly, knihožrouty a další knihomilce. A pro kavárenské povaleče jsou jednoduše povinností. Do každé knížky jsem navíc napsala osobní věnování, ale to už si přečtou jen ti, co knížku objeví.


Kam jste se tedy mohli za mými knihami vypravit?


První knihoběžnickou knížku, Dlouhou cestu dolů, jsem umístila do své oblíbené kavárničky Madam Čokoláda v mé rodné Sušici na Šumavě. Mám k ní vřelý vztah, protože jsem v ní strávila celou pubertu i dospívání. Tady jsem si dávala rande a drbala s kamarádkami. Knížka tu vydržela sotva jeden den, tolik je Knihoběžník populární.


Zbytek knížek je rozmístěný po Praze. Tu další, Hledání Aljašky, jsem schovala do knihovničky v Mém šálku kávy. Tahle karlínská idylická kavárna nabízí nejen báječný šálek kávy, ale taky posezení ve vystajlovaném prostředí. Navíc tu mají banánový dort, pro který bych vraždila.


EMA espresso bar je jen coby kamenem dohodil od mého pražského bydliště a je to hipsterský ráj. Sedí se tu na starých školních židlích a mají ty nejlepší sendviče. Chodím sem jen na svačinku, ale milovníci kávy určitě ocení, že zdejší baristé jim splní, co jim na očích uvidí. Nechala jsem tu filozofické Umění života od Zygmunta Baumana.


Mou poslední knihoběžnickou zastávkou byl Friends Coffee House. Nejprve jsem si zamilovala jejich design (ještě nikdy předtím jsem se necítila v kavárně jako doma), potom jsem se zamilovala do jejich dortíků. Je to tu útulné a elegantní zároveň. Do jejich knihovny jsem přidala románek Dobrý proti severáku.


Jestli vás na Knihoběžníka nenalákaly fotky, snad zabere následující. Připravila jsem si pro vás pár bodů, proč je tenhle projekt tak děsně fajn.

 • Je to jako geocaching, jenže lepší. Protože nenajdete krabičku plnou cetek a nesmyslů. Najdete humor, drama, napětí, lásku, vášeň, dojetí, vztek či strach. Najdete příběh.
 • Uděláte někomu radost. Samozřejmě taky někdo udělá radost vám, žejo. Ale důležitější je, že díky vám někdo bude potěšen, že najde knížku, kterou už si třeba chtěl děsně dlouho přečíst a v knihovně by na ni čekal ještě půl roku. Na Knihoběžníkovi mě nejvíc potěšily fotky na Instagramu od těch, kteří už našli moje knihy.
 • Pojedete na výlet. Neváhejte a vypravte se do Sušice. Určitě tam brzy někam schovám další knížku. Sušice je totiž (zcela objektivně!) druhé nejkrásnější město ČR, hned po Praze.
 • Kromě toho se podíváte do bezva kaváren, kde si dáte bezva pochoutky.
 • Je to zábava. Fakticky. Díky Knihoběžníkovi jsem se seznámila s několika majiteli kaváren, při schovávání knížek se bavila s přáteli, úplně cizí lidi se mi ozývali, že mou knížku našli a posílali mi její fotky.

Tak jsem vás nalákala? Doufám, že ano.

13 komentářů:

 1. Výborný nápad! :)
  O Knihoběžníkovi vím už dlouho a strašně moc bych se chtěla zapojit, ale vypadá to, že do mého regionu tento fenomén ještě nedorazil. Ale to nevadí, třeba mi kamarádky pomůžou to tady rozjet! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě jo! V Sušici taky nikdo o Knihoběžníkovi netušil a mělo to nakonec docela úspěch. Tak jen do toho. ; )

   Vymazat
 2. Jé škoda, že už v Madam Čokoláda není, chtěla jsem se na ní jít v sobotu podívat :) Taky mám v plánu nějaké knížky přihodit, teď toho mám nějak moc a nestíhám, ale chtěla jsem nějakou taky právě hodit na Šumavu, ale nevím kam jinak než do Madam Čokolády, to je jedno z mála míst, kde se v Sušici cítím dobře :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda i za Madam (podílím se na chodu jejich facebookové stránky). :) Do Madam klidně knížku dej, budou rádi, o projektu by tam většina personálu měla vědět. A někdy tam spolu určitě zajdem! ; )

   Vymazat
  2. Já si to myslela, knížku tam dám, tenhle týden ji připravím a příští víkend bych jí tam mohla hodit, snad se neztratí :) To doufám, je super, i když dneska mě naštvali, když jsem potřebovala internet a oni mají nefunkční zásuvky, tak jsem si aspoň dala výbornou ledovou kávu a pampeliškovou limonádu :)

   Vymazat
 3. Mě by to nalákalo, vážně hodně nalákalo, ale v okruhu několika desítek kilometrů ode mě prostě žádná knížka není. Vážně je to škoda. Možná dám nějakou knížku do oběhu (pokud doma vyhrabu nějakou, co budu ochotná obětovat), ale taky bych ráda nějakou našla... =(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale když třeba někdo knížku do svého regionu přihodíš, najdou se další knihomolové v okolí, kteří taky nějakou tu knížku obětují ve jménu Knihoběžníka. :D Určitě to zkus. ; )

   Vymazat
 4. Projekt znám, ale nějak mě od něj odrazuje jeho zneužitelnost. Když jsem kdysi studovala knihy, které v projektu kolují, většina z těch, které se zdály zajímavé a člověk by si je rád přečetl, byly odcizené..teda podle Knihoběžníka "ztracené". A zůstávaly tam pouze takové, které nikdo moc nečetl. V tomto mi trošku vadí, že se to nedá nějak ohlídat. U nás v Brně se knížky nacházely převážně v čekárnách u lékaře nebo na zastávkách a asi nejde zabránit tomu, aby ten kdo ji najde, si ji neodnesl domů a nikde nic neregistroval. Já vím, že tohle je asi riziko, se kterým člověk musí do projektu jít, ale já jsem v tomto hrozný moralista a nechci, aby mnou darovanou knihu někdo takhle "ztratil". Navíc mapa putujících knih je volně dostupná na stránkách Knihoběžníka, možná bych byla raději, aby ji viděli jen zaregistrovaní, aby se vyloučilo riziko, že někdo neregistrovaný pouze obchází místa, kde jsou knihy uložené a vybavuje si tak domácí knihovnu :) Možná je to teda jen můj takový pocit z toho. Samotnou se mi ten nápad líbil, ale když jsem studovala jaké knihy jsou dostupné a co je "ztracené", tak jsem z toho bohužel nabyla takového dojmu :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To s tou registrací je asi dobrej nápad. Mně takové "ztrácení" se knih, upřímně, na mysl ani moc nepřišlo. Jsem asi trochu naivní, ale mám za to, že kradení knih za prvé není až takové terno (kdyby se takhle schovávaly čtečky a tablety, tak to pak jo) a za druhé, o tomhle projektu obyčejní smrtelníci (nečtenáři:D) sotva vědí. Většinou o něm mají pojem jen ti, co rádi čtou a milovníci knih, které jsem zatím potkala, jsou hodní a fér lidi. Ale možná jsem fakt jenom hodně, hodně naivní. :D

   Vymazat
  2. Opravdu je skoro u každé druhé knížky napsáno, že je ztracená, což mě opravdu mrzí, ale nevím, jestli by zrovna registrace tomu zabránila :)

   Vymazat
  3. Zaregistrovala jsem se teprve nedávno, po prolistování stránek mám bohužel stejný pocit jako Ladush :( - většina knížek, které jsou dostupné, podle mě za čtení ani moc nestojí. Přesto se mi tenhle projekt moc líbí - nikdy by mě nenapadlo, jaký to bude adrenalin, hledat neznámou knížku na pro mě dosud neznámém místě. A jaká to bude radost! Také bych do projektu přidala pár kousků, ale samolepky už nejsou k mání a moc si nevím rady s jejich výrobou... :(

   Vymazat
 5. Pěkně zpracovaný článek! Upřímně jsem ho vzhledem ke své neschopnosti registrovat se do projektu ani nechtěla číst, ale ty tak hezky píšeš a "přemlouváš". :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to jsi mě moc potěšila! : )

   Vymazat

Články na mail