John Green ve své prvotině hledá velké Možná

Hledání Aljašky jsem si přála hned jak vyšlo v češtině, protože velkou fanynkou Johna Greena jsem už od chvíle, co jsem si přečetla jeho Hvězdy nám nepřály. Díky Martinus.cz se mi to přání splnilo, a tak vám teď povím, jak se mi to líbilo.

Hlavním hrdinou Hledání Aljašky je šestnáctiletý Miles alias Váleček a - jak jinak - Aljaška, ta nejbláznivější, nejvtipnější a nejvíc sexy holka na světě. Milesovi, jehož dosavadní největší vášní bylo sbírat poslední slova významných osobností, se v životě nestalo nic pozoruhodného, až do chvíle, kdy se rozhodl přejít na internátní školu Culver Creek. Začal hledat své velké Možná. Válečkův život se díky Aljašce Youngové a rozhodně ne nudnému životu na nové škole náhle rozpoltí na dvě části - na předtím a na potom.


To nejlepší na Hledání Aljašky je to, že je to strašně smutné, ale přitom vůbec ne dojemné, spíš hodně sarkastické. Podobně jako Hvězdy nám nepřály. Dočetla jsem se, že Aljaška je lepší / horší než Hvězdy, ale pro mě tohle neplatí. Obě dvě knihy jsou strašně krásné a nikdo mi nevymluví, že jsou to ty nejbáječnější young adult na světě. John Green je zkrátka můj velký spisovatelský favorit. A vám je už teď jasné, že kritiky se asi nedočkáte. Správně.


Miles Halter zvaný Váleček (protože je tak strašně hubený, v tom je ta ironie) vypráví ze svého úhlu pohledu příběh, který se mohl stát klidně třeba vám. A nebo vám. Je naprosto obyčejný, ale tím, jak ho Váleček vypráví, stává se něčím neuvěřitelným a velkolepým. Green zkrátka umí vyprávět. Umí z obyčejných příběhů udělat neobyčejné. Stačí mu na to jednoduchá slova, obyčejné věty, ničím výjimečná slovní zásoba. Na první pohled nic zvláštního. Jenže jak on ta slova umí používat! Vždycky se tu objeví něco, pár slov, věta, která vás praští do očí, ta její nekomplikovaná moudrost vám zahltí mozek a vy si říkáte - jo, to je ono! Tohle je o mně. O mém životě. Takhle to má být. Tohle přece říká všechno.


To je to kouzlo Greenových knih. Nespočívá v důmyslných zápletkách ani v budování napětí. Nic vás nevyděsí, nedojme k pláči, nerozzuří. Celou dobu jen lačně hltáte tu moudrost viděnou napůl dětskýma očima. 


Samozřejmě, že hlavní hrdiny jsem si zamilovala. Všichni jsou to vlastně hrozní outsideři, ale ve Válečkových očích se mění na ty nejbáječnější lidi pod sluncem. Nejsem si jistá, jestli jsem měla radši Válečka nebo jeho nejlepšího kamaráda Plukovníka, ale jsem si zcela a absolutně jistá, že jsem bezmezně milovala impulzivní Aljašku Youngovou, tu nejztřeštěnější holku na světě. Na Greenových knihách je taky bezva, že i vedlejší postavy mají šťávu, takže profesor Stařík nebo rumunská studentka Lara vám budou připadat stejně super.


Je to jedna z těch vzácných knížek, kterou jsem nezhltla jen tak naráz (i když by to nebyl sebemenší problém), ale schválně si ji šetřila a těšila se na chvíle absolutního klidu, kdy jsem si ji dosyta vychutnávala. Přečtěte si to taky, jo? A pak mi napište, jestli už jste našli své velké Možná. A jestli nevíte, jak se sakra dostat z toho labyrintu. To by mě fakt zajímalo.


Hledání Aljašky (Looking for Alaska) / John Green / Veronika Volhejnová / 2013
Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Martinus.cz.

15 komentářů:

 1. Ahoj Jani, nádherná pozitiní recenze:) Nikdy není dost věcí, na které se můžeme dívat dětskýma očima.

  OdpovědětVymazat
 2. Green je kouzelník, toho chlápka nejde nezbožňovat. Přečetla jsem Aljašku i Hvězdy a protože se pořád objevují nové a nové recenze na Greenovy knížky, zjisitila jsem, že mám pořádný greenovský absťák. Takže mám rozečetené Paper Towns. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jaká jsou Paper Towns? Nemůžu se dočkat, až to vyjde v češtině!

   Vymazat
 3. Síce nie som v kategórii Young Adult, ale iba v Adult, ale táto kniha ma láka čím ďalej, tým viac :) Určite ju musím zohnať!! Jednoducho formulovanej múdrosti nie je nikdy dosť...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už taky asi "young adult" nejsem, ale tohle je prostě moje srdeční záležitost. : )

   Vymazat
 4. Krásná recenze, od Greena jsem snad ještě nic nečetla, obvykle se vyhýbám knihám, které čtou aktuálně všichni, ale už by asi bylo na čese se po něm podívat. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Přesně takhle jsem to měla s Hvězdy nám nepřály; hrozně jsem tomu nedůvěřovala, protože to byl všemi vychvalovaný bestseller. Ale někdy se fakt ta většina neplete. : )

   Vymazat
 5. Se vším naprosto souhlasím. Green má své postavy do posledního puntíku propracované a právě proto jsou tak skutečné, že si je za okamžik zamiluju. :) Favorit #1 :))
  Moc pěkná recenze ;)

  OdpovědětVymazat
 6. pekna recenze :) knizku jsem jeste necetla, ale vsichni o ni mluvi, tak bych to mela brzo napravit :)

  roo.rachel.1987@gmail.com
  SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
  http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, to bys tedy určitě měla napravit! : )

   Vymazat
 7. Vyzera to velmi zaujimavo momentalne mam do martinusu poukazku a rozmyslam co kupit tak sa mozno necham onspirovat ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S touhle knížkou nesáhneš vedle. ; )

   Vymazat
 8. This is really interesting, You're a very skilled blogger.
  I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
  Also, I have shared your site in my social networks!

  My page; books; http://bestdscard.com,

  OdpovědětVymazat

Články na mail