Brenda rocks!

pondělí 26. května 2014

To bylo tak. Nakladatelství Jota všechny knižní blogery na Světě knihy nalákalo na spešl 50% slevu. Takže snad není bloger, který by z veletrhu neodcházel s nějakou knížkou od Joty. Já jsem si už dopředu vybrala Brendu Velikou, protože jsem od Payna četla Neviditelného i Helenu a děsně se mi to líbilo. Jak tedy u mě dopadla Brenda?

Brenda Blattová mě měla jistou už od té doby, co jsem si přečetla anotaci na knížku. Brendě je šestnáct, je tlustá, ve škole platí za outsidera a o kvalitách jejího společenského života svědčí fakt, že má na Facebooku čtyři přátele - autistického bratrance a tři amatérské korejské stepaře, které zná jen prostřednictvím YouTube.


No jo. Já vím, že je tenhle anotační začátek omílaný ve všech recenzích.


Když ono to ale skvěle vystihuje atmosféru celého příběhu. Je to celé přesně tak ironické (občas až jízlivé), uštěpačné a bohorovně realistické. C. D. Payne se tentokrát vžívá do kůže obézní puberťačky, která se musí poprat s přechodem na internátní školu, zákeřnými spolužačkami, excentrickou rodinkou, prvními láskami a spoustou dalších trablů, mezi které patří i homosexuální liliputáni. 


Celý příběh je vyprávěný ich formou z Brendina pohledu. Brendu budete milovat bez ohledu na to, kolik čokoládových tyčinek Heath dokáže v knize spořádat. Fakticky. Jo, je sice občas trochu sebestředná, sobecká či vztahovačná, jenže kdo takový občas není, žejo. Každý má v sobě takovou malou Brendu Blattovou. Ale ten její ostrovtip, uštěpačné poznámky a geniální ironii má tedy málokdo. Při čtení jsem se smála nahlas. Miluju Brendu!


Příběh jako takový občas místy pokulhává. Trochu mě zarazila zápletka s Brendinou božskou spolužačkou Marií, která si překvapivě zrovna Brendu vybere, aby se stala její novou nejlepší kamarádkou. Hm, čekala jsem od toho nějaké šťavnatější rozuzlení. Stejně tak jsem byla trochu rozpačitá z náhlého zmizení Brendina kamaráda Bricka, který knížce dodává zajímavější (a šílenější) rozměr.


Na druhou stranu konec jako takový byl přesně podle mých představ, ne příliš uzavřený, vlastně jen tak zlehka naznačený. A tak to mám ráda. Taky musím vyseknout Paynovi poklonu za to, jak báječně se dokáže vžít do všemožných dívčích potíží a trablů. I když to někdy trochu přeháněl a parodizoval. Ale to se k Brendě prostě hodí.


Ráda bych tu taky vyzdvihla překlad Nadi Funiokové. Brenda totiž rozhodně není čistě spisovná duše a pro nějaké to drsnější slůvko nejde daleko. Její nespisovná řeč ale v knížce dokonale sedí, nikde nepůsobí nepatřičně ani netahá za uši. Čte se to jedna báseň. Víme sice, že C. D. Payne nepatří mezi vzletné spisovatele chrlící jednu básnickou metaforu za druhou, ale jeho knížky jsou tak čtivé, vtipné a prostě senzační, že vám doma zkrátka nesmí chybět.Co vy a C. D. Payne? ;-)


Brenda Veliká (Brenda The Great) / C. D. Payne / Naďa Funioková / 2013

10 komentářů

 1. Už jsem o ní slyšela, a moc mě nelákala. Ale po tvé recenzi znovu zvažuji zda ji nedát ještě jednu šanci :) moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 2. A proč jsem o autorovi ještě nic neslyšela nebo nečetla? Asi jsem hledala na špatných místech. :) Tak Brenda je opravdu zaujala, o to nic. Ale anotace umí opravdu na knížku nalákat. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Týjo, to musíš okamžitě napravit! : )

   Vymazat
 3. Mládí v hajzlu byla u nás na základce nejčtenější kniha, takže si představuju, že tohle je ten stejný styl. Zatím jsem se ale nerozhodla a nerozhoupala, jestli si chci dobu před patnácti lety zopakovat. :-) Možná by to bylo fajn na dovolenou. Vloni jsem si brala Merde! a moc mě to nebavilo. Možná by to bylo lepší v angličtině.
  Mimochodem jsem asi jediná, kdo slevu u Joty nedostal, jsem fakt dobrá. :-D Jak se na FB řešilo, kolik to bude (30%, 50%), tak jsem se ptala a (asi jiná paní než ta co se stará o blogery) paní prodavačka mi ukázala, že ceny tam mají napsané. Tak jsem zrudla a odplížila se. Ale to si nestěžuju, jen pro zasmání. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem teda bohužel ještě Mládí v hajzlu nečetla a nevím nevím, jestli se k němu vůbec někdy dostanu, moc mě to neláká. : ) Každopádně tohle je určitě prima četba na dovolenou.

   A to s tou Jotou je divný, protože slevu měli mít všichni blogeři, nejen ti přímo od Joty. Hmm, nějaká chybička se asi vloudila. : )

   Vymazat
 4. Slyšela jsem na Brendu zatím jenom chválu a padlo u nás něco v tom smyslu, že by jí ségra chtěla k svátku, tak si jí pak asi vypůjčím:) Mládí v hajzlu byla na základce přesně jak píše Jana nejčtenějším kouskem:)

  OdpovědětVymazat
 5. Zrovna Brendu čtu a královsky se bavím. Je to fakt děsná sranda. Chtěla bych umět sázet hlášky jako Brenda. :-)

  OdpovědětVymazat

© What Jane Read. Design by FCD.