33 lidí, kteří hýbou českým knižním světem

Za knihou nestojí jen autor a vydavatel. To přece ví každý. Ale není na škodu si to čas od času připomenout a prokázat úctu těm, kteří třeba na první pohled nejsou ve světě literatury vidět, ale nejsou o nic méně důležití. Proto vzniklo dílo Knihy a jejich lidé od Jiřího Trávníčka.

Kromě autora se v téhle sbírce profesních životopisů seznámíte celkem se třiatřiceti nakladateli, knihkupci, , spisovateli, redaktory, recenzenty, publicisty, překladateli, antikváři, knihovníky... uf, je jich prostě hrozná spousta. Srdéčko každého knihomola musí prostě chtě nechtě nad touhle knížkou plesat radostí. Dozvíte se všechno o životě těch, kteří skutečně hýbou českým knižním průmyslem.

Jasná musthave knížka, ne?

Všechny čtenářské osudy jsou vyprávěné v ich-formě právě těmi, kteří je skutečně prožili a prý byly upravovány jen minimálně, takže jde o skutečné autentické zpovědi. To je báječné, protože knížka tím pádem není psaná jen jediným univerzálním jazykem a stylem, ale je neobvykle bohatá, protože každý autor má svůj vlastní způsob vyjadřování, leckdy i dost svérázný. Co se týče jejich příběhů, vždycky se to nějakým způsobem dotýká jejich práce a hlavně knih. Knížky, čtení, psaní... od chvíle, kdy tihle lidé vzali do ruky svou první knížku až do vrcholu jejich dosavadní profesní kariéry. 

Nechybí tu ani úvahy o tom, co se podle nich bude dít s papírovými knihami / knihkupectvími / knihovnami do budoucna, takže je to i dobrá četba k zamyšlení. Všechny názory a vzpomínky a drobné střípky jsem přímo hltala! Bylo to skvělé čtení, fakticky. Se spoustou z nich jsem v lecčems nesouhlasila, občas jsem se u toho pobavila, většině jsem dávala za pravdu. Hodně mě toho překvapilo, třeba to, jak dnešní čtyřicátníci a padesátníci odsuzují moderní beletrii - takový Harry Potter většině připadá snad až malicherný, nad tím jsem jen kroutila hlavou. 

Taky jsem byla překvapená, že drtivá většina z nich nepodléhá dnešním médiím - upřednostňují rozhlas před internetem, což je na jednu stranu asi docela hezké. Že většina nemá televizi, to mě spíš uklidnilo. Já už jí zapínám jen kvůli pohádkám na Vánoce (a kvůli vylepšené Popelce o letošních Velikonocích) a jinak mi taky vůbec nechybí. Ale bez internetu bych moc dlouho nevydržela.

Vzpomínky zvláště na minulý režim jsou občas vážně pamětihodné. Například když takový pan Kanzelsberger vypráví, jak se kdysi muselo na knížky čekat ve frontách a srovnává to s dneškem, když jsou čtenářům servírovány v e-shopech div ne na zlatých podnosech. Opravdu známých osobností - i pro nečtenáře - se tu samozřejmě vyskytuje víc. Takovou Simonu Monyovou jistě není třeba představovat, stejně tak básníka J. H. Krchovského. Mile mě překvapilo, že svou troškou do mlýna přispěl i můj budoucí učitel architektury knihoven, Ladislav Kurka. Taky mě potěšilo, že Martin Machovec, známý literární kritik, editor a redaktor byl kdysi na vojně v mé rodné Sušici... Věřím, že na každého v knížce čeká nějaké takové milé překvápko.

A kdyby náhodou ne, stejně si tu knížku užijete, protože je děsně čtivá a zajímavá a inspirativní. Samozřejmě mě napadá spoustu dalších osobností na české literární scéně, které by si zasloužily, aby se o nich v téhle knize psalo, ale není to nafukovací, že. Třeba jednou Trávníček vydá nějaké pokračování. Kéž by!


Knihy a jejich lidé / Jiří Trávníček a kolektiv / 2013
Za recenzní kopii děkuji nakladatelství Host.

12 komentářů:

 1. O téhle knize jsem hodně slyšela a strašně po ni toužím, líbí se mi obsah :)

  OdpovědětVymazat
 2. Vidíš na tu bych byla ba chudinku zapomněla! Díky za připomenutí je mj jasné, co bych ráda ukořistila na Světě knihy! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj :)
  článek je velmi zajímavý a mrzelo mě,že jsem ho tak rychle přečetla. Taktéž mám knižní blog a ráda bych tě na něj pozvala. Píšu recenze a ráda bych znala tvůj názor. Ať už na článek,nebo na knihu o které jsem psala


  http://crazynewdays.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. Máš úplnu pravdu, "must have" knižka :) Som celkom zvedavá na tie názory na literatúru... A som zvedavá, či sa ich predpovede budúcnosti kníh vyplnia, alebo pojde vývoj úplne inou cestou. Tiež ďakujem za pripomeniutie tejto zaujímavej publikácie, píšem si ju :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dost se shodovali s mými názory na to, jak to jednou bude. : ) Není zač, určitě si ji přečti.

   Vymazat
 5. O knize jsem už slyšela a vypadá opravdu zajímavě.
  S odmítavým názorem na Harryho Pottera od starších lidí jsem se setkala několikrát a nejvíc mě mrzí, že ho naprostá většina ani nečetla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žejo! Jen protože je to mainstream. Ale co, když je to tak báječný... : )

   Vymazat
 6. Ta ženská měla smutný osud, ale psát neuměla4. května 2014 18:03

  Simona Monyová? Probůh. I Ty píšeš lépe než ona.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Četla jsem od ní pár knížek a bavily mě. ; )

   Vymazat

Články na mail